Reklama

Kościół

Watykan, 2 kwietnia – Polaków czuwanie pod papieskim oknem

Od kiedy w ostatnich dniach marca 2005 r. stan zdrowia Jana Pawła II bardzo się pogorszył, na placu św. Piotra zaczęli się gromadzić ludzie, by czuwać przy umierającym Papieżu. W sobotni wieczór, 2 kwietnia cały plac wypełniony był wiernymi, którzy modlili się w ciszy.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzoch

W ostatnich chwilach życia Papieża byli przy nim jego sekretarze abp Stanisław Dziwisz i ks. prał. Mieczysław Mokrzycki, siostry sercanki, lekarz papieski dr Renato Buzzonetti, kard. Marian Jaworski, abp Stanisław Ryłko oraz dr Wanda Półtawska i ks. prof. Stanisław Styczeń. Serce Jana Pawła II przestało bić o godz. 21,37 – wiadomość o śmierci Papieża przekazł wiernym zgromadzonym na placu substytut Sekretariatu Stanu abp Leonardo Sandri.

Włodzimierz Rędzoch

Najpierw, włoskim zwyczajem, wybuchły oklaski a później zapadła wielka cisza. Po pewnym czasie na placu pojawił się kard. Angelo Sodano, watykański Sekretarz Stanu, który odmówił „De profundis”: Dal profondo a te grido, o Signore; Signore, ascolta la mia voce… Na plac przybywało coraz więcej ludzi, którzy chcieli pomodlić się za zmarłego Papieża. I tak było aż do dnia pogrzebu Papieża.

Włodzimierz Rędzoch

Włodzimierz Rędzoch

Od tamtego pamiętnego dnia 2005 r., każdego 2 kwietnia pod oknami Pałacu Apostolskiego gromadzą się ludzie, by wspominać Jana Pawła II i modlić się do niego. W tym roku modlitewne czuwanie zorganizowała Fundacja Jana Pawła II w Rzymie i Stowarzyszenie „Polska w Sercu”. Ze względu na deszczową pogodę, spotkanie rozpoczęło się pod kolumnadą placu. Anna Beata Kielech z Fundacji Jana Pawła II odczytywała fragmenty wspomnień najbliższych współpracowników Papieża opublikowanych w książce „Niezapomniany.

Reklama

Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników”. Śpiewano piosenki religijne przy akompaniamencie gitar ks. Józefa Ślazyka, polskiego kapłana pracującego w regionie Abruzji i Aleksandra Nowaka, prezesa Stowarzyszenia „Polska w Sercu”. Na godzinę 21,37 wszyscy przeszli na plac, gdzie kontynuowano śpiewy i modlitwy. Na zakończenie ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów przewodniczył modlitwie różańcowej i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Zważywszy jednak na dramatyczną sytuację na Ukrainie uczestniczący w spotkaniu minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odmówił również modlitwę Jana Pawła II o pokój.

Spotkanie na placu św. Piotra relacjonowała dla telewizji polskiej red. Żaklina Skowrońska z TVP Info.

2022-04-03 21:50

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto zagraża małoletnim, nie może pełnić posługi w Kościele

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

nadużycia seksualne

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

Kto zagraża małoletnim, nie może pełnić posługi w Kościele – wskazywano na konferencji prasowej w trzecim dniu watykańskiego spotkania nt. ochrony dzieci w Kościele. Jego moderator o. Federico Lombardi zaznaczył, że wytyczne konferencji episkopatów powinny być opublikowane na ich stronach internetowych i wskazywać adresy, pod którymi ofiary mogłyby zgłaszać swe oskarżenia. Jest to punkt wyjścia procedury reagowania – zaznaczył włoski jezuita.

Zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna wskazał, że proponowane przez uczestników spotkania vademecum dla biskupów powinno w formie pytań i odpowiedzi wyjaśniać, co biskup ma konkretnie zrobić w kolejnych krokach reagowania na doniesienie o przypadku wykorzystania seksualnego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję