Reklama

Kościół

Papieska Akademia Nauk debatuje nad sposobami na ratowanie oceanów

W związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Oceanów w Papieskiej Akademii Nauk zebrali się badacze z całego świata, by dyskutować nad sposobami ocalenia bogactwa głębin morskich dla dobra przyszłych pokoleń. „Floty statków rybackich niszczące ekosystemy, zanieczyszczenia przemysłowe, odpady pochodzące z tworzyw sztucznych – to tylko niektóre z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń” – wyjaśnia Joachim von Braun, przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk.

[ TEMATY ]

Watykan

hirskoff/pixabay.com

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ONZ zorganizuje spotkanie osób i instytucji zajmujących się ratowaniem ekosystemów oceanicznych, aby w ten sposób koordynować działania na poziomie międzynarodowym. „Bez współpracy pomiędzy państwami nie ma szans na zmiany. Tylko działając razem możemy ocalić głębiny morskie dla przyszłych pokoleń. Trzeba jednak pamiętać, że około miliard ludzi na całym świecie jest uzależnionych od zasobów morskich w zakresie wyżywienia i utrzymania, czego nie możemy im odebrać” – zauważa Joachim von Braun.

"Oceany są w bardzo trudnej sytuacji. Wykorzystujemy je, ale ich nie chronimy, nie dbamy o ich naturalne i delikatne ekosystemy. Na szczycie ONZ zastanowimy się, w jaki sposób, wykorzystując najnowsze zdobycze nauki, rozwiązywać problemy oceanów, włączając w to jedno z największych zagrożeń, jakim jest zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Rozwiązań poszukają eksperci z całego świata: badacze mórz i oceanów, ale także ekonomiści, socjolodzy i ludzie kultury. Uważamy, że nauka, religia i kultura razem mają większą szansę pomóc oceanom – powiedział papieskiej rozgłośni Joachim Von Braun i zaznaczył, że celem jest także próba stworzenia międzynarodowego sojuszu na rzecz oceanów.

"Aktualnie mamy kłopoty nie z tym, że poszczególne kraje nie chcą ich chronić, ale że robią to na własną rękę. Działania te nie są skoordynowane. Dlatego chcemy wypracować wspólne zasady, by regulować te sprawy. Tak widzimy początki tej międzynarodowej współpracy, którą będziemy promować na zbliżającym się spotkaniu“ - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk.

2022-06-08 15:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: karetka dla bezdomnych

Urząd Dobroczynności Apostolskiej otrzymał nową karetkę pogotowia, która jest darem Papieża Franciszka i przez niego została poświęcona. Będzie ona służyła przede wszystkim bezdomnym, którzy żyją na ulicy lub szukają schronienia w okolicach Watykanu. Zdarza się bowiem, że ze względu na zaniedbania higieniczne pogotowie ratunkowe odmawia im pomocy.

W komunikacie prasowym wydanym z tej okazji kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, przypomniał historię bezdomnej Modesty Valenti, której pogotowie odmówiło pomocy i żaden szpital nie chciał jej przyjąć. Po 4 godzinach agonii kobieta zmarła. Ta karetka pogotowia jest właśnie dla nich, aby nikomu nie zabrakło podstawowej opieki medycznej – podkreślił papieski jałmużnik.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję