Reklama

Kościół

Jasna Góra: Pielgrzymka Młodzieży Wszechpolskiej

Członkowie i sympatycy środowiska narodowego związani z Młodzieżą Wszechpolską po raz siódmy pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę. Mszę św. dla uczestników pielgrzymki sprawował w sanktuarium biskup senior Antoni Długosz. Droga Krzyżowa, Msza Święta, akademia, przemarsz działaczy, Apel Poległych oraz oprawa upamiętniająca Panią Marię Mirecką-Loryś – tak polscy narodowcy przeżywali pielgrzymkę w „duchowej stolicy Polski”. Była to pierwsza po trzyletniej przerwie pielgrzymka tego środowiska na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

materiał prasowy

VII Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę

VII Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę

Bp Długosz przypomniał przesłanie św. Jana Pawła II oraz rolę patriotyzmu w codziennym życiu. Podczas Mszy św. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski złożył w imieniu wszystkich działaczek i działaczy wotum dziękczynne z okazji 100-lecia organizacji.

Podczas pielgrzymki wspominano też nestorkę obozu narodowego, działaczkę przedwojennej MW, Marię Mirecką – Loryś, która zmarła kilka dni temu w wieku 106 lat. Zdaniem Prezesa MW życiorys Pani Marii to wzorzec wszechpolskiego postępowania oraz całkowitego oddania służbie Bogu i Ojczyźnie. Major Maria Mirecka-Loryś, wszechpolka, działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945, była członkinią Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendant Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkinią ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Ostatnim punktem pielgrzymki był przemarsz kolumny działaczy narodowych z całej Polski oraz Apel Poległych, na którym odczytano nazwiska najbardziej zasłużonych postaci oraz nazwy polskich oddziałów, armii i korpusów walczących we wszystkich zakątkach świata.

Na koniec działacze Młodzieży Wszechpolskiej przygotowali oprawę upamiętniającą Panią Marię Mirecką-Loryś oraz przedwojennego działacza MW Jana Wawrzków, wieloletniego działacza polonijnego i społecznego mieszkającego w Kanadzie, żołnierza września 1939 roku, który również zmarł w tym roku.

2022-06-07 22:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Kresowianie wołają o prawdę i pamięć narodową

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Z udziałem przedstawicieli młodych Polaków z Białorusi, Ukrainy i naszego kraju, pod hasłem „Kresowa sztafeta pokoleń” na Jasnej Górze odbyły się 20. Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Kresowianie wciąż upominają się o prawdę i pamięć narodową, a wszystkie środowiska kresowe wzywają do jedności. Spotkanie zgromadziło ok. tysiąca osób.

Uczestnicy spotkania przypomnieli, że tylko na prawdzie historycznej przekazywanej także młodym Polakom zbudować można przyszłość Ojczyzny. Zdzisław Malinowski z Zarządu Światowego Kongresu Kresowian wezwał do odrzucenia tzw. poprawności politycznej: „Historia nasza była wyjątkowo zakłamywana i przemilczana. W tym momencie, kiedy już można mówić, należałby głośno upomnieć się o pamięć, żeby nie istniała tzw. poprawność polityczna, żeby nasze władze doceniły Kresy i Kresowian”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Prezydent Erdogan zarządził 7-dniową żałobę narodową po tragicznych trzęsieniach ziemi

2023-02-06 20:11

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarządził w poniedziałek siedmiodniową żałobę narodową w następstwie dwóch trzęsień ziemi w południowo-wschodniej części kraju, w których zginęło co najmniej 1651 osób.

Zgodnie z prezydenckim dekretem flagi będą opuszczone do połowy masztów aż do zachodu słońca w niedzielę 12 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję