Reklama

Kościół

Abp Gänswein: opinie o Watykanie to fantazja daleka od rzeczywistości

O Watykanie mówi się głównie poprzez plotki i skandale, uważa wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI abp Georg Gänswein. W wywiadzie dla ukazującej się w austriackim Vorarlbergu „KirchenBlatt” stwierdził, że o centrum świata katolickiego można przeczytać lub usłyszeć „wiele ciekawych rzeczy, które wynikają z płodnej wyobraźni, ale nie odzwierciedlają rzeczywistości”.

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Pytany o zmiany w Watykanie, jakie odnotował po 27 latach pobytu w Rzymie, wskazał na kontynuację i zaznaczył, że pracownicy Watykanu powinni przede wszystkim służyć pomocą papieżowi jako pasterzowi Kościoła powszechnego tak, aby mógł on jak najlepiej wypełniać swoją posługę następcy św. Piotra. Według abp. Gänsweina, w ciągu ostatnich trzech dekad niewiele się pod tym względem zmieniło, „ale na uwagę zasługuje fakt, że personel stał się bardziej międzynarodowy i wzrosła liczba świeckich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet”. Jego zdaniem, ogromne znaczenie ma przede wszystkim wymiana opinii między biskupami na całym świecie a papieżem. „Chodzi o jedną wiarę, ale o różne zadania”, powiedział abp. Gänswein.

Życie w Watykanie porównał do drzewa: czasem trzeba „użyć ręki” i przyciąć gałęzie i liście, „aby się nie rozrosły”, powiedział abp Gänswein dodając, że „niektóre suche i leniwe odpadają same z siebie”.

Prywatny sekretarz Benedykta XVI przyznał, że nie zna recepty na obudzenie powołań kapłańskich w Europie. Według niego, słowa Jezusa: „Żniwo jest wielkie, ale robotników mało” świadczą, że niedostatek powołań był odczuwany już w czasach Nowego Testamentu. Jako „przełomowy i pomocny” uważa biblijne wezwanie: „Proście Pana żniwa, a pośle wam robotników”. Dlatego należy zwracać się do Boga z prośbą o powołania. „Módlcie się, módlcie się i jeszcze raz módlcie się: To jest pierwsza i najważniejsza odpowiedź na brak powołań duchowych”, wskazał abp Gänswein. Przyznał też, że nie wiadomo, jak długo potrwa obecna susza powołaniowa, „ale Chrystus nie zszedł tak po prostu ze sceny, nawet jeśli czasem tak się wydaje”.

Reklama

Jednocześnie arcybiskup ostrzegł przed „rozwadnianiem” obrazu księdza. Podkreślił, że młody człowiek na drodze do kapłaństwa powinien wiedzieć, na co się decyduje. „Musimy dodawać mu odwagi, aby w pełni opowiedział się za wiarą Kościoła i za celibatem”, podkreślił abp Gänswein. Zapewnił, że „nie jest to niewygodna przeszkoda, ale dar Chrystusa”.

Arcybiskup Gänswein był gościem w opactwie benedyktynów Maria Bildstein, gdzie sprawował jubileuszową Mszę św. z okazji 50-lecia działalności „Kręgu młodych misjonarzy” (KIM) – działającego w Tyrolu i Vorarlbergu ruchu młodzieżowego na rzecz powołań w Kościele. Jego inicjatorem jest brat Fidelis Ellensohn.

2022-06-03 12:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finanse watykańskie mają być wzorem dla Kościoła

[ TEMATY ]

Watykan

finanse

National Bank of Poland / Foter.com / CC BY-ND

Watykańskie finanse mają być wzorem dla całego Kościoła. Trzeba wypracować rozwiązania, które sprawdzą się również na szczeblu lokalnym, w episkopatach i diecezjach – powiedział metropolita Durbanu w RPA kard. Wilfrid Napier OFM, członek Rady Ekonomicznej w Watykanie. 4 września odbyło się jej kolejne posiedzenie. Kard. W rozmowie z Radiem Watykańskim oświadczył, iż Rada wypracowuje obecnie swoje statuty, a także zastanawia się nad skutecznymi mechanizmami finansowymi w Watykanie.

„Muszę powiedzieć, że Rada pracuje już bardzo dobrze. Jest to dobry zespół: ośmiu kardynałów i siedmioro świeckich, wysokiej klasy specjaliści, o dużym doświadczeniu. Jestem przekonany, że doprowadzimy do ważnych przemian. I nie chodzi o to, by coś krytykować, lecz by zrobić w finansach porządek. Abyśmy my sami byli zadowoleni z tego, jak Kościół obchodzi się z finansami, aby zasoby finansowe służyły rzeczywiście sprawom Kościoła, czyli ewangelizacji. Ewangelizacja to nie tylko głoszenie Słowa, ale także życie według niego, a to oznacza między innymi troskę o tych, którzy sami nie potrafią się o siebie zatroszczyć” – powiedział purpurat południowoafrykański.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję