Reklama

Kościół

Watykan: Kostarykańczyk nuncjuszem w Panamie

Ojciec Święty mianował 56-cio letniego abp. Dagoberto Camposa Salasa, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Liberii, Gambii i Sierra Leone, swoim przedstawiciele w Panamie – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Stanowisko to było nieobsadzone od 21 grudnia 2021 roku, gdy papież mianował abp. Luciano Russo nuncjuszem w Urugwaju.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Tomasz Podlewski

Abp Dagoberto Campos Salas urodził się 14 marca 1966 w Puntarenas (Kostaryka). Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1994 jako kapłan diecezji Tilarán-Liberia. W 1995 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1999 rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Sudanie. Następnie był sekretarzem nuncjatur w Chile (2002-2006) i Skandynawii (2006-2009). W 2009 został radcą nuncjatury w Turcji. W latach 2012-2018 pełnił obowiązki radcy nuncjatury w Meksyku. Po powrocie do Watykanu działał w Sekretariacie Stanu, dochodząc tam do stanowiska radcy nuncjatury.

28 lipca 2018 papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii oraz arcybiskupem tytularnym Forontoniana. 17 sierpnia 2018 został mianowany jednocześnie nuncjuszem apostolskim w Gambii.

Reklama

Sakrę otrzymał 29 września 2018 z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietra Parolina. 17 listopada 2018 został mianowany nuncjuszem apostolskim w Sierra Leone.

Oprócz ojczystego - hiszpańskiego - zna jeszcze języki angielski i włoski.

2022-05-14 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do gwardzistów: Żołnierz Chrystusa uczestniczy w życiu Chrystusa

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Dobry gwardzista szwajcarski ma bogate życie wiary, modli się podczas pełnienia warty, jest przyjazną wizytówką Stolicy Apostolskiej a podczas wolnego czasu służy najuboższym. Tymi słowami Franciszek zwrócił się dzisiaj do członków swojej gwardii przybocznej. Papież przyjął na audiencji w Watykanie gwardzistów i ich rodziny przed zaprzysiężeniem 32 nowych członków papieskiej formacji, które odbędzie się tradycyjnie 6 maja.

"Przyjaźń między papieżem a gwardzistami jest szczególna, gdyż ugruntowana na miłości Chrystusa" - powiedział Franciszek. Obszernie cytował założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego Loyolę, który jako młody człowiek był żołnierzem. Papież przywołał słowa z "Ćwiczeń duchownych" świętego, który napisał w nich, że Chrystus potrzebuje "ludzi energicznych i odważnych". Św. Ignacy podkreślał, że "każdy kto chce podążać za Chrystusem Królem musi zadowolić się tym samym jedzeniem, tym samym napojem i tym samym ubraniem, jak sam Pan". "On chce, aby był gotów na trudy dnia, nocnej straży i tym samym będzie miał udział w zwycięstwie" - powiedział Franciszek do Gwardii Szwajcarskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję