Reklama

Kościół

Watykan: Instytut Dzieł Religijnych wyłącznym pośrednikiem w transakcjach finansowych

Papież Franciszek postanowił, że „Artykuł 219 ust. 3 Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium, wydanej 19 marca 2022 r., należy interpretować w ten sposób, że działalność zarządcy aktywów majątku i depozytariusza majątku ruchomego Stolicy Apostolskiej i instytucji związanych ze Stolicą Apostolską należy do wyłącznej kompetencji Instytutu Dzieł Religijnych”. Czytamy o tym w opublikowanym dzisiaj reskrypcie Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Stolica Apostolska i Instytucje związane ze Stolicą Apostolską, które posiadają aktywa finansowe i środki pieniężne, niezależnie od ich formy, w instytucjach finansowych innych niż Instytut Dzieł Religijnych muszą poinformować o tym Instytut Dzieł Religijnych i przekazać mu je jak najszybciej w ciągu 30 dni od 1 września 2022 r. Papieska decyzja wchodzi w życie niezwłocznie po opublikowaniu w L’Osservatore Romano.

Instytut Dzieł Religijnych (skrót: IOR), to publiczna instytucja finansowa Państwa Watykańskiego, utworzona w 1942 roku przez papieża Piusa XII, z siedzibą w Watykanie. Często błędnie uważa się go za bank centralny Stolicy Apostolskiej, które to zadanie wykonuje natomiast Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Zgodnie z zapisami jego statutu, znowelizowanego w 2019 roku, celem Instytutu jest sprawowanie opieki i zarządu nad mieniem ruchomym i nieruchomym przekazanym lub powierzonym mu przez osoby fizyczne lub prawne, a przeznaczonym na dzieła religijne i charytatywne.

Reklama

Posiada jedną siedzibę, znajdującą się w wieży Niccolò V zbudowanej w 1453 roku na tle Pałacu "Sykstusa V", rezydencji papieża na terenie Państwa Watykańskiego.

Instytutem zarządzają specjaliści z dziedziny bankowości, a na jego czele stoi prezes, niekoniecznie duchowny, który podlega bezpośrednio kolegium sześciu kardynałów (jest w tym gronie kardynał Konrad Krajewski), mianowanych przez papieża i urzędujących przez pięcioletnią kadencję, oraz papieżowi (lub kardynałowi kamerlingowi w okresie sede vacante). Na dzień 31 grudnia 2019 r. w IOR zatrudnionych było na stałe 99 osób.

Według sprawozdania finansowego za 2019 rok, IOR posiada aktywa w wysokości 603,3 mln euro, a zysk netto wynosi 38 mln euro. Dostęp do usług Instytutu jest ograniczony do osób fizycznych i prawnych związanych z Kościołem katolickim zgodnie z prawem kanonicznym lub ustawodawstwem Państwa Watykańskiego.

2022-08-23 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Litwy u Papieża

[ TEMATY ]

prezydent

Watykan

Litwa

papież Franciszek

Wojna na Ukrainie to jeden z tematów dzisiejsze rozmowy Papieża z prezydentem Litwy. Gitanas Nausèda gościł w Watykanie. Został przyjęty na audiencji przez Franciszka, a następnie spotkał się również z watykańskim Sekretarzem Stanu i szefem papieskiej dyplomacji.

W trakcie serdecznych rozmów zatrzymano się na dobrych relacjach dwustronnych i wkładzie Kościoła w życie litewskiego społeczeństwa na przestrzeni bolesnych dziejów Litwy i w obliczu aktualnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Rozmawiano też o promocji rodziny, gościnności i sprawiedliwości społecznej. Jeśli chodzi natomiast o sprawy międzynarodowe, to podjęto kwestie pokoju i bezpieczeństwa oraz wojny na Ukrainie. Podkreślono też potrzebę większej solidarności między krajami europejskimi, by stawić czoło różnym wyzwaniom kontynentu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję