Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dlaczego cudowny?

“Przyzwyczaili się Polacy ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę ” -  rozważał św. Jan Paweł II i nie jest to tylko tradycja czy impuls serca, ale głębokie pragnie serca, by spotkać się z Matką, której czułe i wnikliwe spojrzenie przenika tajniki duszy, kruszy serca grzeszników i wlewa nadzieję w szukających pomocy w różnorakich problemach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Jasna Góra, to sanktuarium naszego Narodu, silne wiarą i modlitwą pielgrzymów, choć nie było tutaj objawień Matki Bożej, jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie.

Podziel się cytatem

Według legendy nasz Obraz został namalowany przez św. Łukasza, na desce stołu w Nazarecie, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina…. A przecież św. Łukasz nie był malarzem, w swoim czasie był lekarzem i pisał w ewangelii o Matce Bożej, „namalował” Jej duchowy portret i to zapewne urosło do rangi malarstwa. Wizerunek jest o wiele młodszy… Ikona bizantyjska, typu Hodegetria znaczy Wskazująca Drogę, Przewodniczka do Jezusa, powstała między VIII a XIII wiekiem.

Według historyków w XIII w. książę ruski Lew Daniłowicz przewiózł obraz z Konstantynopola do Bełza na Ruś Czerwoną jako dar od cesarza Konstantyna. W XIV wieku Bełz został wcielony do Królestwa Węgier, a zarządzający zamkiem książę Władysław Opolczyk przewiózł go na Jasną Górę i powierzył opiece Zakonowi Św. Pawła I Pustelnika – Paulinom.

Tak rozpoczęła się historia naszego Sanktuarium w 1382r. Obraz słynął łaskami, a pielgrzymi podążali do Kaplicy Cudownego Obrazu nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic.


Podziel się cytatem

Reklama

I tak się dzieje do dziś. Miłość Matki Bożej do wszystkich Jej dzieci przyciąga kolejne pokolenia, a wota błagalne i dziękczynne, które oglądamy na ścianach kaplicy i w obiektach muzealnych, potwierdzają cudowność tego miejsca i umacniają wiarę, każdego kto do Matki przychodzi.

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2020-07-31 22:03

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Kongres Eucharystyczny dzieci komunijnych i Liturgicznej Służby Ołtarza arch. częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Eucharystia daje życie” na Jasnej Górze trwa Kongres Eucharystyczny dzieci komunijnych i Liturgicznej Służby Ołtarza arch. częstochowskiej. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Było uwielbienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Kongres zakończy się koncertem zespołu Arka Noego.

W homilii abp Wacław Depo mówił o radości wypływającej z tajemnicy obecności Jezusa pośród ludzi w Eucharystii. Tłumaczył, że Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas, a my razem z Nim, nie jest więc Kościół rodzajem folkloru ani historycznym przeżytkiem.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję