Reklama

Wiara

Uczmy się właściwych relacji od samego Jezusa

Na relacje człowieka z Bogiem, rodziną i innymi ludźmi, których wzorem dla wierzących jest sam Jezus zwrócił uwagę bp Robert Chrząszcz w czasie peregrynacji ikony Świętej Rodziny w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe.Stock.pl

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz odwołał się do pytania Jezusa do uczniów o to, za kogo uważają Go ludzie. – Jako ludzie wierzący musimy nieustannie zadawać sobie trud odpowiedzi na pytanie: kim dla mnie jest Jezus? – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Wskazał na trzy wymiary życia i posługi Jezusa. Więź z Ojcem niebieskim, która najczęściej wyrażał się w modlitwie na osobności. To właśnie modlitwa poprzedzała wszystkie ważne elementy działalności Jezusa i była dla Niego źródłem siły. Druga relacja to więź ze wspólnotą uczniów – ewangeliści podkreślają bycie Jezusa z powołanymi przez Niego Apostołami. Trzeci wymiar, to obecność Mistrza z Nazaretu pośród tłumów i służenie tym wszystkim, którzy byli głodni, cierpiący fizycznie i duchowo.

– Różnica między tłumem a uczniami polegała na tym, że ci ostatni pozostawali w rzeczywistej relacji do Jezusa, dzielili z Nim Jego sposób życia i wiele rozmawiali na osobności. Dzięki temu byli podatni na formację w szkole Jezusa i byli w stanie zobaczyć różnicę między tym, czego uczył ich Jezus, a swoimi własnymi oczekiwaniami i przekonaniami – mówił bp Robert Chrząszcz, dodając, że ludzie z tłumu byli „konsumentami cudów Jezusa”, ale niewiele przyjmowali z Jego nauki – nie byli w stanie odkryć w nim Mesjasza i Syna Bożego.

Reklama

Biskup zwrócił uwagę, że te trzy wymiary życia Jezusa powinny być także ważne dla współczesnych chrześcijan. Po pierwsze istotna jest relacja z Bogiem, z której wierzący powinien czerpać siły. – Modlitwa, nasza rozmowa z Bogiem jest fundamentem chrześcijańskiego życia – mówił bp Robert Chrząszcz. W drugiej kolejności ważna jest relacja z bliskimi. – Bóg po coś w tym konkretnym miejscu, pośród konkretnych ludzi, którzy tworzą naszą rodzinę nas postawił. Trzeba nam bardziej szukać w nich nadziei zbawienia, niż krzyża, który przygniata – podkreślał biskup i stawiał pytania: Kim dla mnie jest Jezus? W jakim wymiarze spełniam kryterium bycia Jego uczniem? A może stoję w tłumie i wystarcza mi należeć do Jego klienteli? Czy widzę różnicę między tym, czego uczy mnie Jezus, a tym, co jest w mojej głowie? – Ta różnica wyznacza przestrzeń mojego nawrócenia. Jakie podejmę postanowienie, aby w bardziej realny sposób iść za Jezusem – Jego, a nie swoją drogą? – dodawał biskup zwracając uwagę także na relacje w rodzinie i w stosunku do innych ludzi.

– Uczmy się właściwych relacji od samego Jezusa, uczmy się właściwych relacji od Świętej Rodziny – zakończył bp Robert Chrząszcz podkreślając, że obecna na ikonie peregrynującej po Archidiecezji Krakowskiej Trójca Święta jest dla wierzących wzorem miłości do Boga i drugiego człowieka.

2022-06-19 07:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaskakujące słowa Jezusa o modlitwie?

[ TEMATY ]

duchowość

Ewangelia

PhotoCredit S. Amata CSFN

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

XXIX Niedziela zwykła, rok C, Ewangelia: Łk 18:1-8

1. Wstęp

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję