Reklama

Watykan

Watykan: papież mianował dwóch sekretarzy w Kongregacji Nauki Wiary

Ojciec Święty mianował Sekretarzem Sekcji Doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary ks. prałata Armando Matteo, dotychczas podsekretarza pomocniczego tejże dykasterii zaś sekretarzem Sekcji Dyscyplinarnej Kongregacji Nauki Wiary ks. Johna Josepha Kennedy'ego, dotychczasowego szefa biura w tejże Kongregacji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Ks. Armando Matteo urodził się 21 września 1970 r. w Catanzaro, w regionie Kalabria we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 20 grudnia 1997 r. i został włączony do prezbiterium archidiecezji Catanzaro-Squillace.

Ukończył studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Jezusowego w Mediolanie i uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po pełnieniu różnych posług w swojej rodzinnej archidiecezji, od 2005 do 2011 roku był Krajowym Asystentem Kościelnym Włoskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCI), a w 2012 roku Ogólnokrajowym Konsultantem Kościelnym Włoskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Katolickich (AIMC).Jest profesorem nadzwyczajnym teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, dyrektorem czasopisma Urbaniana University Journal i autorem licznych publikacji z dziedziny teologii. 12 kwietnia 2021 r. papież Franciszek mianował go podsekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary.

Ks. prał. John Kennedy ma 54 lata i został wyświęcony na kapłana w 1993 roku. Po czterech latach pracy w duszpasterstwie podjął studia podyplomowe prawa kanonicznego w Rzymie, a od 2002 roku pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował wówczas kard. Joseph Ratzinger.

Został wyświęcony w 1993 r. i pracował w parafiach Crumlin i Francis Street, zanim w 1998 r. podjął studia podyplomowe z prawa kanonicznego w Rzymie. We wrześniu 2002 r. rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej.

W konstytucji apostolskiej Praediacate Evangelium, która wejdzie w życie 5 czerwca br. Kongregacja zmieni nazwę na dykasterię Nauki Wiary. Jej zadaniem jesz wspomaganie papieża i biskupów w głoszeniu Ewangelii na całym świecie, promowanie i strzeżenie integralności katolickiej nauki wiary i moralności, czerpanie z depozytu wiary i poszukiwanie coraz głębszego jej zrozumienia w obliczu nowych pytań.

Postanowiono w niej, iż dykasteria składać się będzie z dwóch sekcji: Sekcji Doktrynalnej i Sekcji Dyscyplinarnej, z których każda jest koordynowana przez sekretarza, który wspiera prefekta w zakresie swoich kompetencji.

Reklama

Sekcja Doktrynalna promuje i wspiera studium i refleksję nad rozumieniem wiary i moralności oraz nad rozwojem teologii w różnych kulturach, w świetle poprawnej doktryny i wyzwań czasu, tak aby w świetle wiary dawać odpowiedzi na pytania i argumenty, które pojawiają się wraz z postępem nauki i rozwojem cywilizacji. Podkreślono jej ścisłą współpracę z biskupami diecezjalnymi. W trosce o zachowanie prawd wiary i integralności moralności, Sekcja Doktrynalna bada pisma i opinie, które wydają się sprzeczne lub szkodliwe dla poprawnej wiary i moralności; dąży do dialogu z ich autorami i przedstawia odpowiednie środki zaradcze, zgodnie z własnymi normami. Dąży też do tego, by w odpowiedni sposób obalać niebezpieczne błędy i doktryny rozpowszechnione wśród chrześcijan. Do jej kompetencji należy też badanie, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, wszystkiego, co dotyczy "privilegium fidei" oraz wydawanie opinii na temat dokumentów, które mają być opublikowane przez inne dykasterie, organy i urzędy Kurii Rzymskiej, dotyczących nauki wiary i moralności.

Sekcja Dyscyplinarna, zajmuje się przestępstwami popełnionymi przeciwko wierze, a także poważniejszymi przestępstwami przeciwko moralności i przy sprawowaniu sakramentów. Bada także inne problemy związane z dyscypliną wiary. Promuje także odpowiednie inicjatywy szkoleniowe, które dykasteria proponuje ordynariuszom i prawnikom, aby sprzyjać właściwemu rozumieniu i stosowaniu norm kanonicznych odnoszących się do jej obszaru kompetencji.

2022-04-23 13:16

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykanista: kard. Pell dotrze do Rzymu w środę

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pell

Ks. Cezary Chwilczyński

Posiedziano mi właśnie, że kard. Pell wyleci z Australii we wtorek, 29-go września, a przyleci do Rzymu w środę 30 września – napisał na komunikatorze Twitter znany amerykański watykanista, Edward Petnin.

Jak podaje wielu dziennikarzy, Ojciec Święty wezwał 79-letniego byłego prefekta Sekretariatu do spraw Gospodarki, kard. George’a Pell’a do Rzymu. Ma on doradzać papieżowi w sprawach związanych z niejasnościami wokół operacji finansowych prowadzonych przez watykański Sekretariat Stanu.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję