Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: trzeba stawić czoło pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem

– Trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem – powiedział abp Wacław Depo w Złochowicach. Metropolita częstochowski dokonał 28 sierpnia poświęcenia ołtarza i odnowionego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W ołtarzu zostały złożone relikwie Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich.

– Pan Bóg posługuje się ludźmi w dziele zbawienia. W tej Mszy św. chcemy podziękować za każdego, kto swoją modlitwą, ofiarą i pracą przyczynił się do odnowienia naszej świątyni – podkreślił ks. Marek Gaborski, proboszcz parafii.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo zaznaczył, że jeżeli ta uroczystość ma być radosnym świętem, konieczne jest ponowne odkrycie łaski chrztu jako fundamentu chrześcijańskiego życia i prawdziwego przymierza z Bogiem oraz odkrycie w sobie „nowego człowieka, którego Syn Boży, Jezus Chrystus, włącza w swoje życie i buduje swoje mistyczne ciało, jakim jest Kościół”.

– Bogu niech będą dzięki za wszystkich ochrzczonych w tym kościele, za wszystkich kapłanów od początku zaistnienia tej wspólnoty. Bogu niech będą dzięki za wasze wspólnoty rodzinne, za tajemnice waszych spotkań na rekolekcjach i misjach świętych pogłębiających przynależność do Chrystusa. To jest dzisiejsza radość, ale i wdzięczność wobec Boga – stwierdził metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

W duchu tych słów przytoczył fragment homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka w 2016 r. na Jasnej Górze: „Bóg jest blisko (...) nie chce, żeby się Go lękano jako możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami”.

Maciej Orman/Niedziela

Komentując tekst z Listu do Hebrajczyków, abp Depo zwrócił uwagę, że „wierzyć w Boga oznacza zbliżać się do Niego jak do najbardziej bliskiego i ukochanego Ojca i Zbawiciela, do którego drogę przygotował nam jedyny Pośrednik Nowego Testamentu Jezus Chrystus”. – Tu już nie ma czegoś płonącego – ciemności czy burzy, dźwięku trąby, ale trzeba wyruszyć w kierunku prawdy, którą objawia Jezus Chrystus, ukazując oblicze Ojca pełnego miłosierdzia, w mocy Ducha Świętego – mówił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans wezwał również wiernych do modlitwy „o pomnożenie naszej wiary i zawierzenia Bogu na wzór Maryi, która podprowadza nas do głębi tajemnicy Najświętszego Serca Jezusowego”, oraz o dobre sumienie, „które jest w człowieku głosem Bożym, aby z jego pomocą każdy z nas podejmował swoje ważne decyzje i codzienne wybory”. Za św. Janem Pawłem II abp Depo przypomniał, że największym zagrożeniem jest utrata poczucia grzechu. – Dziękujmy więc Bogu za dar sakramentu pokuty, gdzie stajemy w prawdzie wobec Boga i wobec siebie nawzajem w tym kościele, gdzie nasze pokolenia formowały swoje sumienia w świetle Bożego miłosierdzia, a nie własnej pychy i wystarczalności – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Wskazując, że Patronką Złochowic jest Matka Boża Łaskawa, metropolita częstochowski ponownie zacytował słowa Franciszka: „Maryja jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym. (...) W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który «wejrzał na pokorę Służebnicy swojej» i «wywyższył pokornych». (...) Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie (...) niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”.

Maciej Orman/Niedziela

– Jeżeli nasza uroczystość i to eucharystyczne spotkanie ma być czasem łaski, to trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem – podkreślił abp Depo. – Niech najświętsza Eucharystia stale przybliża nas do głębi miłości Najświętszego Serca Jezusa – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

Eucharystię koncelebrowali: ks. Marek Gaborski – proboszcz parafii, ks. Eugeniusz Wieczorek, który został ochrzczony w Złochowicach, pochodzący z parafii ks. Tadeusz Zawierucha, ks. Michał Wieczorek – kolega rocznikowy ks. Gaborskiego i ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

Reklama

Po Mszy św. abp Wacław Depo, ks. Marek Gaborski, wójt gminy Opatów Bogdan Sośniak i starosta kłobucki Henryk Kiepura przecięli wstęgę na tablicy upamiętniającej ks. Edwarda Goca, pierwszego proboszcza parafii w Złochowicach, otwierając skwer jego imienia.

Maciej Orman/Niedziela

Podczas uroczystości grała orkiestra dęta OSP w Złochowicach. Śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera.

2022-08-29 14:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech tutaj rozbrzmiewa Ewangelia pokoju

Niedziela przemyska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

poświęcenie ołtarza

Czesław Urban

Namaszczenie nowego ołtarza

Namaszczenie nowego ołtarza

Arcybiskup Adam Szal dokonał obrzędu konsekracji kościoła NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych i ołtarza wraz z poświęceniem chrzcielnicy i ambonki w ustrzyckiej świątyni.

Oto dzisiaj, 22 maja, na naszych oczach, wśród ludu Bożego i dla ludu Bożego, stają się wielkie dzieła Boże konsekracji naszego przebudowanego i rozbudowanego kościoła parafialnego przez Twoją posługę arcybiskupa, metropolity przemyskiego – zwrócił się do metropolity przemyskiego abp. Adama Szala ks. prał. Józef Bieniek, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, dziękując za obecność i zatroskanie o lud Boży, prosząc o sprawowanie Eucharystii, wygłoszenie słowa Bożego, konsekrację świątyni i poświęcenie pomnika św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który 3 maja 1912 r. jako ówczesny ordynariusz przemyski konsekrował mały kościół NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję