Reklama

Wiadomości

Premier przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie UE

Premier Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Unii Europejskiej. Tematami szczytu będą m.in. rosyjska agresja na Ukrainę, obronność, energetyka oraz bezpieczeństwo żywnościowe.

[ TEMATY ]

premier

artjazz/pl.fotolia.com

Jak wskazał rzecznik rządu Piotr Müller w komunikacie, podczas szczytu unijni przywódcy mają omówić możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy, m.in. wsparcia humanitarnego, finansowego, politycznego i wojskowego.

"Wobec trwającej agresji Rosji na Ukrainę, Polska podkreśla konieczność zwiększania presji sankcyjnej na Rosję, w tym przyjęcia 6. pakietu sankcji i rozpoczęcia prac nad kolejnym. Niezmiennie opowiadamy się również za dalszym wsparciem Ukrainy, m.in. w wymiarze makrofinansowym" - podkreślił rzecznik.

"Z zadowoleniem przyjmujemy kierunek działań KE ws. odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych, ale podkreślamy, że powinny być one podejmowane niezwłocznie. Oczekujemy również na szybkie uruchomienie Europejskiego Funduszu Powierniczego Solidarności Ukrainy" - zaznaczył.

Dodał, że Polska zwraca również uwagę na potrzeby państw członkowskich, tzw. pierwszej linii, które powinny mieć dostęp do wsparcia finansowego UE, aby dalej efektywnie pomagać uchodźcom z Ukrainy i samej Ukrainie.

Rada Europejska ma się też odnieść do współpracy Wspólnoty i państw członkowskich z ukraińskimi władzami oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym w zakresie śledztwa, które dotyczy rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Kolejnym tematem spotkania ma być kwestia polityki obronnej UE. "Polska opowiada się za zwiększaniem zdolności obronnych, w taki sposób, aby zapewnić ścisłą koordynację działań w ramach UE i NATO, z poszanowaniem praw krajowych. Zabiegamy o przyspieszenie i zwiększenie inwestycji w mobilność wojskową, co ma szczególne znaczenie dla państw wschodniej flanki. Apelujemy również do wszystkich państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronność co najmniej do poziomu 2 proc. PKB" - zaznaczył Müller.

Unijni przywódcy mają również kontynuować rozmowy na temat redukcji uzależnienia Unii od Rosji w zakresie paliw kopalnych, w tym do zaprezentowanego ostatnio przez KE planu REPowerEU.

Reklama

"Polska wspiera działania, które mają na celu zwiększenie niezależności energetycznej Europy, w szczególności odejście od importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Wiąże się z tym konieczność ujęcia w planie postanowień, które umożliwią przyspieszenie realizacji projektów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym również w zakresie sektora gazu ziemnego" - przekazał rzecznik rządu.

"Zwracamy uwagę, że dalsze podnoszenie i tak już ambitnych celów dla OZE wymaga przedstawienia nowych narzędzi, które umożliwią osiąganie nowych celów w praktyce" - dodał.

Rada Europejska ma też poruszyć temat nasilającego się kryzysu żywnościowego, który jest następstwem rosyjskiej inwazji. "Polska widzi potrzebę skoordynowania działań UE na rzecz usprawnienia funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, zwiększenia dostępności cenowej żywności oraz środków produkcji rolnej" - oświadczył rzecznik rządu.

"Popieramy podjęcie przez UE działań w celu wsparcia ukraińskiego sektora rolnego i ułatwienia eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami lądowymi, w szczególności dotarcie do Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku" - dodał Müller.

Unijni liderzy mają połączyć się też wideo z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

2022-05-30 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie premiera Morawieckiego

Nasz naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych. Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów — powiedział w orędziu do Polaków premier Mateusz Morawiecki.

Holokaust był niewyobrażalną zbrodnią. Próby jej negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem.Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata — mówił szef rządu.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bańka: etap kontynentalny synodu w Pradze zajmie się problemami, które generują kryzys w Kościele

2023-02-05 08:11

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej - powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

5 lutego rozpoczyna się w Pradze etap kontynentalny dla Europy synodu o synodalności i potrwa do 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję