Reklama

Kościół

Watykan uwolnił kard. Woelkiego z Kolonii od stawianych mu zarzutów

Watykańska Kongregacja ds. Biskupów uwolniła kardynała Rainera Marię Woelkiego od zarzutów, że naruszył prawo kanoniczne, finansując raporty o nadużyciach i płacąc za doradztwo w zakresie komunikacji. Informację tę podała we wtorek archidiecezja kolońska.

[ TEMATY ]

Watykan

Administrator apostolski archidiecezji kolońskiej, biskup pomocniczy Rolf Steinhäuser, zarządził przeprowadzenie badania zgodnie z prawem kanonicznym podczas kilkumiesięcznego urlopu naukowego kardynała. Wcześniej poinformowano go, że ani Rada Nieruchomości, ani Kapituła Katedralna nie były zaangażowane w udzielanie zamówień „w kontekście” niezależnego śledztwa w sprawie przemocy na tle seksualnym, zgodnie z prawem kanonicznym.

„Jeśli chodzi o Fundusz BB, którego dotyczy omawiane finansowanie, a który został ustanowiony aktem prawnym tejże władzy kościelnej, nie występuje jakiekolwiek ograniczenie woli założyciela fundacji” - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet. „Zgodnie z prawem kościelnym, właściwy Arcybiskup Kolonii jest zatem upoważniony do swobodnego dysponowania środkami finansowymi funduszu” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Fundusz BB jest wykorzystywany na finansowanie różnych potrzeb diecezji, w tym na wypłatę odszkodowań dla ofiar nadużyć. Jest to fundusz, na który duchowni archidiecezji kolońskiej wpłacali datki w latach 1952-1969. Kard. Ouellet zauważył, że nie było również prawnego obowiązku, „angażowania diecezjalnych komisji wywłaszczeniowych, ponieważ majątek diecezji nigdy nie został naruszony”.

Podziel się cytatem

Reklama

„Ani Eminencja, ani Wikariusz Generalny nie naruszyliście prawa kościelnego w kwestii finansowania dwóch ekspertyz dotyczących postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej oraz w kwestii finansowania doradztwa agencji komunikacyjnej działającej na zlecenie archidiecezji” – stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Archidiecezja poinformowała, że podobne oświadczenie wydał arcybiskup Lazarus You Heung-sik, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa,: „Prawo kościelne nie zostało naruszone. Ponieważ w konsekwencji nie zostało popełnione żadne przestępstwo, nie ma też powodu do stosowania środków kanonicznych”.

Kardynał Woelki z ulgą zareagował na „dobre wieści z Rzymu”. Powiedział, że „być może, przynajmniej mam taką nadzieję, przyczyni się to również nieco do uspokojenia sytuacji w naszej archidiecezji. Sprawa ta pokazuje mi jednak, że musimy kontynuować działania na rzecz większej przejrzystości i zgodności z przepisami” – stwierdził arcybiskup metropolita Kolonii.

2022-05-03 13:55

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konstytucja apostolska o kurii rzymskiej „Praedicate Evangelium”

[ TEMATY ]

Watykan

Wikipiedia.org

„Praedicate Evangelium” – taki tytuł nosi konstytucja apostolska papieża Franciszka o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca. Jest on owocem ponad ośmiu lat pracy Rady Kardynałów, powołanej w 2013 roku jako organ doradczy papieża w przeprowadzeniu reformy Kurii Rzymskiej i rządzeniu Kościołem.

Nowa konstytucja całkowicie uchyla i zastępuje dotychczas obowiązującą konstytucję apostolską „Pastor Bonus”, wydaną w 1988 roku przez św. Jana Pawła II. Sankcjonuje ona zmiany w Kurii Rzymskiej wprowadzone za pontyfikatu Franciszka. Wnosi także kilka nowości: zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad – dykasteriami i połączenie kilku urzędów kurialnych, umożliwienie kierowania dykasteriami ludziom świeckim, a także pierwszeństwo ewangelizacji w pracy Kurii Rzymskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję