Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem

– Ta tajemnica jest ciągle do odkrycia, dlaczego Częstochowa, dlaczego Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość NMP Częstochowskiej, Patronki metropolii częstochowskiej, przewodniczył on na szczycie jasnogórskim wieczornej Mszy św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców.

– Przybyliście, aby uczcić Jasnogórską Matkę, Królową, Patronkę swojego miasta. Jesteście sąsiadami Jasnej Góry. Jesteśmy dla siebie sąsiadami i pozostając w takich relacjach, najbardziej nawzajem siebie potrzebujemy – podkreślił o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, witając uczestników liturgii.

W homilii metropolita częstochowski przyznał, że na maryjne wzgórze zawierzenia przyprowadziła nas „żywa wiara w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, a zrodzonego z Maryi Dziewicy, oraz uznanie dobra i łaski, które pozwalają nam w godności dzieci Bożych wołać do Boga: Abba, Ojcze!”.

Odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Przysłów, abp Depo zwrócił uwagę, że „Maryja nie zjawiła się w tym świecie przypadkiem, ale z zamysłu samego Boga, obdarowana również uprzedzająco przez Jej Syna darem Niepokalanego Poczęcia”. – Można powiedzieć, że Maryja też nie przypadkiem zjawiła się tutaj u nas. Ta tajemnica jest ciągle do odkrycia, dlaczego Częstochowa, dlaczego Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem obdarowania łaską i czynienia nas wolnymi dziećmi Boga – zaznaczył.

Rozważając opis wesela w Kanie Galilejskiej, metropolita częstochowski wskazał na „dyskretną, ale jakże czułą rolę Maryi”. – Ona nie tylko jest obecna. Ona jest Tą, która widzi, służy i objawia wtedy już publicznie swoje macierzyńskie pośrednictwo – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Za słowami encykliki św. Jana Pawła II „Redemptoris Mater” abp Depo przypomniał, że „Maryja staje pomiędzy swym Synem a ludźmi w sytuacji ich braków, niedostatków i cierpień (...) nie jako obca, lecz ze stanowiska Matki, świadoma, że jako Matka może – lub nawet więcej: „ma prawo” – powiedzieć Synowi o potrzebach ludzi”. Metropolita częstochowski dodał, że Kana jest domem i szkołą modlitwy, która czyni cuda, jak również domem i wychowaniem „w duchowości maryjnej, która nie kończy się na zapatrzeniu w Maryję, ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią Jej Syna”. – To wreszcie szkoła ewangelicznego radykalizmu: „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie” – podkreślił.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo stwierdził, że „nasz kult do Matki Jezusa wcale nie jest najłatwiejszą drogą życia i drogą do królestwa niebieskiego”. – Maryja podobnie jak Jezus stawia nam wymagania. Domaga się (...) przyjęcia samego Chrystusa w darze, ale i pójścia za Nim z własnym, nazwanym też po imieniu krzyżem, który przeżywamy, bo w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo. Nie można traktować jej jak historycznego przekazu, który już jest za stary i nie pasuje do lansowanego dziś kompromisu – przestrzegał.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że uroczystość NMP Częstochowskiej kieruje nasze serca nie tylko do Jej obrazu, ale również „w głąb siebie, bo Ona jest żywa za tym obrazem i wychodzi naprzeciw naszym zmaganiom o prawdę o nas, o naszych wspólnotach, zwłaszcza rodzinnych i kościelnych”. – Maryja powraca do nas, aby nas prowadzić do głębszego spełnienia się w naszych powołaniach i w odpowiedzialności za łaskę, zwłaszcza za śluby jasnogórskie, które zostawił nam w testamencie do wypełnienia bł. kard. Stefan Wyszyński – zaznaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście za św. Janem Pawłem II mówił: „Im wrzaskliwość głosów lansujących kulturę bez Boga będzie większa, tym bardziej trzeba rozważyć, co jest większym brzemieniem: czy prawda ślubów od nas bardzo wymagająca, czy też pozór prawdy stwarzający złudzenie poprawności moralnej. Odchodzenie od prawdy nie jest żadną tendencją rozwojową. Nie może być uznawane za miarę wolności i etycznego postępu. Krzyczące na ulicach ewidentne zło nie może być uznawane za normę czy też określane alternatywnym zachowaniem, bo wolność niepodporządkowana prawdzie jest zawsze zniewoleniem”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przytoczył również słowa bł. Stefana Wyszyńskiego: „W ślubach jasnogórskich (...) chodzi o to, żeby każde słowo przyrzeczeń, każda myśl weszła głęboko w nasze serca, żeby była wypisana żywym palcem Boga na każdym drgnieniu twego serca. (...) Chodzi o żywe serca dla Boga, o żywe wotum. Nie chcemy manifestacji, pomników, oświadczeń. Chcemy życia Bożego w narodzie, życia Ewangelią. Stoimy więc na progu wielkiej pracy, ale tę pracę zaczynamy już dziś. Zacznijmy ją naprzód w sobie!”.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. abp Depo odmówił Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Eucharystię koncelebrowali m.in. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, i ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, a poczet sztandarowy wystawiła Straż Miejska.

2022-08-26 22:00

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: katoliccy wydawcy w różny sposób pokazują świadectwa o Jezusie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

targi

wydawnictwo

Marian Florek

Katoliccy wydawcy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób słowa drukowanego i ukazywanego przez przekaz różnych sieci - powiedział abp Wacław Depo podczas Mszy św. radiowej odprawionej w niedzielę w stołecznej bazylice świętego Krzyża w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Eucharystia była sprawowana w trzecim dniu XXIV Targów Wydawców Katolickich.

Przewodniczący KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał w homilii, że „zmartwychwstanie Chrystusa nie może być i pozostać jedynie wspomnieniem, czy faktem z przeszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję