Reklama

Kościół

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny: każda polska parafia powinna włączyć się w Światowe Spotkanie Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR) powinno być przeżywane w każdej polskiej parafii - powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny uczestniczył w zakończonym dziś w Porszewicach koło Łodzi spotkaniu środowisk Duszpasterstwa Rodzin. To element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwcowe wydarzenie będzie jednocześnie zakończeniem Roku Rodziny „Amoris laetita", który został ustanowiony w marcu 2021 r. przez Franciszka w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji o tym tytule.

W Wiecznym Mieście przedstawicielom polskich rodzin, także polonijnych, będą towarzyszyć diecezjalni duszpasterze rodzin oraz biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W duchowej łączności z papieżem i delegatami rodzin z całego świata wydarzenie będzie przeżywane także w polskich parafiach i diecezjach. Bp Śmigiel wyraził nadzieję, że parafie w naszym kraju aktywnie włączą się w przeżywanie ŚSR. Przypomniał, że watykańska dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na Rok Rodziny wydała „niezbędnik” z materiałami do wykorzystania na poziomie diecezji i parafii.

Można tu znaleźć m.in. przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji oraz przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Mszy św. w diecezjach. Materiały te dostępne są na stronie Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (kodr.pl).

Watykańska publikacja zawiera propozycje dotyczące tego, jak w diecezjach i parafiach można byłoby przeżywać Światowe Spotkanie Rodzin, rozpoczynające się 22 czerwca. I tak, pierwszy dzień może zostać zainaugurowany w parafiach poprzez celebrację eucharystyczną, na zakończenie której miałoby miejsce przedstawienie znaku oraz na przykład, listu do każdej rodziny przez biskupa.

W czwartek, 23 czerwca i w piątek, 24 czerwca: Wieczorne spotkania mogą być organizowane w parafiach lub w małych grupach, w domach. Małżeństwa mogą obejrzeć film z jednej z konferencji z watykańskiego kongresu duszpasterskiego z tego dnia, a następnie spędzić trochę czasu na wspólnej dyskusji.

W sobotę, 25 czerwca, rodziny mogą być zaproszone do diecezji (lub do innego miejsca, łącząc kilka diecezji) lub do miejsca takiego jak sanktuarium. Byłby to dzień poświęcony rodzinie, z konferencjami, świadectwami, pracą w grupach, dzieleniem się i celebracjami.

Reklama

W niedzielę, 26 czerwca, można zaplanować Eucharystię pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego z udziałem rodzin diecezji (w katedrze lub innym odpowiednim miejscu) – proponuje watykański „niezbędnik”. Zaznaczono w nim także, że czerwcowe spotkanie wpisuje się w aktualny proces synodalny Kościoła i może okazać się cennym doświadczeniem „uczestnictwa, komunii i misji” rodzin.

W rozmowie z KAI bp Wiesław Śmigiel wyraził nadzieję, że watykańskie materiały zawierające wiele cennych wskazań, zostaną wykorzystane w polskich parafiach. Przyznał, że jeśli chodzi różne inicjatywy sugerowane w watykańskich materiałach, to łatwiej je będzie zorganizować w parafiach większych, dysponujących większym zapleczem, jednak elementy związane ze Światowym Spotkaniem Rodzin powinny mieć miejsce wszędzie.

ŚSR mają być przede wszystkim czasem wzajemnych modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, ale też w intencji związków niesakramentalnych, tych które przeżywają problemy oraz par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa - zaznaczył biskup.

Czerwcowe wydarzenie będzie też okazją do rodzinnego świętowania – zauważa duchowny. Nie chodzi tylko o jakieś wielkie kongresy o tematyce rodzinnej, ale po prostu o szczere rozmowy małżeństw i rodzin, o wymianę doświadczeń i świadectw. - Tym bardziej, że wyszliśmy z trudnego okresu pandemii i weszliśmy w czas niepokoju związanego z wojną w Ukrainie.

„Dobrze byłoby, żeby rodziny się spotkały i rozmawiały o wojnie, o uchodźcach i zadaniach, jakie ma rodzina chrześcijańska w tym świecie” – powiedział biskup diecezji toruńskiej dodając, że zadania te są jasno sprecyzowane: rodziny chrześcijańskie mają być światłem. I takie rodziny, budowane na wierze nadziei i miłości; rodziny, które choć mają problemy, potrafią je pokonywać – powinno się dziś pokazywać.

Reklama

Bp Śmigiel przypomniał, że w świetle badań rodzina jest dla Polaków najwyższą wartością i największym marzeniem. Kościół zaś ma do zaoferowania model rodziny szczęśliwej, choć nie jest to model modny i powszechnie promowany, bo odbiega od różnych, funkcjonujących w świecie sposobów relacji między ludźmi. „Rodzina, której model proponuje Kościół, jest wspólnotą, która każdemu daje szansę na szczęście, a wszyscy jesteśmy tego szczęścia spragnieni” – powiedział duchowny.

W konferencji w Porszewicach uczestniczyli członkowie duszpasterstwa rodzin i konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Organizatorem spotkania był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR).

Ważnym tematem poruszanym podczas dwudniowych obrad był kerygmat, czyli głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa w przygotowaniu do życia małżeńskiego ale też w rodzinie. "Na pierwszym miejscu musimy zastanowić się, jak wzbudzać wiarę, jak prowadzić małżeństwa i dzieci do spotkania z osobą Jezusa Chrystusa, z żywym Bogiem” – tłumaczył bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny zaznaczył, że spotkania duszpasterzy i doradców życia małżeńskiego odbywają się kilka razy do roku oraz, że mają one także walor wspólnotowy. „Poznajemy się wzajemnie, wymieniamy się doświadczeniami i adresami, wspieramy się. To są zwyczajne gesty, które sprawiają, że ci doradcy i doradczynie życia rodzinnego w Polsce stanowią wspólnotę. To jest niezwykle ważne. Oni czują dzięki temu, że nie są osamotnieni w diecezjach i w swoich parafiach” - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Podczas spotkania wykład na temat praktyki towarzyszenia duchowego małżeństwom i rodzinom zaprezentował o. Mirosław Pilśniak OP, krajowy doradca duchowy Spotkań Małżeńskich. Natomiast o wyzwaniach w obszarze komunikacji o rodzinie opowiedział Paweł Soproniuk (Neuron Agencja Public Relations), który następnie poprowadził warsztaty poświęcone strategii duszpasterstwa rodzin.

Reklama

Konferencja stanowiła element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych przez Papieską Radę ds. Rodziny, był Jan Paweł II. Pierwsze takie spotkanie odbyło się również w Rzymie w 1994 r. Kolejne organizowane są zazwyczaj co 3 lata, za wyjątkiem najbliższego spotkania, które przeniesiono z roku ubiegłego ze względu na pandemię covid-19.

Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Z myślą o jak najlepszym przygotowaniu do czerwcowych uroczystości w Rzymie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował specjalne materiały duszpasterskie. Można je znaleźć na stronie www.kodr.pl w zakładce „X Światowe Spotkanie Rodziny".

2022-05-11 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

[ TEMATY ]

spotkanie

Światowe Dni Młodzieży

Semilla Luz / Foter / CC BY

7 lipca po południu w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego - odbyło się trzecie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

Min. Cichocki nawiązując do wizyty premier Ewy Kopacz w Watykanie 12 czerwca br. poinformował, że rozmowy z Ojcem Świętym jak i w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczyły m. in. programu papieskiej wizyty w Polsce w 2016 r. Pani Premier wyraziła wówczas prośbę, aby Ojciec Święty - poza Krakowem, Częstochową oraz Auschwitz - odwiedził także Warszawę. Argumentowała, że Warszawa jest niezwykłym miastem w Europie, które mimo, że zostało skazane na całkowitą zagładę, odrodziło się, a po kilkudziesięciu latach stało się zaczynem destrukcji całego bloku. A stało się tak m.in. dzięki słynnej modlitwie Jana Pawła II: "Niech Duch Święty zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!".

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję