Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi

– Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Witając uczestników uroczystości, ks. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce, przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w Niedzielę Palmową w 1999 r. powiedział: „Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową okrzykiem: «Hosanna!», a ich momentem kulminacyjnym stanie się w Wielki Piątek wołanie: «Ukrzyżuj Go!». Nie ma w tym jednak sprzeczności; kryje się tu raczej serce misterium, które pragnie głosić dzisiejsza liturgia”.

Ks. Gasiński przypomniał, że zgodnie z testamentem śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego, kalwaria w Praszce „jako Jerozolima ziemi wieluńskiej jest miejscem modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej właśnie na tej ziemi”. – Jest to szczególnie wymowne w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata – dodał duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

Liturgia rozpoczęła się przy kaplicy Ogrójec, gdzie odczytano Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Po poświęceniu palm, na stoku Góry Oliwnej miało miejsce misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Następnie uroczysta procesja z palmami przeszła na plac przed kościołem Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny mur Świątyni Jerozolimskiej. Tam nastąpił dalszy ciąg inscenizacji – scena wyrzucenia kupców ze świątyni oraz przebaczenie jawnogrzesznicy. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Świętej Rodziny, gdzie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św.

Maciej Orman/Niedziela

– Niedziela Palmowa (...) należy do szczególnych zwierciadeł wiary, w którym każdy z nas może się przeglądnąć i zapytać: kim jestem? Zadanie to nigdy nie jest i nie było łatwe, kiedy wpatrujemy się w Jezusa Ukrzyżowanego, po ludzku zdruzgotanego za nasze grzechy. A przecież przed chwilą towarzysząc Jezusowi, słyszeliśmy głosy: „Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” – podkreślił w homilii abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Wskazał, że wjazd Chrystusa do Jerozolimy „był symbolem całkowitego zawierzenia Bogu, ale skupiając w sobie niewidzialne dla nas przestrzenie bólu i śmierci”. – Jezus od początku swojego życia i publicznej działalności był świadomy, że ma spełnić godzinę Ojca, dla której przyszedł – idzie ku Jerozolimie, aby się spełniła Jego godzina, a jednocześnie był świadomy, że Jerozolima – wybrana i umiłowana przez Boga – jest równocześnie miejscem zabijania proroków i kamienowania tych, którzy od Boga są posłani. Jerozolima była miastem, ku któremu szedł, aby stawszy się posłusznym aż do śmierci, umrzeć śmiercią krzyżową – przypomniał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zaznaczył, że „liturgia słowa dzisiejszej niedzieli bardzo wyraźnie podkreśla charakter zbawczy Jezusa”. – On przyszedł, aby przyjść z pomocą strudzonemu i szukającemu zbawienia człowiekowi, aby nikt, kto w Niego uwierzy, nie zginął. Dlatego też Jego wjazd do Jerozolimy był nie tylko triumfem ziemskiego władcy, lecz zamanifestowaniem prawdy o Nim jako Synu Boga, który bardzo się odcina od władzy Cezara czy jakiegokolwiek króla – kontynuował abp Depo. Zwrócił uwagę, że „nie chciano w to uwierzyć i przyjąć tego, co w przepowiadaniu Jezusa było najtrudniejsze: że będzie cierpiał, że będzie odrzucony przez swoich, że stanie się znakiem sprzeciwu, a w końcu będzie zabity”.

Maciej Orman/Niedziela

Za Igorem Mereżkowskim, prawosławnym teologiem, metropolita częstochowski powiedział: „Wszystkie rewolucje społeczne rozchodzą się wszerz, chcąc zagarnąć coraz to nowe obszary, a tylko rewolucja Chrystusa idzie w głąb ludzkich serc i sumień, sięga poza kres ziemi, rozchodzi się jak ogień wulkaniczny z głębin i ogarniający wszystko”. Abp Depo odniósł te słowa do wojny na Ukrainie. – Czyż tego nie doświadczamy w obecnym czasie? Można wojnę nazwać rewolucją poszerzającą obszary ziemi, ale poprzez cierpienie i śmierć, a nie odnowę życia na ziemi – zauważył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Nasze coroczne pełniejsze przybliżanie się do Chrystusa w tajemnicy Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania uczy nas i zobowiązuje do postawy chrześcijańskiej nadziei, która opowiada się za trudną przyszłością. Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi i z Nim przechodząc przez śmierć, otrzymujemy nowe życie – podsumował metropolita częstochowski.

W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z komandorem z gwiazdą Józefem Dąbrowskim, zwierzchnikiem Zakonu w Polsce, i damą komandor Elżbietą Jastrzębską, sekretarzem Zakonu, uchodźcy z Ukrainy, pielgrzymi z Koluszek, Brzezin, Bełchatowa, Pabianic i Łodzi, pielgrzymi motocykliści z archidiecezji krakowskiej oraz parafianie na czele z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej.

Maciej Orman/Niedziela

2022-04-10 17:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z szacunku dla wiary i tradycji

Niedziela małopolska 12/2020, str. VII

[ TEMATY ]

konkurs

Niedziela Palmowa

Wielkanoc

palma wielkanocna

Ewa Jamróz

Podkrakowskie palmy wyglądają inaczej niż lipnickie

Podkrakowskie palmy wyglądają inaczej niż lipnickie

– Radość, uśmiechnięte twarze dzieci dają organizatorom siłę i motywują do realizacji wyznaczonych celów – przyznaje ks. Milan Michalak, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich.

W Niedzielę Palmową w koźmickiej parafii zostanie przeprowadzony Gminny konkurs na „Najpiękniejszą i Najwyższą Palmę Wielkanocną”, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Organizatorem wydarzenia jest Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich we współpracy z Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, Kołem Gospodyń Wiejskich, Sołectwem i parafią Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich, Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka – Wydziałem Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej oraz z Wydziałem Szkół i Przedszkoli.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję