Reklama

Kościół

Watykan: ambasador Ukrainy interweniuje w sprawie wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz poinformował za pośrednictwem Twittera, że podjął starania o wyjaśnienie "trudności w realizacji i możliwych konsekwencji" jednego z elementów wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum, polegającego na wspólnym niesieniu krzyża przez kobiety z Ukrainy i Rosji.

[ TEMATY ]

Watykan

Droga Krzyżowa

Karol Porwich/Niedziela

"Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie Ukrainy i wielu innych wspólnot, dotyczące pomysłu zebrania razem ukraińskich i rosyjskich kobiet do niesienia Krzyża podczas Piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Pracujemy obecnie nad tą kwestią, próbując wyjaśnić trudności w jej realizacji i możliwe konsekwencje" - czytamy we wpisie, opublikowanym przez ambasadora Andrija Jurasza.

W poniedziałek Watykan opublikował szczegóły dotyczące wielkopiątkowego nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, powraca do rzymskiego Koloseum. W gronie rodzin, którym - w związku z trwającym Rokiem Rodziny "Amoris Laetitia" - powierzono przygotowanie rozważań, a także niesienie krzyża pomiędzy kolejnymi stacjami, znaleźli się przedstawiciele Ukrainy i Rosji. Jak informowało Radio Watykańskie, rozważania przy XIII stacji napisały przyjaciółki, pracujące w Rzymie: Ukrainka Albina i Rosjanka Irina oraz ich bliscy. Także krzyż przy tej stacji miały nieść rodziny ukraińska i rosyjska - o czym można było przeczytać w dokumencie upublicznionym przez watykańskie Biuro Prasowe.

W tegorocznym nabożeństwie zostanie też wykorzystana wersja Drogi Krzyżowej zaproponowana już w 2007 r. przez ówczesnego prałata a obecnie kardynała Gianfranco Ravasiego i zatwierdzona wówczas przez papieża Benedykta XVI. Nowość polega na zmianie tematów poszczególnych stacji, które odchodzą od wydarzeń apokryficznych, na rzecz scen biblijnych. Znajdują się w niej m.in. takie stacje jak: agonia Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (stacja I), trzykrotne wyparcie się Jezusa przez Piotra (stacja IV) czy obiecanie przez Jezusa Raju dobremu łotrowi (stacja XI). Stacja XIII, przy której miały się spotkać rodziny ukraińska i rosyjska, to śmierć Jezusa na krzyżu.

2022-04-12 16:50

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brzezinka: nabożeństwo Drogi Krzyżowej w byłym obozie niemieckim

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

obóz koncentracyjny

MR

Droga Krzyżowa za drutami obozowymi ma swój głęboki wydźwięk

Droga Krzyżowa za drutami obozowymi ma swój głęboki wydźwięk

W niedzielę, 3 listopada br., przy Bramie Śmierci byłego niemieckiego obozu zagłady KL Birkenau w Brzezince rozpocznie się Droga Krzyżowa. Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przejdą ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów, gułagów i systemów totalitarnych.

Uczestnicy nabożeństwa w miejscach kaźni obozowej rozważać będą stacje Męki Pańskiej, zatrzymują się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy rampie obozowej, dyżurce SS-manów, bloku karnej kompanii lub obozie dla kobiet. Rozważając Mękę Chrystusa, uczestnicy nabożeństwa odczytywać będą wspomnienia więźniów i fragmenty Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję