Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dobrzy jak chleb

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej. Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Wręczając wysokie odznaczenia państwowe, to bardzo podniosły moment, a dla mnie zaszczyt i honor. To jest najwyższe docenienie państwa pracy i państwa działalności. Najwyższe bo nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – powiedział pan wojewoda.

Odznaczeni działają w różnych obszarach, ale najważniejszy dla nich jest cel – pomoc drugiemu człowiekowi. - Święty Brat Albert powiedział „Bądź dobry jak chleb”. Wystarczy, że państwo jesteście i dzielicie się sobą i swoim dobrem z innymi. Pomagacie i to jest najpiękniejszy wyraz człowieczeństwa – dodał Karol Młynarczyk.

Przesłanie zostawione przez św. Brata Alberta w życiu codziennym, starają się realizować odznaczeni m.in. Złotym Krzyżem Zasługi ks. kan. Wiesław Kamiński, Srebrnymi Krzyżami Zasługi Józefa Majdańska i Marek Sobczyk. W imieniu odznaczonych podziękował ks. Kamiński. - Nas ktoś zauważył, docenił, postanowił przedstawić do odznaczenia. To jest bardzo miłe i satysfakcjonujące i za to bardzo serdecznie dziękujemy. Większość z nas nie myśli, że dokonaliśmy rzeczy niezwykłych, to jest po prostu treścią naszego życia, codziennością. A satysfakcja, którą czerpiemy z pracy charytatywnej i społecznej, to wszystko jest dzisiaj podkreślone. Codzienność będzie nadal prozą naszego życia i służbą drugiemu człowiekowi. Bo przecież robimy to, żeby komuś ulżyć, podać dłoń, zauważyć, aby nie czuł się wykluczony – powiedział ks. Wiesław Kamiński.

Ks. Wiesław Kamiński jest proboszczem Rzymskokatolickiej Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, Duszpasterzem Głuchych Archidiecezji Łódzkiej. Od początku swojej pracy kapłańskiej jest związany z niepełnosprawnymi – aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży głuchej. W Wyższym Seminarium Duchownym jest wykładowcą języka migowego przygotowując młodych księży do pracy na rzecz środowiska niesłyszących. We współpracy z Polskim Związkiem Głuchych zorganizował kursy języka migowego dla policjantów i strażników miejskich. Organizował także kursy języka migowego dla studentów medycyny i lekarzy. W swojej parafii prowadzi duszpasterstwo głuchych, świetlicę dla niesłyszących, organizuje pikniki integracyjne, spotkania tematyczne. Propaguje czytelnictwo prasy katolickiej. Jest szefem Stowarzyszenia charytatywnego „Niepełnosprawni – Sprawni” będącego organizacją pożytku publicznego. Stowarzyszenie zajmuje się pomocą dla głuchych i niepełnosprawnych mieszkańców miasta Łodzi. Ks. Wiesław Kamiński jest pszczelarzem, duszpasterzem pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej. Przez współpracę z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy propaguje pszczelarstwo, leczenie produktami pszczelimi. Jest przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej, sekretarzem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej w Łodzi, wiceprzewodniczącym Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu międzyreligijnego Kurii AŁ.

Reklama

Gratulując odznaczenia ks. Wiesławowi na zakończenie Mszy św. odpustowej ks. bp Ireneusz Pękalski podkreślił, że jest to także duże wyróżnienie dla Kościoła Łódzkiego.

Józefa Majdańska od września 2007 r. jest prezesem Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków. Organizacja ta udziela wszelkiej pomocy, porad, informacji, wsparcia żywnościowego, mieszkaniowego, odzieżowego, finansowego dla mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego. Przez powołanie Przedsiębiorstwa Ekonomii Społecznej i zatrudnianiu osób długotrwale bezrobotnych, przyucza ich przez szkolenia do zawodu np. robotnika ogólnobudowlanego, ucząc punktualności, poszanowania dla wykonywanej pracy, a także współpracy w grupie. Realizuje Projekty Unijne takie jak : RE START w ramach Rewitalizacji Łodzi w partnerstwie z Miastem Łódź, który ma na celu społeczną i zawodową aktywizację osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, przywracając ich na ścieżkę życia w społeczeństwie obywatelskim. Projekt WISIENKA realizuje w partnerstwie ze Starostwem- Centrum Usług Społecznych Powiatu Łódzkiego Wschodniego, dostarczając osobom starszym, nieporadnym życiowo, dwudaniowych gorących posiłków. Współpracuje od 7 lat z Sądami Rejonowymi w Łodzi, angażując skazanych do prac społeczno użytecznych na rzecz mieszkańców Łodzi, przy realizacji działań i celów stowarzyszenia.

Reklama

Marek Sobczyk będąc członkiem zarządu Fundacji „Równe szanse” organizuje półkolonie dla dzieci, prowadzi zajęcia w świetlicy Mali Artyści, organizuje plenery fotograficzne dla dzieci i seniorów. Przyjmuje jako rzecznik osób bezdomnych. Organizował festyny rodzinne z okazji „Powitania lata”, „Dnia Matki i Dziecka”. Współpracuje z Siostrami Misjonarkami Miłości w Łodzi, Siostrami Bernardynkami z Brzezin i Łodzi, organizując dla nich pomoc żywnościową. Od 2017 r. jest członkiem Społecznej Rady Seniorów Województwa Łódzkiego. Od 2019 r. jest wiceprzewodniczącym Rady Osiedla Łódź – Widzew. Od 2019 r. jest również członkiem Miejskiej Rady Seniorów, w której organizuje spotkania z seniorami, porady prawne. Reprezentuje na zewnątrz problemy seniorów.

Wszystkim odznaczonym Redakcja Niedzieli Łódzkiej serdecznie gratuluje i życzy dalszych sukcesów.

2022-07-01 08:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje maryjne - zrób to (nie) sam!

2022-08-14 21:30

[ TEMATY ]

duchowość

Matka Boża

Maryja

Stock.Adobe

Tak często modlimy się za pośrednictwem Matki Bożej, mówi o Niej, ale czy tak naprawdę dobrze Ją znamy? Czy da się zawiązać z kimś trwałą więź, znając tą osobę tylko „z widzenia”? 15 sierpnia to dobry czas, aby lepiej poznać Maryję! Z pomocą przychodzi książka „Nocą szukałam” ks. Michała Lubowickiego.

W naszym życiu nieustannie na coś czekamy. Na kolejny weekend, kolejny słoneczny dzień czy dzień wypłaty w pracy. Nasze życie na dobre związane jest z czasem oczekiwania. W rzeczywistości wiary też przecież czekamy. I warto ten czas oczekiwania dobrze wykorzystać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję