Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu

– Aby dać świadectwo prawdzie, (...) trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Metropolita częstochowski przewodniczył 13 kwietnia Mszy św. w intencji jego pracowników.

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

Maciej Orman/Niedziela

– Wkraczając w czas Wielkiej Środy, postępujemy za Jezusem, który jest naszą drogą do Ojca, i wraz z Nim przechodzimy z grzechu do łaski, z ciemności do światła i ze śmierci duchowej do pełni życia – powiedział w homilii.

Odnosząc się do liturgii słowa, zauważył, że „nietrudno dostrzec niebezpieczeństwo zdrady i prześladowań”. Arcybiskup Depo wskazał, że Izajasz już „kilka wieków przed Chrystusem opisuje nawet przemoc fizyczną wobec Sługi Boga, jakby był bezpośrednim świadkiem owych scen: «Podałem grzbiet mój bijącym i policzki rwącym mi brodę. Nie osłoniłem swej twarzy przed zniewagami i opluciem»”. Metropolita częstochowski dodał, że „jednocześnie Sługa Jahwe jest świadomy bliskości Pana Boga, który Go wspomaga. Dlatego jest mocny, odważny i «nieczuły na obelgi» tych, którzy chcą Go uciszyć i zniszczyć”.

Maciej Orman/Niedziela

Przypomniał również słowa Psalmu 69: „Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa (...). Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie. (...) czekałem na współczucie, lecz nikt się nie zjawił. (...) gdy byłem spragniony, poili mnie octem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Czy w tych tekstach nie dostrzegamy czynów oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej w przededniach męki i sceny z Golgoty, gdy Jezus wypowiada słowo: „Pragnę!”? Mamy więc prawo zapytać: czy to jest tylko wspominanie historii, jakiejś sprawy Jezusa z Nazaretu, czy nadal tocząca się historia zbawienia, która dzisiaj przynosi przykłady ataków również na sługi Boga, jak w osobie dziś już św. Jana Pawła II, Benedykta XVI czy nawet Franciszka? – powiedział abp Depo.

Rozważając Ewangelię zapowiadającą zdradę Judasza, przyznał, że „jego obecność w gronie uczniów przy stole Wieczerzy Pańskiej jest bez wątpienia najbardziej niepokojącym wydarzeniem poprzedzającym jego zdradę w Ogrodzie Oliwnym”. – Jest to bowiem obecność zdrajcy pośród uczniów i przyjaciół Jezusa, wybranych po imieniu, obecność, która rani i w czasie, i w miejscu, gdzie potrzebne są przede wszystkim wiara i wzajemne zaufanie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę, że Apostołowie, próbując odkryć, kto będzie zdrajcą, pytają: „Chyba nie ja, Panie?”, chcąc wykluczyć siebie z grona podejrzanych. – Ale przecież tak samo zapytał ten, który miał zdradzić Jezusa – dodał abp Depo.

– Pomyślmy, jak wiele jest w nas przestrzeni wolności omijających prawdę i znaki Boga – wezwał, wskazując, „jak łatwo w naszych środowiskach, zwłaszcza w przestrzeniach internetowych, radiowych czy telewizyjnych, posługiwać się półprawdą, manipulacją czy wprost fake newsem”. – Jak łatwo w środowisku dziennikarskim powoływać się na własne prywatne sumienie, mocodawców czy poprawność polityczną znoszącą odpowiedzialność osobistą – ubolewał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Aby dać świadectwo prawdzie, na podobieństwo Jezusa czy proroków na wzór Jeremiasza, Izajasza czy Jana znad Jordanu, trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego, aby nasze świadectwo słowem mówionym czy pisanym, drukowanym było jednoznaczne i przejrzyste. Nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu – stwierdził abp Depo.

Za Benedyktem XVI życzył „owego nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim”. – To nowe pragnienie stoi każdego dnia, zwłaszcza (...) że żyjemy w tzw. kulturze unieważniania i nasilającego się fałszu, jak w przypadku przekazu wojny na Ukrainie nie tylko w mediach rosyjskich, ale i świata – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przywołał również słowa papieża Franciszka, odnosząc je nie tylko do wojny na Ukrainie, ale do naszej codzienności: „Nie możemy przyzwyczajać się do zła, tak jakby się nic nie stało. Nie możemy ulec zniechęceniu i bezczynności. Trzeba nam szukać i nigdy nie zwątpić w miłosierdzie Boże, bo póki mamy czas, możemy przemienić swoje życie i przyczynić się do bardziej Bożego i ludzkiego świata”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, życzył abp. Depo, „aby mężnie głosił Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i ku Niemu prowadził, umocniony tajemnicami Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, ciszą Wielkiej Soboty i radością Wielkanocy”. Złożył także życzenia pracownikom „Niedzieli”, życząc „radości paschalnej, aby tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa umocniły wiarę, nadzieję i miłość”. (...) – Niech ta radość Wielkanocy dodaje nam wszystkim także siły do naszej ewangelizacyjnej pracy, bo cóż innego tutaj robimy, niż głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego? – powiedział ks. Bakalarz.

Maciej Orman/Niedziela

– Życzę wam i sobie, żebyśmy w Chrystusie odkrywali na nowo sens naszego życia, skoro Bogu spodobało się powołać nas do życia na tym świecie i tym samym dać nam również perspektywę życia wiecznego. Niech ten sens będzie naszą mocą i mądrością idącą od Boga – odpowiedział metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

2022-04-13 11:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. A. Chrapkowski: jedność jest nam bardzo potrzebna

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Niedziela

Krzysztof Świertok

„Trzeba nam prosić w tym wyjątkowym czasie, abyśmy pomimo naszych różnic dążyli do jedności w naszych rodzinach, w miejscach naszej pracy, w Ojczyźnie i w rozbitym świecie” – mówił w homilii o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców paulinów, który 4 kwietnia przewodniczył Mszy św. intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Mszę św. koncelebrowali: ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Robert Grohs – moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję