Reklama

Abp Szewczuk w 48. dniu wojny: Nawet w środku wojny Boże przykazanie "Nie zabijaj!" jest przewodnikiem i światłem na naszych drogach

„Widzimy, że to właśnie podczas wojny zaczynamy rozumieć wartość ludzkiego życia. W końcu będziemy w stanie odbudować, przywrócić i uratować wszystko, z wyjątkiem utraconego ludzkiego życia. Dlatego raz po raz wszyscy razem, jako naród, musimy dołożyć wszelkich starań, aby ratować ludzkie życie, powstrzymać morderczą rękę napastnika, a nawet walczyć, aby uszanować Boże przykazanie "Nie zabijaj!" - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Sewczuk w wideoprzesłaniu w 48. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

Abp Szewczuk

PAP/Karina Sało

"W tych dniach widzieliśmy wielkie zbrodnie okupanta na naszej ziemi i przez kilka ostatnich godzin to zło nadal niszczy naszą ziemię. Ciężkie walki toczą się wokół Charkowa, w Donbasie, na południu naszej Ojczyzny. Ale naszym największym bólem jest miasto Mariupol. Burmistrz Mariupola powiedział, że według oficjalnych danych zginęło około dziesięciu tysięcy cywilów. I to tylko w jednym mieście na południu Ukrainy. . . To miasto bohaterów, miasto męczenników broni się i jest symbolem niezniszczalności naszej Ojczyzny" – powiedział abp Szewczuk.

Zwrócił uwagę, że w takich okolicznościach wielu pyta: "Jak mamy żyć? Jak znaleźć punkty orientacyjne w środku ciemnej nocy wojny? Odpowiedź na to wołanie duszy zgodnie z sensem życia w warunkach wojny daje nam słowo Boże. Psalmista Dawid, odnoszący sukcesy bojownik, mówi nam: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce". Dlatego w tych dniach zastanawiamy się nad Dziesięcioma Przykazaniami Bożymi, nad istotą prawa Bożego, które jest z natury regułami przetrwania, sposobem życia pośród pustyni śmierci” – mówił zwierzchnik UKGK.

„Dzisiaj chciałbym zastanowić się nad istotą Bożego prawa, przykazaniem, które mówi: 'Nie zabijaj'. Wiemy, że teraz w Rosji, jeśli ktoś stoi pod świątynią z napisem tego przykazania, może zostać aresztowany. Jak zachować to przykazanie na wojnie? Wiemy, że prawo Boże jest wieczne, nie ma okoliczności, które mogłyby je znieść. I nawet w środku wojny Boże przykazanie `Nie zabijaj!` jest przewodnikiem, światłem na naszych drogach” – zaznaczył abp Szewczuk.

Podziel się cytatem

Następnie zwierzchnik UKGK przypomniał historię małej czteroletniej dziewczynki z Mariupola, Kiry Czebenko, która wraz z matką uciekła z tego miejsca śmierci na ukraińskiej ziemi. "Dziewczynka opowiada, jak nadepnęła na ładunek wybuchowy, który eksplodował. Dziecko cudem przeżyło i opisuje, że było wokół niej dużo krwi. Dzisiaj modlimy się do naszego Boga, który jest źródłem życia. Boże, pomóż nam zatrzymać wojnę na Ukrainie. Naucz wszystkich ludzi, aby nie zabijali, naucz nas rozumieć to, co mówi nam Twoje prawo: `Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście - wybierz dobro i żyj`. Niech ludzkość dokona dziś wyboru na tym rozdrożu. Niech wszyscy, którzy wybierają życie, czują się w obowiązku wspierać Ukrainę. Niech Bóg błogosławi nasz lud, naszą armię. Uratuj swoje dzieci od śmierci. Niech Bóg błogosławi Ukrainę" – wezwał abp Szewczuk i udzielił błogosławieństwa.

2022-04-12 16:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Janukowycz uciekł - podają media ukraińskie

[ TEMATY ]

Ukraina

snamess/Foter/CC-BY

Wiktor Janukowycz opuścił Kijów. Wraz z nim są przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak, szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew i oligarcha Wadim Nowinskij - podają niezależne media ukraińskie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję