Reklama

Kościół

Kard. Sodano służył z miłością i oddaniem Kościołowi

„Kard. Sodano cechowało wysokie poczucie obowiązku, dary intelektu i serca, wrażliwość na duszpasterskie działania Kościoła w świecie, mądrość w ocenie wydarzeń i sytuacji, gotowość do pomocy, szukanie odpowiednich rozwiązań w każdym przypadku” – powiedział kard. Giovanni Battista Re podczas Mszy pogrzebowej kard. Angela Sodano. Na zakończenie liturgii papież Franciszek przewodniczył obrzędowi ostatniego pożegnania.

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że były Sekretarz Stanu przeżył ponad 94 lata, z czego, w kapłaństwie 71 oraz 60 w służbie Stolicy Apostolskiej. Kard. Re zaznaczył, że dla chrześcijanina śmierć jest nie tylko faktem naturalnym, który należy przyjąć z realizmem i godnością. Jest ona bramą, która otwiera drogę do osobistego spotkania z Bogiem, ponieważ naszym przeznaczeniem jest wieczność.

- Ta pewność oświecała całą egzystencję kardynała Angelo Sodano, którego Pan wezwał do siebie z łóżka szpitalnego, gdzie przebywał od trzech tygodni. Cztery lata temu, po ukończeniu dziewięćdziesiątego roku życia, kard. Sodano napisał w swoim duchowym testamencie: „Ze spokojem oczekuję teraz godziny, w której Pan przyjdzie, aby wezwać mnie do siebie, u kresu mojego ziemskiego życia». Po raz kolejny odnawiam swój akt wiary, nadziei i miłości, tak jak nauczyłem się go jako dziecko na kolanach mojej Matki. Z takim wewnętrznym nastawieniem spoglądam na Pana, mając nadzieję, że pewnego dnia miłosiernie przyjmie mnie w swoje ramiona. Z tym samym uczuciem spoglądam na Maryję Najświętszą, od młodości przywoływaną jako «Brama raju»” - powiedział kard. Re.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał również drogę życiową Kard. Angela Sodano. Został wyświęcony na kapłana w 1950 roku. Następnie po doktoracie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, pierwsze lata swojej posługi poświęcił nauczaniu teologii dogmatycznej w seminarium duchownym swojej diecezji, Asti, oraz apostolstwu wśród młodzieży studenckiej.

W 1961 r. rozpoczął służbę w Stolicy Apostolskiej, a pierwsze kroki stawiał w Ameryce Łacińskiej w nuncjaturach apostolskich Ekwadoru, a następnie Urugwaju i Chile. W 1968 r. został wezwany do Rzymu, gdzie pod kierunkiem abp. Agostina Casarollego zajął się relacjami Stolicy Apostolskiej z Europą Wschodnią. Miał okazję odwiedzić wtedy Rumunię, Węgry i Niemcy Wschodnie. W listopadzie 1977 r. papież Paweł VI mianował go nuncjuszem apostolskim w Chile i wyniósł do godności arcybiskupa. Spędził w tym kraju okres dyktatury generała Pinocheta.

Reklama

W maju 1988 r. papież Jan Paweł II odwołał go z Chile do Rzymu, mianując sekretarzem ds. stosunków z państwami. Dwa lata później mianował go pro-sekretarzem stanu, a wkrótce potem kardynałem i sekretarzem stanu, którą to funkcję pełnił jeszcze przez półtora roku za czasów papieża Benedykta XVI.

Przez prawie 16 lat, kiedy był pierwszym współpracownikiem Papieża, z kompetencją i oddaniem pracował na rzecz pokoju. Nie brakowało momentów szczególnego zaangażowania ze względu na złożoność sytuacji geopolitycznej: wystarczy pomyśleć o końcu zimnej wojny, konflikcie w Zatoce Perskiej, wojnie w Iraku, konfliktach na Bałkanach, tragicznym wydarzeniu z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i późniejszym wzroście terroryzmu na świecie.

Po zakończeniu pełnienia funkcji Sekretarza Stanu 15 września 2006 r. kardynał Angelo Sodano nadal wnosił swój znaczący wkład w pracę Stolicy Apostolskiej, pełniąc funkcję dziekana Kolegium Kardynalskiego, aż do końca 2019 r., kiedy to, w miarę słabnięcia sił, zrezygnował z tego urzędu, poświęcając się coraz bardziej modlitwie.

2022-05-31 15:46

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modele mistrza Berniniego

[ TEMATY ]

Watykan

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Bernini. Modelli mostra altare Cattedra

Bernini. Modelli mostra altare Cattedra

Jednym z artystów, który wywarł największy wpływ na wygląd Bazyliki św. Piotra był genialny artysta włoskiego baroku Giovan Lorenzo Bernini. Architekt, malarz ale przede wszystkim rzeźbiarz, Bernini wykonał w bazylice watykańskiej dzieła, które stanowią jej najważniejsze elementy architektoniczno-dekoracyjne: baldachim nad głównym ołtarzem świątyni, ołtarzem Konfesji, umieszczony w absydzie ołtarz Katedry św. Piotra, monumenty nagrobne papieży Urbana VIII i Aleksandra VII, statuę św. Longinusa, dekorację pilastrów i naw bazyliki oraz tabernakulum kaplicy Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję