Reklama

Kościół

Kard. Koch: obawy dotyczące niemieckiej „drogi synodalnej” są uzasadnione

„Mam wielką nadzieję, że biskupi niemieccy nie będą się jedynie bronić, ale naprawdę podejmą dialog. Ponieważ za krytyką postulatów drogi synodalnej kryją się uzasadnione obawy, które należy potraktować poważnie" - powiedział telewizji EWTN kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

[ TEMATY ]

kard. Kurt Koch

Adobe.Stock

Kard. Koch potwierdził zaniepokojenie papieża Franciszka postulatami niemieckiej „drogi synodalnej”, mówiąc, że jej krytycy podnieśli „uzasadnione obawy” dotyczące kontrowersyjnej rewizji oceny nauczania Kościoła na temat moralności seksualnej i innych krytycznych kwestii, w tym gruntownych zmian odnoszących się do kwestii homoseksualizmu.

Przypomniał o „braterskim zaniepokojeniu" wyrażonym przez biskupów polskich, Nordyckiej Konferencji Biskupów, a także o niedawnym „braterskim liście otwartym” podpisanym przez czterech kardynałów i ponad 80 biskupów, ostrzegającym, że proces toczący się w Niemczech może podważyć wiarygodność Kościoła i doprowadzić do schizmy. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wezwał do dialogu na temat tego, „co Ojciec Święty i co biskupi niemieccy rozumieją pod pojęciem drogi synodalnej”, dodając, że są to dwa różne znaczenia.

„Nie uważam ich za tożsame. Dla Papieża synodalność jest (...) wydarzeniem duchowym. To znaczy, że zaprasza nas do słuchania siebie nawzajem, a słuchając siebie nawzajem, do słuchania Ducha Świętego - co chce On nam powiedzieć” - wyjaśnił kard. Koch.

„Odnoszę wrażenie, że w Niemczech synodalność polega na zajmowaniu się strukturami, do czego bardzo energicznie odniósł się już papież Franciszek w swoim «Liście do Ludu Bożego» w Niemczech, zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o struktury, lecz o duchowość. I po drugie, że synodalność w całości powinna służyć ewangelizacji”.

Papież Franciszek zwrócił się bezpośrednio do katolików w Niemczech w historycznym, 28-stronicowym liście z 29 czerwca 2019 roku. Odnosząc się w nim do tego, co nazwał „erozją” i „upadkiem wiary” w tym kraju, Ojciec Święty wezwał wiernych do nawrócenia, modlitwy i postu - i wezwał ich do głoszenia Ewangelii. Głoszenie wiary jest pierwszą i właściwą misją Kościoła, a zatem musi to być także celem drogi synodalnej - napominał wówczas papież.

Reklama

Kardynał Koch przypomniał, że Ojciec Święty nadaje najwyższy priorytet głoszeniu wiary.

„Na tym tle - powiedział - trzeba też zrozumieć jego list do Kościoła w Niemczech, który, jak mam wrażenie, nie został w pełni uwzględniony”.

W tej samej rozmowie kardynał Koch omówił również sytuację na Ukrainie, potwierdzając pogląd papieża Franciszka, że jakiekolwiek religijne usprawiedliwienie wojny jest „bluźnierstwem”.

2022-04-18 20:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: zagłada Ormian dała początek wielkim prześladowaniom

[ TEMATY ]

wiara

prześladowania

kard. Kurt Koch

prześladowania chrześcijan

wikipedia.org

Na początku okrutnego XX w. męczennicy ormiańscy przypomnieli nam, że męczeństwo nie jest dla chrześcijaństwa zjawiskiem marginalnym, ale samym centrum Kościoła – powiedział kard. Kurt Koch podczas ekumenicznego nabożeństwa, które odbyło się wczoraj wieczorem w bazylice św. Bartłomieja dla upamiętnienia Ludobójstwa Ormian.

Obok szefa watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu uczestniczył w nim przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie abp Chadżag Barsamian.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Turnusy zimowe Caritas w Rajskiem

2023-02-06 11:49

Justyna Składowska, Dział Komunikacji Caritas Polska

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Turnus przywracał dzieciom uśmiech na twarzy.

Niepewność jutra, strach, niedostatek – koszmar trwa już rok. Dla najmłodszych mieszkańców pogrążonej w wojnie Ukrainy to bardzo długo. By mogły choć przez chwilę poczuć się normalnie i bezpiecznie, Caritas organizuje dla nich turnusy wytchnieniowe.

— Zajmujemy się wrażliwą grupą – dziećmi z Ukrainy, które wiele widziały i wiele przeżyły. Chcemy dać im odpocząć — mówi Aisha Kumpan, kierowniczka turnusu wytchnieniowego, który odbył się w styczniu tego roku. Pobyt zorganizowano w malowniczo położonej miejscowości Rajskie, w ośrodku Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Daleko od Drohobycza, Kijowa, Charkowa, Lwowa czy Mariupola. Daleko od huku spadających rakiet i od połamanego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję