Reklama

Kościół

Watykan: papież ustanowił komisję ds. rewizji regulaminu Kurii Rzymskiej

W związku z wejściem w życie 5 czerwca Konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium o Kurii Rzymskiej i jej posłudze w Kościele w świecie Ojciec Święty ustanowił Komisji Międzydykasterialnej do spraw rewizji Regulaminu Ogólnego Kurii Rzymskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Nowy regulamin ma odpowiadać nie tylko Normom, ale także Zasadom, które inspirują tekst konstytucji. W skład tej komisji Franciszek mianował:

Przewodniczącego Papieskiej Rad ds. Tekstów Prawnych, abp. Filippo Iannone, O. Carm., który będzie przewodniczącym Komisji:

Substytuta do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu, arcybiskupa Edgar Peňa Parra,;

Reklama

Przewodniczącego Administracji Patrimonium Stolicy Apostolskiej (Apsa), bpa Nunzio Galantino;

Bp Marco Mellino, jako sekretarza

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa, SJ:,

Oraz rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, prof. Vincenzo Buonomo.

Do zadań Komisji należy:

a) dostosowanie Regulaminu Ogólnego Kurii Rzymskiej do Konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium, wprowadzając do niego zmiany uznane za konieczne, aby lepiej odpowiadał aktualnym potrzebom Kurii Rzymskiej;

b) wyrażenie opinii na temat Ordines servandi i/lub Statutów Instytucji Kurialnych, Urzędów i Instytucji związanych ze Stolicą Apostolską, opracowanych zgodnie z nowymi Przepisami Ogólnymi. Komisja przedstawi odpowiednie sugestie dotyczące redagowania tekstów, aby zapewnić spójność między nimi oraz zasadami i procedurami ich przyszłej aktualizacji.

Komisja będzie korzystać ze współpracy ekspertów i urzędników Kurii Rzymskiej, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

Regulamin ogólny oraz Ordines servandi i/lub Statuty zostaną przedłożone Papieżowi do zatwierdzenia (por. Praedicate evangelium, art. 43). Po zatwierdzeniu wyżej wymienionych środków normatywnych Komisja zakończy swoją działalność.

2022-05-05 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do reformy Kurii Rzymskiej

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Nie tylko 8 kardynałów z całego świata mianowanych przez papieża Franciszka 13 kwietnia, ale także szefowie poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej wnoszą swój wkład w prace dotyczące reformy centralnych urzędów Kościoła – twierdzi znany włoski watykanista, Andrea Tornielli. Na łamach portalu vaticaninsider zaznacza, że podczas zaplanowanego na początek października spotkania tego gremium, poruszonych zostanie szereg kwestii dotyczących życia Kościoła powszechnego. Nie będzie natomiast mowy o sprawach związanych z tzw, „bankiem watykańskim”. W tytule dodano, że „motory się rozgrzewają”.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję