Reklama

Franciszek

Abp Szewczuk: papież jest naszym głosem na całym świecie

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Światosław Szewczuk podziękował papieżowi za nieustanne ostrzeganie świata przed konsekwencjami wojny na Ukrainie, które – jak wskazuje Franciszek – mogą być dramatyczne dla całej ludzkości. Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików raz jeszcze podkreślił, że nie mamy do czynienia z konfliktem dwóch skłóconych państw, ale z niesprawiedliwą agresją, której ofiarą padła Ukraina.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jak zaznaczył, jedną z najpoważniejszych szkód, które może wyrządzić Rosja, nie są straty materialne, ale poddanie się destrukcyjnemu uczuciu nienawiści, które zabija duszę. „Dlatego my, duszpasterze, w tym czasie cierpienia i śmierci, nadal głosimy Ewangelię pokoju i mówimy o Bogu, który jest miłością” – zapewnił abp Szewczuk.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Papieżowi Franciszkowi, że uczynił się głosem w naszej sprawie. Ojciec Święty ma szczególny dar – w tym, co teraz dzieje się na Ukrainie, dostrzega globalne zagrożenie. Zwraca uwagę na to, że ta wojna zagraża samym fundamentom człowieczeństwa, a tym samym jest niebezpieczna nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego świata – powiedział abp Szewczuk. – Stąd nasza wielka wdzięczność za to, że Ojciec Święty zechciał być naszym rzecznikiem oraz, że stara się wstrząsać sumieniami Zachodu i ludzkości, prosząc nie tylko o modlitwę za Ukrainę, ale także o powszechną solidarność z jej mieszkańcami”.

Abp Szewczuk podkreślił, że Ukraiński Kościół Greckokatolicki przede wszystkim stara się być wśród cierpiących, stąd ciągła obecność księży i zakonników także w strefach walk. Jak zaznaczył, dla wielu ludzi jest ona znakiem, że Bóg ich nie opuścił, że się nimi opiekuje. Podkreślił, że Kościołowi udało się stworzyć sieć pomocy humanitarnej, która zapewnia transport dla uchodźców, artykuły pierwszej potrzeby oraz schronienie dla osób, które musiały opuścić swoje domy.

Reklama

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zapewnił także o swojej wdzięczności dla narodów europejskich, które okazały Ukrainie pomoc. „Każdego dnia modlę się za wszystkich, którzy otwarli dla uchodźców drzwi swoich domów, dając im tym samym namiastkę pokoju i zwyczajnego rodzinnego życia” – powiedział abp Szewczuk.

„Z głębi naszych serc płynie słowo wdzięczności: dziękuję. Zdaję sobie sprawę, że to zbyt mało, ale nie wiem jak inaczej wyrazić wdzięczność za tę wielką otwartość. Europa przyjmuje Ukraińców nie tylko w obozach dla uchodźców, wielu ludzi otworzyło dla nich swoje serca i drzwi, okazując prawdziwie chrześcijańską solidarność, która ma swoje źródło w Ewangelii – powiedział abp Szewczuk. – Modlę się do Pana, by błogosławił wszystkich, którzy w tym dramatycznym czasie podali rękę cierpiącemu narodowi ukraińskiemu. Doświadczamy dziś, że wojna jest prawdziwym mysterium iniquitatis, o którym mówił św. Paweł: tajemnicą zła, która ujawnia się obecnie w tym świecie. Rozpoczynając wojnę agresor żyje złudzeniem, że może ją kontrolować, ale to niemożliwe. Już na samym początku staje się niewolnikiem diabła, którego dopuścił do swojego serca. Bóg jest źródłem pokoju i tylko On może położyć kres tej nieprawości”.

2022-08-23 15:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik u Papieża: rekolekcje dla kapłanów i stulecie KUL

W dzisiejszej audiencji na placu św. Piotra uczestniczył arcybiskup lubelski Stanisław Budzik. Jego wizyta w Rzymie ma związek z setnym jubileuszem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego obchody rozpoczną się w połowie przyszłego miesiąca.

„Mogłem do Ojca Świętego podejść i powiedzieć mu, że jestem tutaj z dwóch powodów. Pierwszy powód to kapłani w liczbie 30., którzy odprawiają w Rzymie swoje rekolekcje. Prowadzi je jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Kiedy to powiedziałem Papieżowi, to się zdziwił i uradował. Mówił, że to jest wspaniały człowiek, i pobłogosławił tym kapłanom. Dzisiaj rano odprawialiśmy Mszę św. przy grobie św. Piotra. Jutro będziemy odprawiać przy grobie św. Jana Pawła II. Nasi kapłani uczestniczący w rekolekcjach idą z abp. Krajewskim do ubogich. Wczoraj rozdawali im chleb. Będziemy to robić także jutro. Jest też wspólny obiad przygotowany właśnie przez ubogich. Drugi motyw mojej pielgrzymki tutaj do Rzymu to perspektywa zbliżającego się jubileuszu naszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Chcemy także z tej okazji dziękować Bogu za stulecie działalności tego uniwersytetu i chcemy też odbyć pielgrzymkę do Rzymu, najpierw do grobu naszego profesora. Przez 24 lata św. Jan Paweł II dojeżdżał do Lublina. Chcemy, aby ta pielgrzymka była ważnym elementem na mapie tych wydarzeń, jakie czekają nas w związku z jubileuszem stulecia KUL-u” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję