Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja tarnowska: wakacyjne propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Oazy, Piesza Pielgrzymka Tarnowska, Miasteczko Modlitewne czy rekolekcje w kajaku – to m.in. wakacyjne propozycje organizowane przez kapłanów oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Na niektóre wydarzenia można się już zapisać, a miejsc ubywa bardzo szybko.

Najwięcej osób zgromadzi 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która wyruszy 17 sierpnia. Przez dwa lata pielgrzymka odbyła się w formie sztafety, teraz wszyscy pójdą przez 9 dni.

Dzieci, młodych i starszych zgromadzą oazy zorganizowane m.in. przez Ruch Światło-Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza i Dziewczęcą Służbę Maryjną. Tymczasem po dwuletniej przerwie odbędą się Misyjne Wakacje z Bogiem. Zapisy trwają w Wydziale Misyjnym Kurii Diecezjalnej. Do Domu Formacji Misyjnej w Czchowie mogą przyjechać dzieci od klasy trzeciej a także młodzież.

„Formacja to m.in. spotkanie z misjonarzem, film o misjach, a po obiedzie są rozrywki, wycieczki” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego.

Młodzi z całej Polski są zaproszeni do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, gdzie obok kościoła powstanie Miasteczko Modlitewne. To inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Prezes KSM-u i burmistrz Miasteczka, Paweł Ryndak mówi, że zapisy już ruszyły.

Miasteczko to modlitwa, spotkania z gośćmi, a także poranna gimnastyka i wieczorna integracja. Wydarzenie odbędzie się od 27 lipca do 2 sierpnia.

„Uczestnicy przyjeżdżają z namiotami i stawiają je na polanie obok kościoła. W tym roku planujemy zmienić formułę ich rozkładania i stworzyć pewnego rodzaju ulice, wzdłuż których te namioty będą powstawały. Myślimy nad nazwami tych ulic”– dodaje prezes KSM.

Trwają także zapisy na rekolekcje w kajaku. Są dwa terminy i dwie rzeki – Czarna Hańcza i Rospuda. Jak informuje jeden z organizatorów ks. Krzysztof Świerczek, wikariusz parafii w Żabnie z propozycji może skorzystać 90 osób, już od klasy ósmej wzwyż.

„Spływamy w kajakach dwuosobowych i codziennie z kimś innym, aby się poznać. To jest niesamowite przeżycie obcowania z naturą. Przez kilka godzin płyniemy w kajaku z drugą osobą. To też czas, żeby sobie zaufać, bo aby dopłynąć do celu trzeba ze sobą współpracować” - podkreśla.

Reklama

Trwają także przygotowania do Strefa Chwały Festiwal. W lipcu te rekolekcje zgromadzą ludzi z całej Polski. Odbędą się na Placu Papieskim w Starym Sączu. Rejestracja trwa w internecie. To czas modlitwy, odpoczynku, wymiany doświadczeń, dyskusji i rozwoju talentów.

„To miejsce budowania, tutaj można poczuć Bożą obecność” – mówią uczestnicy poprzedniej edycji. Tym, co wyróżnia Strefę Chwały są także pieśni uwielbienia, tworzone przez czołowych polskich muzyków chrześcijańskich.

2022-05-19 16:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się 40. PPT na Jasną Górę, w której uczestniczyło 4 tys. osób

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja

diecezja tarnowska

#Pielgrzymka

BPJG

40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska

Po dziewięciu dniach drogi pielgrzymi z diecezji tarnowskiej pokłonili się Matce Bożej Częstochowskiej. W rekolekcjach w drodze uczestniczyło ponad 4 tys. osób. To druga co do wielkości piesza pielgrzymka w Polsce, która w tym roku przybyła do Częstochowy.

Na Jasną Górę weszło ok. 10 tys. wiernych, ponieważ z diecezji przyjechało wielu wiernych i kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Nowi bracia kurkowi

2023-01-26 22:38

Archiwum MFS

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

Nowi bracia kurkowi w katedrze na Wawelu

    We wspomnienia św. Sebastiana męczennika, patrona krakowskiego Bractwa Kurkowego w katedrze na Wawelu została odprawiona Msza św. w ich intencji.

    Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Dariusz Raś – archiprezbiter kościoła Mariackiego, kapelan Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Podczas Mszy św. pasowano ośmiu nowych braci kurkowych. Aktu pasowania dokonał obecnie panujący król kurkowy – Jan Grzegorz Pacut.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję