Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Morze i sacrum. Wyjazd KGW z Czechowic

Na trasie wyjazdu nad morze znalazły się miejsca sakralne.

[ TEMATY ]

Koło Gospodyń Wiejskich

zaślubiny Polski z morzem

Maria Bartoszek

Uczestnicy wyjazdu nad morze.

Uczestnicy wyjazdu nad morze.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Czechowic Górnych zaznaczają swoją obecność na różnych wydarzeniach o charakterze kulturalnym czy religijnym. Nieraz można tam posmakować wypiekane przez KGW i znane w regionie czechowickie kołacze.

Po wielu miesiącach pracy wraz z innymi osobami udały się na wypoczynek nad morze. Na trasie zwiedzania znalazł się Puck, gdzie znajduje się słupek upamiętniający Zaślubiny Polski z Morzem dokonane przez gen. Józefa Hallera, czy też kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła nazywany Farą, do którego co roku 29 czerwca pielgrzymują rybacy na łodziach.

Uczestnicy nawiedzili również Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. – Tu zobaczyliśmy cudami słynącą figurkę nazywaną Gwiazdą Morza, Opiekunką Rybaków lub Patronką Żeglarzy. Według legendy to Maryja z Dzieciątkiem uwieczniona w drewnianej gotyckiej rzeźbie okrętowej uratowała załogę z tonącego żaglowca. Gdy znaleźli się na lądzie, wydobyli figurkę Wybawicielki i ustawili ją w kapliczce na Swarzewskiej Kępie. Później przewieźli do kościoła na Helu. Gdy jednak protestanci wyrzucili ją do morza, fale przeniosły ją z powrotem do Swarzewa, gdzie znajduje się w miejscowym kościele – opowiada Prezes Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej w Bielsku-Białej Edward Szpoczek, który towarzyszył członkiniom KGW i zapoznawał je z zagadnieniami związanymi z polskim morzem i jego historią.

2022-06-20 20:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Związki Czechowic z morzem

[ TEMATY ]

wystawa

Liga Morska i Rzeczna

zaślubiny Polski z morzem

Edward Szpoczek

Jedna z plansz wystawy.

Jedna z plansz wystawy.

Morska historia Czechowic-Dziedzic jest dostępna w internecie.

W związku z minioną niedawno 101. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, prezes Okręgu Bielsko-Bialskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Edward Szpoczek zachęca do obejrzenia internetowej wystawy fotograficznej poświęconej jubileuszowi, w tym morskiej historii Czechowic-Dziedzic. Wykonała ją grupa przyjaciół p. Edwarda – z jego zachęty.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję