Reklama

Polska

Bp Lachowycz w Przemyślu: Kościół stoi na gruncie komunii miłości Trójcy Świętej

Kościół stoi na fundamencie komunii miłości Trójcy Przenajświętszej: miłości wychodzącej, dobroczynnej, bezinteresownej, dającej i przyjmującej – powiedział egzarcha apostolski dla grekokatolików ukraińskich we Włoszech bp Dionisij Lachowycz. Dziś, podczas obrad Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), który od wczoraj obraduje w Przemyślu, wygłosił on referat nt. drogi synodalnej.

[ TEMATY ]

Przemyśl

Trójca Święta

Bp Lachowycz

Wikipedia Commons / by Bumbaka

Bp Dionisij Lachowycz

Bp Dionisij Lachowycz

"Ruch synodalny obejmuje świeckich, osoby konsekrowane, diakonów, kapłanów, biskupów i samego papieża, to znaczy od podstaw piramidy do jej wierzchołka i odwrotnie: od szczytu do najniższego poziomu" – mówił biskup. Powołując się na dokumenty Soboru Watykańskiego II zauważył, że Kościół ma swe źródło w Trójcy Świętej i jest "narodem zgromadzonym w jedności Ojca i Syna, i Ducha Świętego, «jest komunią miłości, pójścia i działania razem»". Oznacza to, że Kościół jest "synodalny" z samej swej natury, rękojmią jedności wśród uczniów – stwierdził bp Lachowycz.

Hierarcha wskazał, że Kościół jest instytucją Bożą, ale zarazem też ludzką, ma zatem swój wymiar pionowy jak piramida: od najszerszych podstaw – ludzi świeckich do wąskiego wierzchołka biskupów i samego papieża. "Jednakże ta władza pionowa na wszystkich poziomach ma służyć temu samemu kręgowi miłości, jakim jest cała wspólnota chrześcijańska" – tłumaczył wizytator apostolski.

Duchowny przypomniał znane powiedzenie: "Dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem, to znaczy, że pierwszym zadaniem jest urząd, drugim – łaska. Jeśli odpowiedzialność biskupia bardzo mnie niepokoi, to pociesza m nie to, że jestem razem z wami".

Reklama

Bp Lachowycz zwrócił uwagę, że Kościół nie jest ani odgórną dyktaturą, ani demokracją, w której wszystko rozstrzyga się głosem z dołu. "Działa on synodalnie, czyli «idzie razem» z braćmi i siostrami, dzięki łasce naszego Pana Jezusa Chrystusa, miłości Boga i Ojca oraz dzięki obecności Ducha. Zawsze wychodzi: od rodziny do parafii, od parafii do eparchii (diecezji), od eparchii do Kościoła lokalnego, od niego do Kościoła powszechnego, wychodzi z dołu do góry i z góry do dołu" – stwierdził gość z Ukrainy.

Wskazał, że taki właśnie ewangeliczny i synodalny styl życia proponuje Ojciec Święty całemu Kościołowi: iść i działać razem. "Wszyscy razem", "wszyscy braćmi", łącznie z kapłanami wszystkich stopni – podkreślił prelegent. Dodał, cytując papieski dokument "Evangelii gaudium", że to "właśnie duchowni są odpowiedzialni za to, aby wprowadzić ten sposób życia do Kościołów domowych, do parafii, eparchii i Kościołów lokalnych, unikając pokus klerykalizmu.

W dniach 7-15 lipca w Przemyślu obraduje Synod Biskupów UKGK pod hasłem "Synodalność i soborowośćі: doświadczenie UKGK".

2022-07-08 16:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: krzyż bez Chrystusa jest tylko drzewem hańby

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Joanna Trudzik

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Krzyż bez Chrystusa był i dalej pozostaje tylko drzewem hańby – powiedział abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył nabożeństwu adoracji krzyża podczas 23. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP), które odbywa się w Ustrzykach Dolnych. Jego hasło jest tożsame z hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”.

Sobotnie wieczorne czuwanie przy krzyżu jest jednym z najważniejszych wydarzeń corocznych spotkań młodzieży. W Ustrzykach Dolnych odbyło się w trzech miejscach: w kościele św. Józefa Robotnika, w kościele NMP Królowej Polski oraz na hali sportowej. W każdym z tych miejsc adoracji przewodniczył jeden z przemyskich biskupów. W związku z przypadającą wkrótce 100. rocznicą objawień fatimskich, w tym roku podczas nabożeństwa oprócz krzyża młodym towarzyszyła figura Maki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Premiera filmu o dzieciach z Przemysłowej

2022-12-07 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Muzeum Dzieci Polskich

- Po latach niepamięci, dziś, oddajemy im głos. Dziś przemawiają dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej – powiedział Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu i producent projektu filmowego o niemieckim obozie koncentracyjnym.    

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję