Reklama

Kościół

Watykan: papież ustanowił komisję ds. rewizji regulaminu Kurii Rzymskiej

W związku z wejściem w życie 5 czerwca Konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium o Kurii Rzymskiej i jej posłudze w Kościele w świecie Ojciec Święty ustanowił Komisji Międzydykasterialnej do spraw rewizji Regulaminu Ogólnego Kurii Rzymskiej.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Nowy regulamin ma odpowiadać nie tylko Normom, ale także Zasadom, które inspirują tekst konstytucji. W skład tej komisji Franciszek mianował:

Przewodniczącego Papieskiej Rad ds. Tekstów Prawnych, abp. Filippo Iannone, O. Carm., który będzie przewodniczącym Komisji:

Substytuta do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu, arcybiskupa Edgar Peňa Parra,;

Reklama

Przewodniczącego Administracji Patrimonium Stolicy Apostolskiej (Apsa), bpa Nunzio Galantino;

Bp Marco Mellino, jako sekretarza

Prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa, SJ:,

Oraz rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, prof. Vincenzo Buonomo.

Do zadań Komisji należy:

a) dostosowanie Regulaminu Ogólnego Kurii Rzymskiej do Konstytucji apostolskiej Praedicate evangelium, wprowadzając do niego zmiany uznane za konieczne, aby lepiej odpowiadał aktualnym potrzebom Kurii Rzymskiej;

b) wyrażenie opinii na temat Ordines servandi i/lub Statutów Instytucji Kurialnych, Urzędów i Instytucji związanych ze Stolicą Apostolską, opracowanych zgodnie z nowymi Przepisami Ogólnymi. Komisja przedstawi odpowiednie sugestie dotyczące redagowania tekstów, aby zapewnić spójność między nimi oraz zasadami i procedurami ich przyszłej aktualizacji.

Komisja będzie korzystać ze współpracy ekspertów i urzędników Kurii Rzymskiej, którzy posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

Regulamin ogólny oraz Ordines servandi i/lub Statuty zostaną przedłożone Papieżowi do zatwierdzenia (por. Praedicate evangelium, art. 43). Po zatwierdzeniu wyżej wymienionych środków normatywnych Komisja zakończy swoją działalność.

2022-05-05 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dekrety o męczeństwie i heroiczności cnót

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe.Stock

Obok kanonizacji równoważnej św. Małgorzaty z Città di Castello Franciszek upoważnił również Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania dekretów dotyczących męczeństwa oraz heroiczności cnót kilkorga Sług Bożych.

Uznane zostało męczeństwo Wincentego Mikołaja Renuncio Toribio i 11 towarzyszy z zakonu redemptorystów zamordowanych z nienawiści do wiary w 1936 r. w Madrycie. To oznacza, że wkrótce zostaną oni ogłoszeni błogosławionymi.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję