Reklama

Kościół

Watykan: kardynał Turkson pokieruje papieskimi akademiami

Ojciec Święty mianował kanclerzem Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych 73 -letniego kardynała Petera Kodwo Appiah Turksona – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Wikipiedia.org

Dotychczas (od 1998 roku) funkcje te sprawował Argentyńczyk, bp Marcelo Sánchez Sorondo, który w wrześniu ukończy 80 lat.

Kard. Peter Kodwo Appiah Turkson urodził się 11 października 1948 roku w Wassaw Nsuta w diecezji Sekondi-Takoradi w Ghanie. Jego matka była metodystką, a ojciec katolikiem. Uczył się w Niższym Seminarium Duchownym św. Teresy w Amisano i Regionalnym Seminarium Duchownym św. Piotra w Pedu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Antoniego nad Hudsonem w Rensselaer, w stanie Nowy Jork, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Johna Amissaha 20 lipca 1975 roku i został włączony do prezbiterium archidiecezji Cape Coast. Ponadto, w 1980 roku uzyskał licencjat kanoniczny z Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Przez rok pracował w seminarium św. Teresy na rok (1980-81), a w 1981 r. został wicerektorem Seminarium św. Piotra w 1981 r. Pracował również duszpastersko w parafii przylegającej do seminarium. W latach 1987-1992 podjął studia doktoranckie z Pisma Świętego na Papieskim Instytucie Biblijnym, ale pracę nad rozprawą przerwała mu nominacja na arcybiskupa Cape Coast w 1992 roku. W latach 1997-2005 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Ghany, a od 2003 roku był kanclerzem Kolegium Katolickiego Uniwersytetu Ghany.

Święty Jan Paweł II mianował abp. Turksona kardynałem-prezbiterem na swoim ostatnim konsystorzu w dniu 21 października 2003 roku. Jest on pierwszym ghańskim kardynałem i był jednym z kardynałów elektorów, którzy uczestniczyli w konklawe papieskim w 2005 roku, które wybrało papieża Benedykta XVI oraz w konklawe w 2013 roku, które wybrało papieża Franciszka.24 października 2009 roku papież Benedykt XVI mianował kard. Turksona przewodniczącym Papieskiej Rady Iustitia et Pax. W tym charakterze był realizatorem wytycznych nauczania społecznego Kościoła. Wiosną 2011 roku papież Benedykt XVI wysłał kard. Turksona, jako watykańskiego mediatora, w konflikcie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W 2016 roku papież Franciszek wysłał kard. Turksona jako swojego specjalnego wysłannika, aby dążył do pokoju w Sudanie Południowym.31 sierpnia 2016 roku papież Franciszek utworzył Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, mianując Turksona jej pierwszym prefektem z dniem 1 stycznia 2017 roku. 1 stycznia zrezygnował z kierowania tą dykasterią.

2022-04-04 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reforma ekonomiczno-administracyjna w Watykanie

[ TEMATY ]

Watykan

kuria

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Powstaje nowa struktura koordynująca działania ekonomiczne i administracyjne Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Decyzja Ojca Świętego w tej sprawie jest następstwem audytu, jaki przeprowadziła specjalnie powołana w tym celu komisja, która z wynikami swych prac zapoznała w ubiegłym tygodniu Radę Kardynałów, czyli tzw. grupę ośmiu, oraz Radę ds. Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych, czyli tzw. grupę piętnastu kardynałów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję