Reklama

Kościół

Watykan: Uroczystości Wielkiego Piątku jak przed pandemią i w cieniu wojny

Po raz pierwszy od początku pandemii uroczystości Wielkiego Piątku pod przewodnictwem papieża Franciszka będą miały tradycyjny przebieg, bez zmian wymuszonych przez restrykcje. Droga Krzyżowa odbędzie się znów w rzymskim Koloseum, a nie na placu Świętego Piotra z udziałem niewielkiej liczby wiernych.

[ TEMATY ]

Watykan

pixabay.com

W dniu, w którym Kościół wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu, telewizja RAI nada o godzinie 14.00 specjalną rozmowę z papieżem. Według zapowiedzi włoskiej telewizji publicznej, w programie "Nadzieja podczas oblężenia" Franciszek ma mówić o cierpieniach dotykających ludzkość, począwszy od wojny na Ukrainie.

W ujawnionym fragmencie wywiadu papież powie: "Nas w tym momencie w Europie uderza ta wojna, ale spójrzmy trochę dalej; świat jest w stanie wojny. Wszędzie jest wojna, bo świat - ciężko to mówić - wybrał plan Kaina".

Podziel się cytatem

O godzinie 17.00 w bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczyć liturgii Męki Pańskiej. Jej uczestnicy będą modlić się o pokój i za narody "rozszarpane przez okrucieństwa wojny".

O 21.15 rozpocznie się Droga Krzyżowa w Koloseum; znów po dwóch latach przerwy. Napisanie towarzyszących jej rozważań Franciszek powierzył w tym roku rodzinom. Idea ta nawiązuje do trwającego Roku Rodziny "Amoris Laetitia" z okazji piątej rocznicy opublikowania jego adhortacji pod tym tytułem.

Rodziny będą nieść krzyże podczas kolejnych stacji w antycznym amfiteatrze. Rozważania przygotowali między innymi młodzi małżonkowie i starsi - bezdzietni, rodziny: wielodzietna, zastępcza, adopcyjna, z dziećmi niepełnosprawnymi, z chorym dzieckiem, rodzina migrantów, a także - rodziny ukraińska i rosyjska. Razem będą one nieść krzyż przy przedostatniej, XIII stacji.

Rozważania do niej napisały pielęgniarka z Ukrainy - Irina, pracująca w centrum kuracji paliatywnej szpitala uniwersyteckiego w Rzymie, i rosyjska studentka Albina, studiująca pielęgniarstwo. To przyjaciółki, które poznały się na szpitalnym oddziale.

Właśnie ten wybór, mający symbolizować pojednanie, wywołał kontrowersje oraz zaniepokojenie, w tym także ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Wyraził on nadzieję, że apele zaniepokojonych tą ideą Ukraińców zostaną wysłuchane. Dyplomata zaznaczył, że przedstawia opinię "większości ludności Ukrainy, która prosi, by nie robić czegoś takiego w tym momencie".

"Ukraina jest bardzo wdzięczna papieżowi za każdy gest wsparcia i solidarności" - zapewnił Jurasz. Następnie wyjaśnił: "Ale trzeba przede wszystkim zrozumieć, że z Rosjanami nie jesteśmy +siostrzanymi narodami+, jak niektórzy chcą nas przedstawić; jesteśmy dwiema stronami, które walczą w najcięższym konflikcie w Europie od czasów drugiej wojny światowej".

Reklama

"To nie my zaatakowaliśmy Rosję i nie walczymy na terytorium trzeciego państwa. To oni dokonali inwazji na nas, zabili tysiące osób, zniszczyli całe miasta. Czy byłoby możliwe podczas drugiej wojny światowej, aby więźniowie obozu uczestniczyli w inicjatywie pojednania z tym, kto te obozy organizował?" - zapytał ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej.

Niepokój tą inicjatywą podziela zwierzchnik ukraińskich grekokatolików arcybiskup Światosław Szewczuk, który uznał ją za "niestosowną i dwuznaczną, gdyż nie bierze pod uwagę kontekstu zbrojnej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie".

Watykan nie odniósł się oficjalnie do tych protestów.

Przyłączyło się do nich też stowarzyszenie włosko-ukraińskie, które zaapelowało do Watykanu o to, by rosyjską rodzinę, która razem z ukraińską ma nieść krzyż, zastąpili Polacy jako reprezentanci Europy, przyjmującej uchodźców wojennych.

2022-04-15 07:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 1,2 mln osób na audiencjach ogólnych Franciszka w 2014 r.

[ TEMATY ]

Watykan

audiencja

Katarzyna Artymiak

W 43 środowych audiencjach ogólnych papieża Franciszka w 2014 r., które odbywały się na Placu św. Piotra bądź w Auli Pawła VI, wzięło udział ok. 1,2 mln osób. Było ich o 350 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Najwięcej pielgrzymów przybyło w kwietniu (205 tys.) i maju (195 tys.). Średnio w tych cotygodniowych spotkaniach papieża z pielgrzymami z całego świata uczestniczyło ok. 30 tys. osób. 17 grudnia - w dniu 78. urodzin Ojca Świętego - odbyła się ostatnia w tym roku audiencja ogólna.

To, czy zmniejszyła się liczba uczestników innych spotkań z papieżem, jest sprawą otwartą. Nie jest znana liczba osób biorących udział w niedzielnych modlitwach Anioł Pański, na którą przybywa zazwyczaj najwięcej gości. Dla porównania, w drugim roku pontyfikatów Benedykta XVI i Jana Pawła II również spadała liczba uczestników spotkań z nimi. Np. w 2012 r. w 43 audiencjach Benedykta XVI wzięło udział 447 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję