Reklama

Niedziela Legnicka

334 Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

"Pamiętajmy o ogrodach... kilka refleksji o współczesnej twórczości religijnej", taki tytuł nosiło wystąpienie podczas 334 spotkania DLP’90, wygłoszone 19 maja 2022 r. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przez prof. dr hab. Grzegorza Niemyjskiego.

[ TEMATY ]

Legnica

artysta

DLP'90

Niemyjski Grzegorz

ks. Piotr Nowosielski

Gościa spotkania, przedstawił – a właściwie przypomniał zgromadzonym – mec. Stanisław Andrzej Potycz Przewodniczący Kapituły DLP’90.

Pan Grzegorz jest legniczaninem. Artystą rzeźbiarzem i malarzem. W Legnicy, możemy spotkać jego prace np. na legnickim Rynku, czy też Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru. Obecnie jest dziekanem Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace prezentowane są na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Tytuł wykładu – w którym zawarł fragment piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” - nawiązywał do tęsknoty autora do ogrodu Eden – spotkania ludzi z Bogiem, ale i ich grzechu.

- Ogród kultury, sztuki który powinniśmy uprawiać w Kościele, powinien być nawiązaniem do piękna tego biblijnego ogrodu Eden – mówił autor - Unikam słowa „Sztuka sakralna”, bo niekoniecznie twórczość musi być tylko sakralna, spotykana tylko w świątyni, ale mówię o sztuce religijnej.

Tu autor wystąpienia, powołał się na zapis z Konstytucji o świętej liturgii „Sacrosanctum concilium”, Soboru Watykańskiego II, w której Rozdział VII poświęcony jest zagadnieniom obecności sztuki w Kościele. Np. w nr. 122 czytamy m.in. „Do najszlachetniejszych osiągnięć ludzkiego talentu słusznie zalicza się sztuki piękne, zwłaszcza sztukę religijną i jej szczyt, a mianowicie sztukę sakralną. One ze swej natury nastawione są na nieskończone piękno Boże, które mają w jakimś stopniu wyrazić ludzkimi środkami. Tym bardziej są oddane Bogu i wyrażaniu Jego czci i chwały, im usilniej zmierzają wyłącznie do tego, aby skutecznie zwracać ku Bogu ludzkie serca”.

Jest więc mowa o sztuce religijnej, a jej „szczytem” jest sztuka sakralna.

A w nr 127 mamy: „Wszyscy zaś artyści, którzy kierując się twórczym natchnieniem, pragną się przyczyniać do szerzenia chwały Bożej w Kościele świętym, niech zawsze pamiętają, że chodzi tu o pewnego rodzaju naśladowanie Boga Stwórcy i o tworzenie dzieł służących kultowi katolickiemu, zbudowaniu wiernych i pogłębieniu ich pobożności oraz formacji religijnej”.

Reklama

Wystąpienie urozmaicone było licznymi przykładami sztuki religijnej, podejmowanej przez przedstawicieli środowiska artystycznego, nie zawsze będących ludźmi wierzącymi. Zaprezentował przykłady prac artystów, organizowane warsztaty artystyczne, a także współczesnych mecenasów sztuki, którzy inspirują artystów do wyrażenia swoich przeżyć w ich pracach (Np. w Legnicy śp. Bernard Marek Adamowicz, który zaprosił medalierów do swoistej rozmowy z Janem Pawłem II”).

Autor stwierdził, że nie brakuje dzisiaj wielu już młodych, wrażliwych ludzi, którzy wyrastają i pochodzą z różnych środowisk, a w spotkaniu ze sztuką religijną jest to często dla nich zaskoczenie a zarazem budzi zainteresowanie.

Przedstawił też kilka pomysłów i przykładów, powiązania tradycyjnej sztuki sakralnej ze współczesnością.

- Oddychajmy Ewangelią w przestrzeni naszego życia, także przez różnorodną twórczość płynącą z wiary. Pielęgnujmy Ogród - Kościół, aby mimo naszych słabości, niedoskonałości stał się miejscem spotkania z Bogiem – apelował prelegent.

Po wystąpieniu profesora, rozwinęła się ożywiona dyskusja, na temat poziomu kultury w obecnym społeczeństwie, o podejmowaniu działań edukacyjnych młodego pokolenia i jego związku z kulturą wyższą, o braku/obecności sztuki religijnej w przestrzeni publicznej, czy też współczesnego mecenatu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą o rychłą beatyfikację sługi Bożego księcia Henryka II Pobożnego, którą odmówił kapelan Duszpasterstwa ks. prof. Bogusław Drożdż.

  

   

2022-05-22 21:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdzisław Spodzieja – rzeźbiarz i katecheta

Urodzony w Ożarowie k. Wielunia (1955). Człowiek różnych pasji. Pierwsze miejsce wśród nich zajęła jednak rzeźba w drewnie. Zamiłowanie do pracy z drewnem, jak mówi, odziedziczył po ojcu, który był kołodziejem, stolarzem, snycerzem oraz po pradziadku, który był cieślą, budowniczym domów i wiatraków. Lata szkolne w Szkole Podstawowej w Ożarowie i w Technikum Mechanicznym w Wieluniu nie zapowiadały i nie ujawniły drzemiących w młodym chłopcu talentów. Wszystkim jawił się raczej jako odnoszący sukcesy sportowiec.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję