Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki: Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu

Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu - podkreślił w środę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych. Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina - zapewnił szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę Warszawie, pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza, odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Po ich zakończeniu podpisano memorandum o porozumieniu w dziedzinie obronności pomiędzy resortami obrony Polski i Hiszpanii, a także wspólną deklarację minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnika rządu RP ds. CPK.

Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu relacjonował, że podczas konsultacji omówiono sprawy o fundamentalnym znaczeniu: kwestie związane z bezpieczeństwem: - granic, energetycznym, czy inflacją. "Doskonale wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie" - ocenił Morawiecki. Zwrócił uwagę, że inflacja dotyka zarówno Polskę, jak i Hiszpanię, a jej źródłem są wysokie ceny surowców i mają na nią wpływ działania wojenne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Omawialiśmy to, jak Europa za pół roku, za rok, za dwa lata ma funkcjonować, jak ma wyglądać. Mamy globalne aspiracje jako UE i spinamy klamrą - Polska i Hiszpania - te aspiracje" - mówił Morawiecki.

Podziel się cytatem

Reklama

Przekazał, że wśród tematów rozmów znalazła się także wojna na Ukrainie i jej wpływ na bieżącą sytuację w Europie. "Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, aby Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość. Polska robi wszystko, aby tak było, ale Madryt - mimo że 3 tys. kilometrów od Ukrainy oddalony - też stanął na wysokości zadania. Ramię w ramię walczyliśmy o te europejskie wartości, o wolność, o prawo do życia, o demokrację, o niepodległość, o suwerenność" - podkreślił polski premier.

Reklama

"Nasze kraje piszą więc najnowszą historię kontynentu" - oświadczył Morawiecki podkreślając wagę bieżących konsultacji między polskim i hiszpańskim rządem. "Życzyłbym sobie takiego zrozumienia w ramach całej UE, jakie widzę po stronie Hiszpanii dla wszystkich spraw, które się wiążą z tą wojną" - dodał.

Morawiecki zwracał też uwagę na inne konsekwencje wojny, które mogą dotknąć południa Europy. Jak tłumaczył chodzi o sytuację na rynku zboża. "Brak eksportu z Ukrainy może doprowadzić do poważnych implikacji, nawet do głodu w północnej Afryce, a w ślad za tym do ogromnych presji migracyjnych" - mówił premier.

Jak wskazał, Polska i Hiszpania mają też wspólne stanowisko dotyczące gazu, co jest o tyle istotne, że kwestie te były ostatnio intensywnie dyskutowane. "Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, jest w tej lepszej sytuacji niż Polska, że ta zależność była też wcześniej dużo niższa" - zaznaczył Morawiecki.

Odniósł się też do porozumienia zawartego we wtorek w Brukseli ws. redukcji zużycia gazu. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym. "Dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dobre dla Europy porozumienie z Komisją Europejską w obszarze gazu, tak by narodowe interesy Polski i Hiszpanii nie ucierpiały. Zmieniliśmy pierwotną propozycję KE w taki sposób, by odpowiadała ona naszym oczekiwaniom" - zapewnił premier.

Reklama

Jak mówił, "uznano specyfikę i odrębność Hiszpanii, ale uznano też w tym kontekście dobro Warszawy i naszą specyficzną sytuację, i to jest bardzo ważne". Według Morawieckiego to pokazuje, jak współpraca polsko-hiszpańska zadziałała w praktyce. "Zbudowaliśmy odpowiednią masę krytyczną dla nowych rozwiązań, dużo lepszych rozwiązań, także dla nas" - ocenił szef polskiego rządu.

Wyraził też zadowolenie, że Hiszpania jest "ręka w rękę z nami we wszystkich tematach związanych z NATO, z bezpieczeństwem, z wzmocnieniem wschodniej flanki, wschodniej części NATO, która jest przecież jednocześnie wschodnią częścią UE". "Nasze gwarancje bezpieczeństwa opieramy o zapisy traktatów, ale także o znakomite relacje między nami" - powiedział szef rządu.

Podziękował również premierowi Sanchezowi za rozmieszczenie hiszpańskich systemów obrony przeciwlotniczej na Łotwie. Jak ocenił, "to istotne wzmocnienie wschodniej flanki".

Premier zapewnił, że Polska na pewno rozumie wszystkie implikacje związane z trudną, gorącą sytuacją w Północnej Afryce. "Tak, jak wielokrotnie deklarowałem wcześniej, Pedro, na pewno nie zostawimy tu Hiszpanii samej sobie" - zadeklarował Morawiecki.

Polski premier zwracał też uwagę na współpracę gospodarczą między Polską i Hiszpanią. "Eksport, import znakomicie rosną" - zauważył. Dodał, że w ubiegłym roku zanotowano rekordową wymianę handlową. Morawiecki mówił też o rozwoju współpracy kulturalnej.

Premier Sanchez odnosząc się do porozumienia ws. redukcji zużycia gazu w Europie, stwierdził, że jest to "dowód na jedność i solidarność, która musi przewodzić wszystkim naszym politykom w Europie".

Poinformował, że rząd hiszpański miesiąc temu zatwierdził plan efektywności energetycznej dla całego kraju. "Pracujemy nad planem oszczędności energetycznej, który cieszy się wsparciem sektora prywatnego i wszystkich grup w naszym hiszpańskim parlamencie. Wkrótce zostanie on ogłoszony do wiadomości opinii publicznej" - powiedział Sanchez.

Reklama

Zaznaczył, że "Hiszpania jest krajem solidarnym i odpowiedzialnym". "Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina" - oświadczył Sanchez. Dodał, że Hiszpania ma bardzo rozubudowaną i efektywną infrastrukturę dywersyfikacji i ma możliwość stania się hubem służącym dywersyfikacji eksportu gazu do krajów, które są dotknięte restrykcjami ze strony Putina.

Wyraził również nadzieję na udział hiszpańskich firm w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Jesteśmy przekonany, że jesteśmy w stanie razem stawić czoła istniejącym zagrożeniom i nie dopuścić do osłabienia projektu europejskiego, a wręcz go wzmocnić i sprawić, że Europa stanie się bardziej zjednoczona i bardziej solidarna" - mówił szef hiszpańskiego rządu.

Sanchez stwierdził też, że "Polska i Hiszpania mogą wspólnie zrobić bardzo wiele zarówno na szczeblu europejskim, jak i na szczeblu dwustronnym". "Odnowa naszego traktatu o dwustronnej współpracy jest okazja do tego, aby kontynuować zacieśniania więzów przyjaźni i współpracy" - dodał. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ reb/ sdd/ mgw/ par/

2022-07-27 18:03

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: dziś Polska i Litwa są w centrum przebudowy architektury bezpieczeństwa w Europie

[ TEMATY ]

Litwa

Mateusz Morawiecki

PAP/Mateusz Marek

Dzisiaj Polska i Litwa są w centrum przebudowy architektury bezpieczeństwa przynajmniej tej części Europy, jeśli nie całej Europy - mówił po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wspólnej konferencji premierów obu krajów Morawiecki mówił, że w Rosji postępuje coraz większy kryzys związany z sankcjami, o które walczyły Polska i Litwa. "Dzisiaj one stają się coraz bardziej skuteczne" - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję