Reklama

Watykan

Watykan: papież mianował dwóch sekretarzy w Kongregacji Nauki Wiary

Ojciec Święty mianował Sekretarzem Sekcji Doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary ks. prałata Armando Matteo, dotychczas podsekretarza pomocniczego tejże dykasterii zaś sekretarzem Sekcji Dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary ks. Johna Josepha Kennedy'ego, dotychczasowego szefa biura w tejże Kongregacji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Ks. Armando Matteo urodził się 21 września 1970 r. w Catanzaro, w regionie Kalabria we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1997 r. i został włączony do prezbiterium archidiecezji Catanzaro-Squillace.

Ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Jezusowego w Mediolanie i uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po pełnieniu różnych posług w swojej rodzinnej archidiecezji, od 2005 do 2011 roku był Krajowym Asystentem Kościelnym Włoskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCI), a w 2012 roku Ogólnokrajowym Konsultantem Kościelnym Włoskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Katolickich (AIMC).Jest profesorem nadzwyczajnym teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, dyrektorem czasopisma Urbaniana University Journal i autorem licznych publikacji z dziedziny teologii. 12 kwietnia 2021 r. papież Franciszek mianował go podsekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary.

Ks. prał. John Kennedy ma 54 lata i został wyświęcony na kapłana w 1993 roku. Po czterech latach pracy w duszpasterstwie podjął studia podyplomowe prawa kanonicznego w Rzymie, a od 2002 roku pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował wówczas kard. Joseph Ratzinger.

Został wyświęcony w 1993 r. i pracował w parafiach Crumlin i Francis Street, zanim w 1998 r. podjął studia podyplomowe z prawa kanonicznego w Rzymie. We wrześniu 2002 r. rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej.

W konstytucji apostolskiej Praediacate Evangelium, która wejdzie w życie 5 czerwca br. Kongregacja zmieni nazwę na dykasterię Nauki Wiary. Jej zadaniem jesz wspomaganie papieża i biskupów w głoszeniu Ewangelii na całym świecie, promowanie i strzeżenie integralności katolickiej nauki wiary i moralności, czerpanie z depozytu wiary i poszukiwanie coraz głębszego jej zrozumienia w obliczu nowych pytań.

Postanowiono w niej, iż dykasteria składać się będzie z dwóch sekcji: Sekcji Doktrynalnej i Sekcji Dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, który wspiera prefekta w zakresie swoich kompetencji.

Reklama

Sekcja Doktrynalna promuje i wspiera studium i refleksję nad rozumieniem wiary i moralności oraz nad rozwojem teologii w różnych kulturach, w świetle poprawnej doktryny i wyzwań czasu, tak aby w świetle wiary dawać odpowiedzi na pytania i argumenty, które pojawiają się wraz z postępem nauki i rozwojem cywilizacji. Podkreślono jej ścisłą współpracę z biskupami diecezjalnymi. W trosce o zachowanie prawd wiary i integralności moralności, Sekcja Doktrynalna bada pisma i opinie, które wydają się sprzeczne lub szkodliwe dla poprawnej wiary i moralności; dąży do dialogu z ich autorami i przedstawia odpowiednie środki zaradcze, zgodnie z własnymi normami. Dąży też do tego, by w odpowiedni sposób obalać niebezpieczne błędy i doktryny rozpowszechnione wśród chrześcijan. Do jej kompetencji należy też badanie, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, wszystkiego, co dotyczy "privilegium fidei" oraz wydawanie opinii na temat dokumentów, które mają być opublikowane przez inne dykasterie, organy i urzędy Kurii Rzymskiej, dotyczących nauki wiary i moralności.

Sekcja Dyscyplinarna, zajmuje się przestępstwami popełnionymi przeciwko wierze, a także poważniejszymi przestępstwami przeciwko moralności i przy sprawowaniu sakramentów. Bada także inne problemy związane z dyscypliną wiary. Promuje także odpowiednie inicjatywy szkoleniowe, które dykasteria proponuje ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu rozumieniu i stosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej obszaru kompetencji.

2022-04-23 13:16

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież zwołał konferencję nt. Haiti w 5 lat po trzęsieniu ziemi

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

Graziako

Papież Franciszek zwołał do Watykanu jednodniową konferencję nt. Haiti. Odbędzie się ona 10 stycznia pod hasłem: „Komunia Kościoła: pamięć i nadzieja dla Haiti w pięć lat po trzęsieniu ziemi”.

Spotkanie, organizowane przez Papieską Radę „Cor Unum” i Papieską Komisję ds. Ameryki Łacińskiej we współpracy z biskupami Haiti, ma na celu podtrzymanie uwagi dla sytuacji w kraju, który nadal odczuwa skutki tamtej katastrofy naturalnej, i potwierdzenie bliskości Kościoła wobec narodu haitańskiego na etapie odbudowy. Przede wszystkim będzie to okazja do podsumowania pomocy udzielonej temu krajowi, jak również przeanalizowania rezultatów projektów wdrażanych od 2010 r.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

2023-02-01 17:27

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Przebywający w Kinszasie papież Franciszek spotkał się z ofiarami przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Trwają tam walki rebeliantów z armią tego kraju, powodując niewysłowione cierpienia tamtejszej ludności. Ojciec Święty wezwał ofiary do przebaczenia tym, którzy przybijają je do krzyża, co – jak zaznaczył – nie wyklucza ich ukarania, lecz oznacza rozbrojenie własnego serca, odrzucenie nienawiści i otwarcie drogi do pojednania.

Wstrząsające świadectwa doznanych okrucieństw złożyły ofiary wojny z Butembe Beni, z Gomy, z Bunii oraz z Bukavu i Uviry. Mówiły o zabijaniu najbliższych na ich oczach, o obcinaniu rąk, o gwałceniu kobiet, zamienianiu ich w niewolnice seksualne, zmuszane także do kanibalizmu. Dziękowały też za pomoc, jakiej doświadczyły ze strony Kościoła w powrocie do normalnego życia. Pod krzyżem Chrystusa składały narzędzia zbrodni: maczety, lance, noże, młotki, matę, na której dokonywano gwałtów, mundur rebelianckiego żołnierza, którego widok wciąż budzi ich lęk. Modliły się o przebaczenie oprawcom i prosiły Boga o wybaczenie początkowej nienawiści wobec nich. Papież błogosławił te osoby, brał za ręce lub kikuty rąk, ocierał łzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję