Reklama

Kościół

Watykan uwolnił kard. Woelkiego z Kolonii od stawianych mu zarzutów

Watykańska Kongregacja ds. Biskupów uwolniła kardynała Rainera Marię Woelkiego od zarzutów, że naruszył prawo kanoniczne, finansując raporty o nadużyciach i płacąc za doradztwo w zakresie komunikacji. Informację tę podała we wtorek archidiecezja kolońska.

[ TEMATY ]

Watykan

Administrator apostolski archidiecezji kolońskiej, biskup pomocniczy Rolf Steinhäuser, zarządził przeprowadzenie badania zgodnie z prawem kanonicznym podczas kilkumiesięcznego urlopu naukowego kardynała. Wcześniej poinformowano go, że ani Rada Nieruchomości, ani Kapituła Katedralna nie były zaangażowane w udzielanie zamówień „w kontekście” niezależnego śledztwa w sprawie przemocy na tle seksualnym, zgodnie z prawem kanonicznym.

„Jeśli chodzi o Fundusz BB, którego dotyczy omawiane finansowanie, a który został ustanowiony aktem prawnym tejże władzy kościelnej, nie występuje jakiekolwiek ograniczenie woli założyciela fundacji” - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kardynał Marc Ouellet. „Zgodnie z prawem kościelnym, właściwy Arcybiskup Kolonii jest zatem upoważniony do swobodnego dysponowania środkami finansowymi funduszu” – czytamy w watykańskim komunikacie.

Fundusz BB jest wykorzystywany na finansowanie różnych potrzeb diecezji, w tym na wypłatę odszkodowań dla ofiar nadużyć. Jest to fundusz, na który duchowni archidiecezji kolońskiej wpłacali datki w latach 1952-1969. Kard. Ouellet zauważył, że nie było również prawnego obowiązku, „angażowania diecezjalnych komisji wywłaszczeniowych, ponieważ majątek diecezji nigdy nie został naruszony”.

Podziel się cytatem

Reklama

„Ani Eminencja, ani Wikariusz Generalny nie naruszyliście prawa kościelnego w kwestii finansowania dwóch ekspertyz dotyczących postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej oraz w kwestii finansowania doradztwa agencji komunikacyjnej działającej na zlecenie archidiecezji” – stwierdził prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Archidiecezja poinformowała, że podobne oświadczenie wydał arcybiskup Lazarus You Heung-sik, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa,: „Prawo kościelne nie zostało naruszone. Ponieważ w konsekwencji nie zostało popełnione żadne przestępstwo, nie ma też powodu do stosowania środków kanonicznych”.

Kardynał Woelki z ulgą zareagował na „dobre wieści z Rzymu”. Powiedział, że „być może, przynajmniej mam taką nadzieję, przyczyni się to również nieco do uspokojenia sytuacji w naszej archidiecezji. Sprawa ta pokazuje mi jednak, że musimy kontynuować działania na rzecz większej przejrzystości i zgodności z przepisami” – stwierdził arcybiskup metropolita Kolonii.

2022-05-03 13:55

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: konferencja o losie nieczynnych kościołów

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

We wtorek 10 lipca Papieska Rada ds. Kultury podczas jednodniowej konferencji zajmie się losem miejsc kultu, które nie są już używane.

Międzynarodowa konferencja zatytułowana: "Bóg już tu nie mieszka? Radzenie sobie z miejscami kultu i zintegrowane zarządzanie dziedzictwem kościelnym" jest organizowana wspólnie przez Papieską Radę ds. Kultury, Konferencję Episkopatu Włoch i Papieski Uniwersytet Gregoriański.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję