Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Centrum Opieki Senioralnej

Grzegorz Jacek Pelica

Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii wygłoszonej we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita pobłogosławił cztery oddziały Szpitala Powiatowego im. św. Faustyny w Łęcznej, które tworzą nowootwarte Centrum Opieki Senioralnej. COS stanowi efekt owocnej, trzyletniej współpracy samorządu Powiatu Łęczyńskiego, władz centralnych i wojewódzkich, przy wsparciu parlamentarzystów oraz wielu instytucji społecznych. Uroczystości w dniu 27 czerwca rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej; w parafii, na terenie której leży kierowany obecnie przez dyrektora Krzysztofa Bojarskiego szpital. Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala wraz z kapelanem ks. Markiem Majem.

Nieustannie pomagać

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybył do Rzymu w XV w., a od XIX w. cieszy się kultem w całym chrześcijańskim świecie. - Gromadzimy się, aby dziękować Bogu za to, że w osobie Matki Najświętszej dał nam wielki znak swojej dobroci i miłosierdzia. Za to, że na trudnych, splątanych ścieżkach naszego życia, postawił Matkę gotową nieustannie pomagać. Od Jej wiary w Chrystusa zapaliła się także i nasza wiara. A św. Jan Apostoł pod Krzyżem przyjął Matkę Jezusa do siebie także i w naszym imieniu. „Żaden inny naród nie spełnił tak dobrze Jezusowego testamentu spod Krzyża, jak Naród polski. Zbudował Jej dom w tylu sanktuariach na polskiej ziemi i w tylu świątyniach, noszących Jej wezwanie; w polskich rodzinach i w polskich sercach” - przypomniał za kard. K. Meissnerem. Metropolita podkreślił: „Najgłębiej i najlepiej oddaje cześć Maryi ten, kto Ją naśladuje w swoim życiu. Ten, kto tak jak Ona darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Najświętsza Maryja Panna. Będziemy świadkami Bożego miłosierdzia, o co apelował do nas św. Jan Paweł, jeżeli Maryja znajdzie wśród nas swoich naśladowców. Jeżeli będzie gotowi, tak jak Ona, nieustannie pomagać innym, zwłaszcza ludziom chorym i cierpiącym. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości. A przede wszystkim ludzkiej solidarności i nieustannej pomocy. Ta solidarność potrzebna jest stale, na co dzień; nie tylko od święta. A pomoc posiada wiele problemów: moralne i materialne, duchowe i fizyczne, osobowe, prywatne i organizacyjne, instytucjonalne - mówił ksiądz arcybiskup, gratulując personelowi wysokiego poziomu i ponadregionalnego charakteru szpitala. Pasterz dziękował wszystkim, którzy są gotowi nieustannie pomagać, „bo oprócz wiedzy medycznej, skutecznej techniki, sprzętu i wyposażonych sal, potrzebny jest dar, złożony z siebie: ze swojego czasu, swojej życzliwości, miłości, cierpliwości. To powołanie, które ma odniesienie do wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich”. Abp Budzik modlił się wraz z wiernymi za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia: „Daj nam miłosierne serce, gotowe spieszyć z pomocą wszędzie tam, gdzie Chrystus dzisiaj cierpi w swoich siostrach i braciach. Daj nam miłosierne ręce, wyciągające się ku bliźniemu i zdolne nieustannie pomagać”.

Reklama

Miara człowieczeństwa

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na terenie szpitala. „Prawdziwą miarą człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych. Do tych, którzy nie są z w stanie żyć sami, bez pomocy innych. Miarą człowieczeństwa jest to, aby człowieka dostrzec w drugim człowieku” – powiedział Piotr Tomaka, dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Łęcznej, przywołując społeczne nauczanie Kościoła. W imieniu dyrektora Krzysztofa Bojarskiego, prowadzący powitał zebranych, na czele z abp. S. Budzikiem, posłem na Sejm RP i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów Arturem Soboniem oraz Starostą Powiatu Łęczyńskiego Krzysztofem Niewiadomskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. parlamentarzyści Marta Wcisło, Krzysztof Grabczuk, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego dyrektor Teresa Pazura; radni Powiatu Łęczyńskiego z przewodniczącym Arkadiuszem Biegajem, przewodnicząca Rady Społecznej szpitala w Łęcznej Małgorzata Więcławska-Siwek, delegacje Rejonu Stryjskiego z Ukrainy z radną Rady Miasta Stryj i lekarzem tamtejszego szpitala dr Oksaną Wyszyńską oraz wójtowie gmin Cyców, Ludwin i Puchaczów. Przybyli także przedstawiciele Biura Projektowego UNIMED i wykonawcy z firmy MIRONBUD z prezesem Mirosławem Szabatem, prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, dyrekcja Lubelskiego Oddziału NFZ w osobach Magdaleny Czarkowskiej i Pawła Piroga; konsultanci wojewódzcy w dziedzinie geriatrii Magdalena Naja-Wiśniewska i w dziedzinie opieki paliatywnej Mariusz Salamacha; Paweł Paździor, komendant Policji w Łęcznej i Artur Wasil, prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. oraz siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Reklama

Jakość życia

Po przecięciu wstęgi abp Stanisław Budzik poświęcił krzyże i pobłogosławił pomieszczenia czterech nowych oddziałów segmentu C szpitala: rehabilitacji, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tworzą one Centrum Opieki Senioralnej. Po części oficjalnej była okazja zwiedzania sal i gabinetów nowej części szpitala: „Łącznie 144 łóżka i trzy kondygnacje, co zwiększa bazę łóżkową szpitala o ok. 70%. Cała inwestycja kosztowała budżet szpitala 13.600.000 zł; w tym: ze zbiórek WOŚP blisko 5 mln zł. Dodatkowo inwestycja ZOL z całodobową i domową opieką powstaje w Jaszczowie informował dyrektor K. Bojarski - Projekt ten ma za zadanie kompleksowo rozwiązywać problemy zdrowotne najstarszych mieszkańców naszego powiatu i okolic, aby dzięki nowoczesnej medycynie poprawić im jakość życia. Wpisuje się to mocno w działania kierowanego przez K. Niewiadomskiego Starostwa Powiatowego w Łęcznej, które realizuje projekty społeczne ukierunkowane na rehabilitację i aktywizację seniorów i osób niepełnosprawnych. W naszym powiecie powstaje społeczny i medyczny model opieki dla seniorów – powiedział dyrektor, kierując podziękowania za modlitewne wsparcie księdzu arcybiskupowi oraz za wieloraką pomoc posłowi A. Soboniowi i Staroście Powiatu.

Reklama

Warto zaznaczyć, że COS to kolejny nowoczesny segment szpitala SPOZOZ, po uruchomionym kilkanaście lat temu Wschodnim Centrum Oparzeń. Wybitne zasługi dla zorganizowania i rozwoju WCO wniósł wybitny specjalista prof. Jerzy B. Strużyna, który także przybył na uroczystość.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-07-01 08:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje maryjne - zrób to (nie) sam!

2022-08-14 21:30

[ TEMATY ]

duchowość

Matka Boża

Maryja

Stock.Adobe

Tak często modlimy się za pośrednictwem Matki Bożej, mówi o Niej, ale czy tak naprawdę dobrze Ją znamy? Czy da się zawiązać z kimś trwałą więź, znając tą osobę tylko „z widzenia”? 15 sierpnia to dobry czas, aby lepiej poznać Maryję! Z pomocą przychodzi książka „Nocą szukałam” ks. Michała Lubowickiego.

W naszym życiu nieustannie na coś czekamy. Na kolejny weekend, kolejny słoneczny dzień czy dzień wypłaty w pracy. Nasze życie na dobre związane jest z czasem oczekiwania. W rzeczywistości wiary też przecież czekamy. I warto ten czas oczekiwania dobrze wykorzystać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję