Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Korony, sukienki, intrady - wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach

Wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach, zwłaszcza biżuteryjnych jest widoczna w dekorowaniu obrazu sukniami. Jest ich kilkanaście, piękne darem ludzi, dostojne kunsztem klejnotów.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Każda z nich tajemnicza, niepowtarzalna: diamentowa, rubinowa, perłowa, bursztynowa… – jest darem dla Królowej.

Podziel się cytatem

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Co roku, kilka dni przed Wielkanocą Ojcowie Paulini zmieniają suknię na obrazie, czekamy z bijącymi sercami, w jakiej sukni Maryja, będzie królować w danym roku, bo jest to niespodzianka. Korony zdobiące postaci Jezusa i Maryi od 300 lat, wśród nich korony papieskie, zmieniane są przy okazji ważnego Jubileuszu. Dla nas pokolenia JPII, wielkie znaczenie mają korony od św. Jana Pawła II z napisem „TOTUS TUUS” gdyż Ojciec święty poświęcił je dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia 2005r.

Magdalena Pijewska/Niedziela

Matka Boża jest Królową Naszego Narodu, naszych serc, więc spotkanie z Nią w kaplicy, to audiencja u Królowej. Jakże podniosłym, wzruszającym momentem są powitania i pożegnania z Matką, podczas odsłonięcia czy zasłonięcia Obrazu, gdy z jasnogórskiej empory rozlega się muzyka, intrada królewska, zawsze odgrywana na żywo, bo w naszej Ikonie Matka Boża jest Obecnością - misterium widziane oczami duszy i serca.
Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!

Intrada Królewska

Reklama

Intrada to krótki utwór muzyczny o charakterze fanfar lub intonacyjnego wstępu, przeznaczony na instrumenty dęte. Utwór ten zwykle otwiera lub rozpoczyna uroczystości. Na Jasnej Górze do czasów współczesnych dochowała się tylko „Intrada Królewska”, wykonywana przy odsłanianiu Cudownego Obrazu. Zapewne ułatwia ona pielgrzymom serdeczne powitanie i osobiste spotkanie z Jasnogórską Bogarodzicą i Królową Polski.

BPJG

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-01 21:00

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sala rycerska - znasz to miejsce na Jasnej Górze?

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Sala rycerska została zbudowana w 1647 roku, i znajduje się w obrębie budynku klasztoru w jego południowym skrzydle, na piętrze. Pod nią znajduje się Kaplica Różańcowa.

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję