Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zaprosili do parafii świętych z Przemyśla

Dzięki życzliwości pochodzącej z parafii Zmartwychwstania Pańskiego karmelitanki s. Joanny Pauli udało się pozyskać relikwie św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i bł. ks. Jana Balickiego.

[ TEMATY ]

relikwie

Wałbrzych

bp Adam Bałabuch

ks. Czesław Studenny

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie świętych i błogosławionego zostały przywiezione z Przemyśla

Relikwie świętych i błogosławionego zostały przywiezione z Przemyśla

Przybliżając ich sylwetki obecny na uroczystości biskup pomocniczy diecezji świdnickiej skupił się na przemyskim duchownym, który jest mniej znany na Dolnym Śląsku.

- Ten duchowny urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu, obecnie należącym do Rzeszowa. Wyświęcony na kapłana 20 lipca 1892 r. Po roku pracy został wysłany do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ukończeniu studiów ks. Jan powrócił do swojej diecezji. Został posłany do Przemyśla, gdzie w seminarium duchownym pełnił różne obowiązki, w tym także funkcję rektora. Był także profesorem teologii dogmatycznej, o której mówił, że jest nie tylko wiedzą o Bogu, ale również wiedzą ukazującą drogi ku Niemu - przypominał życiorys przemyskiego błogosławionego bp Adam Bałabuch.

Przewodnicząc 21 sierpnia Mszy św., na której parafianie wnieśli relikwie do kościoła, zachęcał też do naśladowania reprezentowanych w znakach świętych i błogosławionego. - To droga, którą powinniśmy podejmować, aby Bóg był rzeczywiście na pierwszym miejscu w naszym życiu. Trzeba nam dążyć do wewnętrznej jedności z naszym Ojcem, który jest w niebie przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – podkreślał hierarcha.

Na koniec głos zabrał proboszcz ks. kan. Czesław Studenny, który podziękował bp. Adamowi za przyjęcie zaproszenia, a wiernym za podjęcie inicjatywy wprowadzenia relikwii./

2022-08-21 23:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieństwo krzyża

Niedziela lubelska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

Grzegorz Jacek Pelica

25 lutego miało miejsce pożegnanie relikwii Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tarle. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięcioosobowej grupie młodzieży. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Jerzy Latawiec, a posługę miłosierdzia w konfesjonale sprawował ks. Bogusław Marzęda, rodak. Oczekując na Pasterza, parafianie trwali na modlitwie wraz z proboszczem ks. Wiktorem Koczwarą, który podkreślił, że ta Msza św. przejdzie do historii parafii i zapisze się jako doniosła chwila Wieczernika Eucharystii, Krzyża i Pięćdziesiątnicy.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję