Reklama

Wiadomości

Patriarcha Bartłomiej: przyczyną wojny nie jest autokefalia dla PKU

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej powiedział, że wojna nie może rozwiązać problemów świata. Sprzeciwił się też uznawaniu przyznania autokefalii Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy za przyczynę agresji Rosji na Ukrainę.

[ TEMATY ]

Ukraina

patriarcha Bartłomiej

autokefalia

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Podczas spotkania ze studentami w swej siedzibie w Fanarze w Stambule hierarcha podkreślił, że jedyną drogą stawiania czoła problemom i ich rozwiązywania jest dialog. – Jestem przekonany, że gdyby wybrano drogę dialogu, na pewno znaleziono by wyjście – zaznaczył patriarcha.

Wskazał, że „Rosjanie źle zrobili, dokonując inwazji na Ukrainę”. Wskazał na lęk Rosjan o „ewentualne przyszłe konsekwencje” obecności NATO na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że nie niosłaby ona za sobą „groźby agresji ze strony Ukrainy wobec Federacji Rosyjskiej”. Tym samym nie uzasadniało to „użycia broni do napaści na niewinnych i bezbronnych ludzi, dzieci, niszczenia szpitali, szkół, teatrów i kościołów”.

Odnosząc się do przyznania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu [wbrew protestom Patriarchatu Moskiewskiego – KAI], patriarcha ekumeniczny przypomniał, że przyznanie jej było jego prawem, podobnie jak wcześniej Patriarchat Konstantynopola przyznawał autokefalię innym Kościołom prawosławnym, w tym rosyjskiemu. – Dlatego daremne jest uważanie przyznania autokefalii Kościołowi ukraińskiemu za przyczynę wojny – zaznaczył Bartłomiej.

Wyraził też głębokie ubolewanie z powodu wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla, w których do tego stopnia identyfikował się ze stanowiskiem prezydenta Rosji Władimira Putina, że nazwał inwazję na Ukrainę świętą wojną.

2022-04-08 17:53

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej chory na COVID-19

[ TEMATY ]

COVID‑19

patriarcha Bartłomiej

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zachorował na COVID-19. Po tym, jak uzyskał wczoraj pozytywny wynik testu, został przewieziony do Szpitala Centralnego w Stambule.

Po badaniach okazało się, że objawy choroby są lekkie i stan jego zdrowia jest dobry, dlatego 81-letni prawosławny hierarcha, który jest w pełni zaszczepiony, został zwolniony do domu. Nie mógł jednak wziąć dziś udziału w uroczystościach Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję