Reklama

Europa

Kard. Müller broni arcybiskupa Kolonii

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller stanął w obronie arcybiskupa Kolonii, kardynała Rainera Marii Woelki, w obliczu wezwań do jego rezygnacji. Nie widzi on „najmniejszego powodu, dla którego kardynał Woelki miałby zrezygnować” - powiedział w niedzielę Deutsche Presse-Agentur (DPA). Kard. Woelki padł ofiarą kampanii oszczerstw – stwierdził niemiecki purpurat kurialny.

[ TEMATY ]

Niemcy

Monika Książek/Niedziela

Na sugestię papieża Franciszka, kard. Rainer Maria Woelki na początku marca oficjalnie zaproponował swoją rezygnację. Do dnia dzisiejszego oferta ta nie została ani przyjęta, ani też odrzucona. Natomiast Ojciec Święty pytany przez agencję DPA podczas podróży do Kanady odpowiedział: „Zobaczmy. Takiej decyzji nie podejmuje się pod presją”. W maju Franciszek oświadczył w wywiadzie dla czasopism jezuickich: „Zostawiłem go na miejscu, żeby zobaczyć, co się stanie, ale mam w ręku jego list z rezygnacją”.

Chociaż formalnie ataki na kardynała Woelkiego dotyczą kwestii jego odpowiedzialności za nadużycia duchownych w diecezji kolońskiej – a w tej sprawie Stolica Apostolska nie stwierdziła żadnych zaniedbań obecnego arcybiskupa Kolonii - to w istocie można odnieść wrażenie, że chodzi raczej o jego niezgodę na „program reform” proponowanych przez tzw. drogę synodalną. Postulaty te dotyczą między innymi święcenia kobiet, czy błogosławienia przez duchownych związków homoseksualnych – kwestii sprzecznych z nauczaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego, wobec których żaden Kościół lokalny nie może iść swoją odmienną „drogą narodową”.

2022-08-01 12:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: rozpoczęło się posiedzenie plenarne tzw. „drogi synodalnej"

[ TEMATY ]

Niemcy

biskupi

plenum

We Frankfurcie nad Menem rozpoczęło się dziś pierwsze posiedzenie plenarne tzw. „drogi synodalnej”. Plenum potrwa do soboty, 1 lutego, weźmie w nim udział 230 osób.

Większość stanowią niemieccy biskupi oraz członkowie Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich. Obradom przygląda się 18 obserwatorów, przedstawicieli innych nominacji i sąsiednich episkopatów. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski jest ks. dr Grzegorz Chojnacki.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję