Reklama

Polska

Jasna Góra: uchodźcy z Ukrainy na Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich

„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” to hasło XXV Międzynarodowej Pielgrzymki Ruchu Rodzin Nazaretańskich (RRN). Uczestniczyli w niej uchodźcy z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie u polskich rodzin. W wigilię Niedzieli Miłosierdzia członkowie i sympatycy ruchu modlili się o nawrócenie Rosjan, ocalenie Ukrainy i błogosławieństwo dla Polski. W pielgrzymce wzięło udział ok. tysiąca osób.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodziny Nazaretańskie

Karol Porwich/Niedziela

- Wojna krzyczy - nawróćcie się! Ile jeszcze musi być wylanej krwi, ile zniszczonych domów? Ludzie nie chcą wojny - mówiła przedstawicielka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z Żytomierza na Ukrainie. - Każdy Ukrainiec, każdy uchodźca szczególnie teraz przytula się do serca Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedziała Ukrainka i dodała, że jeszcze przed wojną przedstawicielki ruchu z Ukrainy chciały przyjechać do Polski na pielgrzymkę.

-To wielki cud od Matki Bożej, że możemy tutaj być. Dziękujemy również Polakom za pomoc i naszym Nazaretańskim Rodzinom za to, że nas przygarnęły - kontynuowała Ukrainka.

Ks. Gustaw Kaczkowski obecnie jest proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Świata w Węgrzynie. Przez 11 lat posługiwał także na Ukrainie, dziś pomaga uchodźcom. Tegoroczną pielgrzymkę nazwał „pielgrzymką ufności”, bo jak podkreśla „chcemy wierzyć, że wojna się skończy i będzie pokój”.

- Ukraińcy wierzą, że będą mogli wrócić do swoich domów, rodzin i bliskich. Pokój bierze się z czystego nawróconego serca. Zło zawsze prowadzi do nienawiści, dlatego modlimy się o nawrócenie serc, żeby zapanował pokój na świcie – podkreślił ks. Kaczkowski.

Pani Grażyna z diec. łomżyńskiej od 20 lat należąca do RRN, zauważyła, że dzięki tej wspólnocie nawróciła się i każdego dnia dziękuję za dar życia i pokoju Matce Bożej. – Kiedy się budzę, dziękuję Maryi za przespaną noc i proszę o dobry dzień. Jestem lekarzem, więc proszę też o zdrowie moich pacjentów, a zdarza się wiele trudnych przypadków – opowiadała pani Grażyna. Jak dodała, poznała Ukrainę i jej mieszkańcy są jej bardzo bliscy.

Ks. Dariusz Kowalczyk, Krajowy Moderator Ruchu Rodzin Nazareńskich podkreślił, że w tym roku rozważania są poświęcone Matce Bożej Fatimskiej i Jej przesłaniu. - Wypraszamy dar pokoju dla Ukrainy, Rosji i całego świata. Prosimy o nawrócenie rosyjskich serc i wszystkich, które oddaliły się od Boga. Wołamy zgodnie ze słowami koronki: „Boże Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – mówił moderator.

Reklama

Pielgrzymi przeszli procesją z archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę, aby uczestniczyć we wspólnej Mszy św. w jasnogórskiej Bazylice. Modlili się Koronka w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 i adorowali Jezusa Eucharystycznego

Ruch Rodzin Nazaretańskich to maryjny ruch w Kościele, który został założony w 1985 r. w Warszawie. Dziś Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin. Wzorem dla członków jest Chrystus żyjący w Świętej Rodzinie.

Ruch istnieje w ok. 40 krajach świata. Należy do niego ponad 45 tysięcy osób. Należą do niego dzieci, młodzież i dorośli. Jego członkowie podejmują wezwanie do nowej ewangelizacji.

2022-04-23 17:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Niedziela toruńska 52/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

ruch

Rodziny Nazaretańskie

Wojciech Osinski

Na ogólnopolskim dniu skupienia członków i sympatyków Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasnej Górze nie zabrakło grupy z diecezji toruńskiej

Na ogólnopolskim dniu skupienia członków i sympatyków
Ruchu Rodzin Nazaretańskich na Jasnej Górze nie zabrakło
grupy z diecezji toruńskiej

Członkowie i sympatycy Ruchu Rodzin Nazaretańskich Diecezji Toruńskiej pod koniec mijającego roku brali udział w spotkaniach formacyjnych w Ryńsku i na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję