Reklama

Aktualności

Franciszek apeluje o rozejm i modlitwę o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie i na świecie zaapelował Franciszek przemawiając po modlitwie Regina Caeli w Watykanie. Papież ponowił swoją prośbę o rozejm w czasie obchodów Wielkanocy, którą wygłosił kilka dni temu.

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Publikujemy tekst papieskiego przemówienia.

"Drodzy bracia i siostry!

Dzisiaj różne Kościoły wschodnie, katolickie i prawosławne, a także kilka wspólnot łacińskich, obchodzą Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. Obchodziliśmy je w ostatnią niedzielę według kalendarza gregoriańskiego. Składam im najlepsze życzenia: Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Niech napełni nadzieją dobre oczekiwania serc. Niech przyniesie pokój, znieważony barbarzyństwem wojny. Dziś właśnie mijają dwa miesiące od rozpoczęcia tej wojny: wojna zamiast się zatrzymać, nasiliła się. To smutne, że w tych dniach, które dla wszystkich chrześcijan są najświętsze i najbardziej uroczyste, słyszymy raczej śmiercionośny szczęk broni niż dźwięk dzwonów obwieszczających Zmartwychwstanie; to smutne, że broń coraz częściej zajmuje miejsce słowa.

Ponawiam mój apel o rozejm wielkanocny, minimalny i namacalny znak pragnienia pokoju. Niech zostanie powstrzymana napaść, aby wyjść naprzeciw cierpieniom wyczerpanej ludności; musimy się zatrzymać, będąc posłusznymi słowom Zmartwychwstałego Pana, który w Dzień Wielkanocny powtarza swoim uczniom: „Pokój wam!” (Łk 24, 36; J 20, 19.21). Proszę wszystkich o wzmożenie modlitw w intencji pokoju i o odwagę, by powiedzieć, zamanifestować, że pokój jest możliwy. Proszę aby przywódcy polityczni wsłuchali się w głos ludzi, którzy chcą pokoju, a nie eskalacji konfliktu.

W związku z tym pozdrawiam i dziękuję uczestnikom odbywającego się dzisiaj nadzwyczajnego Marszu dla Pokoju i Braterstwa Perugia-Asyż, a także wszystkim, którzy włączyli się w ożywienie podobnych demonstracji w innych miastach włoskich.

Dzisiaj biskupi Kamerunu i ich wierni udają się z narodową pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w Marianbergu, aby ponownie poświęcić swój kraj Matce Bożej i oddać go pod Jej opiekę. Modlą się przede wszystkim o przywrócenie pokoju w swej ojczyźnie, która od ponad pięciu lat jest w różnych regionach targana przemocą. Wraz z naszymi braćmi i siostrami z Kamerunu wznieśmy naszą modlitwę, aby Bóg, za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, szybko obdarzył ten umiłowany kraj prawdziwym i trwałym pokojem.

Reklama

Pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów, którzy przybyliście z Włoch i z wielu innych krajów. W szczególności pozdrawiam Polaków, myśląc o ich rodakach, którzy obchodzą „Dzień Dobra”, promowany przez Caritas, a także o ofiarach wypadków w kopalniach.

Pozdrawiam wiernych z Mediolanu, Faenzy, Verolanuova, Nembro oraz wolontariuszy Zakonu Maltańskiego z Vicenzy. Szczególne pozdrowienia dla pielgrzymki młodych kandydatów do bierzmowania z diecezji Piacenza-Bobbio, którym towarzyszy ich biskup, a także dla kandydatów do bierzmowania z Mondovì, Almenno San Salvatore, Albegno, Cazzago San Martino i Alta Padovana, jak również dla grupy z Sant'Angelo Lodigiano i ministrantów ze Spirano. Pozdrawiam czcicieli Bożego Miłosierdzia zgromadzonych dziś tutaj, w kościele-sanktuarium Santo Spirito in Sassia, oraz uczestników pielgrzymki z Sacra di San Michele na Monte Sant'Angelo.

Życzę wszystkim udanej niedzieli! I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do widzenia."

2022-04-24 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Jezus jest uśmiechem Boga ukazującym Jego miłosierdzie

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O uśmiechu, który jest typowo ludzkim wyrazem miłości i uczucia mówił Papież do pracowników Watykanu, z którymi spotkał się, aby wymienić życzenia świąteczne.

Franciszek zaznaczył, że to sam Jezus jest uśmiechem Boga. Przyszedł, aby objawić nam miłość Ojca niebieskiego, Jego dobroć i pierwszy raz uczynił to uśmiechając się do Swoich rodziców, Maryi i Józefa. Oni zrozumieli, że w tym dziecięcym uśmiechu jest zawarte Boże miłosierdzie. Podobne doświadczenie może mieć każdy z nas, kiedy w stajence kontemplując Dzieciątko Jezus zobaczymy uśmiechającego się do nas Boga.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję