Reklama

Aktualności

Papież Franciszek z wizytą w L'Aquili

Papież Franciszek rozpoczął kilkugodzinną wizytę w L'Aquili. Ojciec Święty przybył śmigłowcem z Watykanu o godz. 8.30 na stadion Gran Sasso i udał się samochodem na plac katedralny (Piazza Duomo). Miasto w roku 2009 zostało dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi. W jego wyniku niemal zupełnie została zniszczona historyczna zabudowa miasta, zginęło 308 osób, a ok. 1500 osób zostało rannych.

[ TEMATY ]

Franciszek

Włochy

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W stolicy Abruzji w środkowych Włoszech papież bierze udział w bogatej w tradycje pielgrzymce odpustowej „Perdonanza Celestiniana” w tym mieście. Tradycja dorocznej pielgrzymki w dniach 28 i 29 sierpnia nawiązuje do papieża Celestyna V, który z okazji koronacji 29 sierpnia 1294 w Santa Maria di Collemaggio zapowiedział, że w przyszłości w te dwa dni każdy wierzący katolik będzie mógł uzyskać całkowite odpuszczenie kary za grzechy. Arcybiskup miasta L’Aquila kard. Giuseppe Petrocchi podkreślił, że Franciszek jako pierwszy papież od czasów Celestyna po 728 latach otworzy Drzwi Święte.

Na placu katedralnym (Piazza Duomo) Ojca Świętego powita kard. Petrocchi oraz przedstawiciele miejscowych władz. Papież wejdzie na chwilę modlitwy do katedry, która jest wciąż w ruinie po trzęsieniu ziemi w 2009 roku.

O 9.15 na dziedzińcu przed katedrą Franciszek skieruje pozdrowienie do rodzin ofiar, władz i obywateli obecnych na placu, a następnie uda się samochodem do bazyliki Santa Maria in Collemaggio.

Reklama

O godz. 10.00 papież będzie przewodniczył Mszy św. na dziedzińcu bazyliki i tam też odmówi modlitwę „Anioł Pański”

Wczesnym popołudniem papież jest spodziewany z powrotem w Watykanie, gdzie w poniedziałek i wtorek w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby „zastanowić się nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, o reformie Kurii Rzymskiej.

W 2009 r. L'Aquila odwiedził Benedykt XVI, gdzie w Santa Maria di Collemaggio spoczywają szczątki św. papieża Celestyna V, który ustąpił z papieskiego urzędu w 1294 roku. Św. papież Celestyn V, który zgodnie z tradycją odmówił błogosławienia chrześcijańskich żołnierzy na wyprawy krzyżowe i który jako pierwszy papież w historii dobrowolnie złożył papieski urząd, był przez wieki traktowany we Włoszech jako słaby i tchórzliwy przywódca Kościoła.

Za pontyfikatu Benedykta XVI rozpoczęła się ponowna ocena tej historycznej postaci. W przemówieniu z lipca 2010 roku Benedykt pochwalił go jako papieża, który "działał zgodnie ze swoim sumieniem i dlatego był wolny od strachu i miał wielką odwagę". Jak się zauważa papież Franciszek najwyraźniej chce swoją wizytą kontynuować to pozytywne spojrzenie na Celestyna V.

2022-08-28 10:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: do 3 kwietnia Msze tylko dla kapłanów, również w niedziele

[ TEMATY ]

Włochy

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół we Włoszech zgodził się na narzucone przez rząd drakońskie środki bezpieczeństwa, mające na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa. W konsekwencji wierni świeccy nie będą mieli możliwości udziału we Mszy św. aż do 3 kwietnia, czyli piątku przed Niedzielą Palmową. Zakaz ten obejmuje również Eucharystie niedzielne. Ponadto zmarli będą chowani bez kościelnego pogrzebu.

Komunikat Konferencji Episkopatu Włoch przyznaje, że biskupom, kapłanom i wiernym trudno będzie przyjąć tak restrykcyjne normy. Ich przyjęcie jest podyktowane wyłącznie wolą wniesienia własnego wkładu w ochronę zdrowia publicznego – czytamy w komunikacie włoskich biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję