Reklama

Kościół

Wadowice: pistolet Alego Agcy dostępny w ekspozycji muzeum papieskiego przez kolejne 5 lat

Broń Alego Agcy, z której zamachowiec strzelał do Jana Pawła II na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r., pozostanie w zbiorach Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przez kolejne 5 lat.

[ TEMATY ]

Wadowice

DR

Broń, z której strzelał Ali Agca do Jana Pawła II

Broń, z której strzelał Ali Agca do Jana Pawła II

„Dzięki naszym staraniom termin wypożyczenia tego wyjątkowego depozytu na rzecz naszej instytucji został przedłużony o kolejne 5 lat. Inicjatywa ta otrzymała również znaczące wsparcie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła, Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego oraz Kardynała Stanisława Dziwisza – osobistego sekretarza św. Jana Pawła II” – poinformowała placówka na swojej stronie internetowej www.domjp2.pl.

Pistolet Browning HP 9 mm o numerze seryjnym 76C23953 od 2014 r. wchodzi w skład wystawie stałej papieskiego muzeum w Wadowicach. Depozyt został wypożyczony z Muzeum Kryminologii w Rzymie za zgodą Ministra Sprawiedliwości Republiki Włoskiej.

Oryginalna broń użyta w zamachu jest umieszczona w strefie tematycznej pt. „Przebaczam zamachowcowi”, poświęconej wydarzeniom zamachu na życie Papieża Polaka. „Jest ona w tej przestrzeni kluczowym eksponatem, narzędziem zbrodni, wywołującym ogromne emocje odwiedzających, a także - w kontekście cudownego ocalenia życia Ojca Świętego - niezwykle wymownym przedmiotem, ukazującym siłę zła, które ostatecznie zostało przezwyciężone przez dobro” - podkreślono.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II zostało otwarte w 2014 r. Znajduje się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, gdzie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Multimedialna wystawa muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje osobę papieża Polaka, jego naukę i przesłanie.

2022-04-01 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: Modlitwa dziękczynna za powołania oraz o nowe powołania kapłańskie

[ TEMATY ]

powołanie

Wadowice

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach Mszy św., w czasie której dziękowano za dar powołania oraz modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne przez wstawiennictwo Sług Bożych Emilii i Karola Wojtyłów.

We wspomnienie imienia Najświętszej Maryi Panny w wadowickiej świątyni zgromadzili się księża neoprezbiterzу ze swoimi rodzicami.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: cnoty to oś życia osób konsekrowanych

2023-02-02 11:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

W życiu konsekrowanym trzeba czuwać przede wszystkim nad tym, aby życie cnotami – wiarą nadzieją i miłością – wzmocnionymi przez śluby, było sprawą najważniejszą, stanowiącą zasadniczą oś życia, a więc sprawą, której poświęca się największą uwagę – mówił do osób zakonnych w święto Ofiarowania Pańskiego abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu Polski wraz z poznańskimi biskupami pomocniczymi uczestniczył w obchodach Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w katedrze w Poznaniu.

Abp Gądecki podkreślił, że święto jest dniem wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane, żyjące w takich w formach życia wspólnotowego jak zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego i instytuty świeckie, jak i w formach życia indywidualnego, jak choćby dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. „W naszej diecezji żyje 35 zgromadzeń żeńskich z 83 placówkami oraz 21 zgromadzeń męskich z 40 placówkami” – wyliczał metropolita poznański.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję