Reklama

Niedziela Legnicka

Instalacja proboszczowska w Olszanicy

Parafia w Olszanicy, przeżywała 14 sierpnia 2022 r. uroczystość tzw. instalacji nowego proboszcza. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a nowym proboszczem jest ks. Piotr Olszówka, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Uroczystość przeżywał wraz ze swoją mamą, przedstawicielami rodziny, gośćmi i nowymi parafianami.

Obrzęd ma kilka swoich cech, do których należą: kanoniczne wprowadzenie nowego proboszcza do świątyni z odczytaniem dekretu biskupiego, ustanawiającego proboszcza; odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, z prośbą o Jego towarzyszenie w służbie parafii i życiu nowo ustanowionego proboszcza; oraz wskazaniem przez Biskupa trzech miejsc w świątyni nowemu proboszczowi, charakteryzujące jego posługę: ambonę, ołtarz i miejsce przewodniczenia.

Dekret biskupi informujący że z dniem 27 czerwca 2022 r. ks. Piotr Olszówka został ustanowiony proboszczem parafii w Olszanicy, odczytał ks. Marcin Duda, z sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Trzebiatowie, kolega ks. Piotra.

Ksiądz biskup i uroczyście wprowadzony w mury świątyni nowy proboszcz, zostali też powitani przez przedstawicieli parafii.

- Dzisiejsza uroczystość wprowadzenia nowego księdza proboszcza, to jednocześnie wielka modlitwa; i o błogosławieństwo dla księdza który będzie pełnił tę posługę tutaj, dla całej parafialnej wspólnoty, by wspólnie jako lud Boży, gromadzący się, słuchający, świętujący, proszący o przebaczenie, byśmy wspólnie wzrastali – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Parafia bowiem ma na celu nie tylko to, byśmy w wierze trwali, ale byśmy także w wierze wzrastali. Parafia ma na celu tworzenie miejsca, przestrzeni, okazji, do tego, by się miało gdzie spełniać polecenie Pana Jezusa: „Abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Nie tylko żebyście szli i wracali, to też, ale także szli i owoc przynosili w życiu swojej codzienności – kontynuował Bp Andrzej.

- Niech więc dzisiejszy dzień modlitwy, radości i wiary, przemieni się w dobre uczestniczenie w liturgii, w dobre dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia i dobrą współpracę z księdzem proboszczem. Bo przecież posługa tego, który jest prezbiterem pośród ludu Bożego, to także posługa, relacje, nawiązywanie różnych więzi które służą Bożym dziełom, to także obecność we wszystkich radościach ale i smutkach i dramatach ludzkich, które w społeczności parafialnej zawsze się wydarzają. Księdzu proboszczowi pomagajcie. Bądźcie przy nim. Za księdza proboszcza się módlcie. Razem z nim budujcie królestwo Boże - apelował Biskup legnicki.

Reklama

- Dziękuję za zaufanie którym ksiądz Biskup mnie obdarzył, powierzając mi tę wspólnotę parafialną – mówił ks. Piotr Olszówka, w podziękowaniach skierowanych pd adresem uczestników tego wydarzenia i Biskupa, który wprowadził go w urząd. - Dziękuję za sprawowaną Mszę św. w intencji parafian. Muszę pamiętać o tym, że jestem dla tej wspólnoty proboszczem, ale że też razem z nimi jestem chrześcijaninem. I wszystko to, czego będę nauczał, głosił, czynił, żeby to wszystko było zgodne z Bożymi Przykazaniami, głosem Kościoła, głosem Biskupa, tak byśmy wspólnie wypełniając wolę Bożą, doszli do zbawienia – mówił nowo ustanowiony ks. Proboszcz.

Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo bpa Andrzeja.


  

2022-08-14 21:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję