Reklama

Franciszek

Papież: potrzeba przywódców kierujących się miłością w praktyce

„Niech Pan pomoże wam stać się zaczynem odnowy życia obywatelskiego i społecznego, świadkami «miłości politycznej» dla najbardziej potrzebujących” – powiedział Papież do przedstawicieli Międzynarodowej Katolickiej Sieci Prawodawców, których przyjął na audiencji. Zebrali się oni, aby podjąć refleksję nad promowaniem sprawiedliwości i pokoju w obecnej sytuacji geopolitycznej, naznaczonej konfliktami i podziałami, które dotykają wielu obszarów świata.

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sprawiedliwość zakłada konkretne działania mające na celu budowanie właściwych relacji z Bogiem i z innymi, tak, aby dobro jednostek i wspólnoty mogło się rozwijać. Oznacza to traktowanie każdej osoby z należnym szacunkiem i miłością. Franciszek zaznaczył, że sprawiedliwe społeczeństwo nie może istnieć bez więzi braterstwa, czyli bez poczucia wspólnej odpowiedzialności i troski o rozwój oraz integralne dobro każdego członka ludzkiej rodziny. Potrzebni są dzisiaj zdolni przywódcy, inspirowani braterską miłością skierowaną przede wszystkim do tych, którzy znajdują się w najtrudniejszych warunkach życia. Papież podkreślił, że wysiłek budowania wspólnej przyszłości wymaga ciągłego dążenia do pokoju.

„Pokój nie jest po prostu brakiem wojny. Droga do trwałego pokoju wymaga współpracy, zwłaszcza ze strony tych, którzy ponoszą większą odpowiedzialność, w dążeniu do celów, które przynoszą korzyści wszystkim. Pokój rodzi się z trwałego zaangażowania we wzajemny dialog, cierpliwego poszukiwania prawdy i gotowości do przedkładania autentycznego dobra wspólnoty nad osobiste korzyści – podkreślił Papież. – W tej perspektywie wasza praca jako prawodawców i liderów politycznych jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Prawdziwy pokój można bowiem osiągnąć tylko wtedy, gdy poprzez dalekowzroczne procesy polityczne i legislacyjne będziemy dążyć do zbudowania porządku społecznego opartego na powszechnym braterstwie i sprawiedliwości dla wszystkich“- stwierdził Ojciec Święty.

2022-08-25 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: poprzez migrantów Bóg przemawia do Kościoła

Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich - mówił papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w Nikozji. Zapewnił, że poprzez ich marzenia i trudności życia, Pan Bóg przemawia do całego Kościoła.

W swoim przemówieniu papież odniósł się do usłyszanych świadectw. „Bóg przemawia do nas przez wasze marzenia. Wzywa także nas, abyśmy nie godzili się na świat podzielony, na podzielone wspólnoty chrześcijańskie, ale abyśmy szli przez historię urzeczeni marzeniem Boga: o ludzkości bez murów podziału, wolnej od wrogości, w której nie ma cudzoziemców, a jedynie współobywatele. Oczywiście różniący się i dumni z tych cech, które są dla nas charakterystyczne, a które są darem Bożym, ale zarazem będący pojednanymi współobywatelami” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję