Reklama

Polska

Pierwsza piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę – pątnicy z Piekar Śląskich modlili się o pokój i za górników

60 km z Piekar Śląskich na Jasną Gorę w ciągu nocy pokonało 130 osób. Przyszli młodzi, księża, emerytowani górnicy, dwie Ukrainki, abp koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas. W drodze modlili się pokój w ludzkich sercach, na świecie, dla narodu ukraińskiego i za górników i ich rodziny z Pniówka i Zofiówki. Była to pierwsza piesza pielgrzymka, która w tym roku dotarła na Jasną Górę.

Jasna Góra/Facebook

Pielgrzymka odbyła się po raz 17. i jest nazywana „Na przekór”. Abp Galbas, zauważył, że właśnie ten tytuł bardzo go zachęcił, by iść „na przekór wszelkiej bezradności, z którą się spotykamy, brakiem nadziei, świateł i zaofiarować swój trud, swoja modlitwę w ważnych intencjach”.

Pielgrzymiemu trudowi towarzyszyła w tym roku szczególna modlitwa o pokój w ludzkich sercach, na świecie, dla narodu ukraińskiego i za śląskich górników.

- Większość z nas to ludzie Śląska i pielgrzymka wyruszyła z Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Ważną intencją dla nas była sytuacja na kopalniach. Modliliśmy się o nadzieję dla poszkodowanych, o zdrowie, o siłę i wytrwanie dla ich rodzin, a dla zmarłych o radość nieba - powiedział abp Galbas.

Reklama

Pielgrzymkę nazywaną „Na przekór” organizują świeccy, do których dołączają zaprzyjaźnieni pallotyni i księża diecezjalni. W tym roku jednym z pallotynów, który przyszedł w nocnej pielgrzymce był właśnie abp koadiutor Adrian Galbas.

Nocna pielgrzymka „Na przekór” zaczęła się w kwietniu 2008 r. od pięciu zapaleńców, którzy do celu dotarli z trudem, ale za rok znowu wyruszyli. Zaczęli dołączać kolejni a potem już oficjalnie pielgrzymka była rejestrowana - najpierw dzięki współpracy z braćmi kapucynami, później z fundacją Młodzi dla Młodych, działającą przy arch. katowickiej. W latach przed pandemią uczestników było nawet ponad 300.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami w związku z pandemią pielgrzymka znów odbyła się w tradycyjnej formie. Zgłosiło się 130 osób, z czego cieszył się jeden z organizatorów Michał Piec i wyliczył, ze u celu znaleźli się w ciągu 14 i poł godziny. – Pielgrzymując w Oktawie Wielkanocy, udziela nam się duch radości ze zmartwychwstania Pana i po tych 60 kilometrach, mimo, ze jesteśmy bardzo obolali, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że u tronu Maryi Królowej Polski możemy się wspólnie modlić – powiedział Michał Piec.

Tegorocznym hasłem była prośba: Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju.

2022-04-23 18:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję