Reklama

Kościół

Watykan: misjonarze miłosierdzia spotkali się z papieżem

Papież Franciszek zachęcił misjonarzy miłosierdzia, żeby byli znakiem Bożej obecności. W Watykanie kończy się III Światowe Spotkanie Misjonarzy Miłosierdzia. W wydarzeniu bierze udział ok. 400 kapłanów, którzy są misjonarzami miłosierdzia, w tym 50 z Polski. W poniedziałek misjonarze spotkali się z papieżem Franciszkiem.

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

„Papież Franciszek zachęcił nas do tego, żebyśmy w swojej posłudze byli znakiem Bożej obecności, żebyśmy przez to co robimy byli takim głosem Boga. Papież w swoim słowie papież odniósł się do przykładu biblijnego Rut, która opiekowała się swoją teściową Noemi. Papież ukazywał, że jako misjonarze miłosierdzia mamy być jak Rut i wiernie towarzyszyć człowiekowi, który jest doświadczony przez życie, który mówi, że jego życie jest zgorzkniałe, trudne, a my mamy być znakiem Bożej obecności” - powiedział ks. Michał Dąbrówka, misjonarz miłosierdzia z diecezji tarnowskiej.

Jak dodaje, spotkanie jest dla niego odnowieniem gorliwości w pełnionej misji.

„To wezwanie do tego, żeby z jeszcze większym zapałem sprawować tę misję. Był też czas wspólnego dzielenia się doświadczeniami. W grupie polskiej opowiadaliśmy o dwóch latach pandemii i o swojej posłudze w tym kontekście. Z jednej strony to było odnowienie zapału, a z drugiej szukanie nowych inspiracji i przede wszystkim odnowienie jedności z Ojcem Świętym” – podkreśla ks. Dąbrówka.

Papież podziękował misjonarzom miłosierdzia za pełnioną posługę - mówi ks. Jan Bartoszek, który także jest misjonarzem miłosierdzia w diecezji tarnowskiej.

„Ojciec Święty umacniał nas także na kolejne lata pełnienia tej posługi, wyrażał nadzieję, że liczba misjonarzy miłosierdzia będzie wzrastać. Wczoraj bardzo pięknie też wspomniał w homilii odnosząc się do misjonarzy miłosierdzia, że mamy być narzędziem Bożego Miłosierdzia, kanałem przez który przepływa dar Bożego Miłosierdzia. Nie jesteśmy właścicielami Bożego Miłosierdzia, dlatego powinniśmy je bardzo obficie przekazywać dalej” – dodaje.

Trzecie światowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Misjonarz miłosierdzia znak otwartości’.

Szczególnym zadaniem misjonarzy jest głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas rekolekcji, misji, kazań i katechez. Istotnym elementem ich posługi jest spowiadanie, ponieważ mają władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych dla samego Papieża.

Reklama

Misjonarze miłosierdzia od soboty dzielili się doświadczeniami swojej posługi z czasu pandemii, były też wystąpienia przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp. Rino Fisichelli, kaznodziei papieskiego, kard. Raniero Cantalamessy oraz prof. Damiána Guillermo Astiguety z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

W niedzielę misjonarze miłosierdzia modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem Papieża przed bazyliką św. Piotra.

Początek posługi tych kapłanów był związany z Rokiem Jubileuszu Miłosierdzia, ale decyzją papieża została ona przedłużona aż do odwołania.

2022-04-25 15:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy zamkniętych kościołów

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

Wielki Post

Włochy

kościoły

koronawirus

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Nikt nie mógł przewidzieć, że Wielki Post w 2020 r. przekształci się dla milionów ludzi w przymusową kwarantannę.

Gdy w czasie II wojny światowej Rzymowi groziły bombardowania, 4 czerwca 1944 r. Pius XII zwrócił się z supliką do Matki Bożej czczonej w sanktuarium Divino Amore (Miłości Bożej), które znajduje się na peryferiach miasta. Złożył wtedy uroczyste śluby odnowy duchowej i budowy nowego sanktuarium, jeżeli miasto zostanie oszczędzone. I tak się też stało. Matka Boża z Divino Amore jest od zawsze bardzo czczona przez rzymian, to „ich” Madonna, to do Niej się uciekają w dramatycznych momentach historii. Dlatego wielkie wrażenie zrobił fakt, że również papież Franciszek postanowił w dniach zagrożenia koronawirusem zwrócić się z błagalną modlitwą do „rzymskiej” Madonny, którą prosił o opiekę nad miastem, ale również nad Włochami i całym światem. Papieska suplika dobitnie świadczyła o powadze sytuacji, w której się znalazł świat w czasach epidemii (nieprzypadkowo władze północnych regionów Włoch, najbardziej dotkniętych epidemią, twierdzą, że jej skutki gospodarcze będą porównywalne do skutków wojny).

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję