Reklama

Niedziela Świdnicka

Kudowa - Zdrój. Wołanie o pokój i solidarność. Jubileuszowy Festiwal Moniuszkowski

W 150. rocznicę śmierci ojca „polskiej opery narodowej” - Stanisława Moniuszki, już po raz 60. w Kudowie – Zdroju odbył się Międzynarodowy Festiwal poświęcony temu wielkiemu kompozytorowi.

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

Festiwal Moniuszkowski

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Przez Kudowę - Zdrój przeszedł tradycyjny Korowód Moniuszkowski

Przez Kudowę - Zdrój przeszedł tradycyjny Korowód Moniuszkowski

W bogatym programie Festiwalu, w dniach 24-28 sierpnia 2022 roku, znalazły się koncerty zespołów i solistów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Austrii, które można było usłyszeć w kudowskich świątyniach. Kompozycje religijne Moniuszki wykonali m.in. ks. Zbigniew Stępniak obdarzony unikalnym głosem basso profondo oraz znany polski organmistrz Rafał Sulima, a także w języku polskim i białoruskim zaprezentował Chór „Concordia” (Wolna Białoruś).

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Otwarcie na drugiego człowieka

Niewątpliwie największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu był koncert solidarności Polsko-Ukraińskiej, w wykonaniu chóru i orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej.

- Gdy w ubiegłym roku przygotowywałem program Festiwalu, czułem potrzebę zaproszenia artystów z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Myślę, że był to taki impuls do pokazania światu, aby mówić o wolności, trzeba w pewnym sensie ludzi jednoczyć ze sobą. I takim zwornikiem okazał się zupełnie niespodziewanie Stanisław Moniuszko - stwierdził w wypowiedzi dla „Niedzieli Świdnickiej” dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk. Dodał, że jubileusz 60-lecia festiwalu oraz 150. rocznica śmierci Moniuszki zostały wzmocnione wołaniem o pokój, tym symbolem przyjaźni i solidarności.

- Tutaj w Kudowie - Zdroju, wszyscy wiemy czym jest utrata ojczystego domu i konieczność odnalezienia się w nowej przestrzeni, w obcych krajobrazach, architekturze, historii. Dzisiaj to doświadczenie jest udziałem milionów Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski. Z tym wielkim wzruszeniem słuchałem tego koncertu wyrażającego największą wartość ludzkiego życia - otwarcie na drugiego człowieka w potrzebie - podkreślił senator Aleksander Szwed.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Ważna rola muzyki

Mieszkańcy i kuracjusze podziwiali również tradycyjny Korowód Moniuszkowski z udziałem Mażoretek z czeskiego Nachodu, Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Narodowego Chóru Adżarii „Batumi”, Zespołu Rekonstrukcyjnego w stylu biedermeier z Hradec Kralove.

Reklama

W czasie Mszy św. w ostatnim dniu Festiwalu, ojciec dominikanin Łukasz Miśko wskazał m.in., że możemy się uczyć takiego podejścia do Boga, żeby umieć Go widzieć w pracy, sztuce, miłości i przyjaźni, w tym co nas jako ludzi spełnia. - Dzięki temu też muzyka, która celebrowaliśmy przez ostatnie dni, ma też do odegrania niezwykle ważną rolę - stwierdził prezes Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa.

Z kolei proboszcz ks. kan. Daniel Słowik wskazał w rozmowie z „Niedzielą Świdnicką” na ogromne znaczenie Moniuszkowskiego Festiwalu zarówno dla kierowanej przez niego parafii jak i dla całej Kudowy. - Przez Moniuszkę odwołujemy się do tradycji chrześcijańskiej, co było przywoływane w trakcie tego cennego wydarzenia. Jestem otwarty na takie inicjatywy - podkreślił.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu


Festiwal został zorganizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne w Kudowie - Zdroju przy współpracy z Ośrodkiem kultury i Sztuki we Wrocławiu. Patronem medialnym była „Niedziela Świdnicka”, a już dziś organizatorzy zapraszają już na kolejną, 61. edycję tego muzycznego święta.


2022-08-28 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa-Zdrój. Zmarł ks. prał. Jan Szetelnicki

2023-01-13 13:00

[ TEMATY ]

Kudowa Zdrój

śmierć kapłana

ks. Jan Szetelnicki

Mateusz Engel

Ks. prał. Jan Szetelnicki (1938-2023)

Ks. prał. Jan Szetelnicki (1938-2023)

W piątek 13 stycznia, w 85. Roku życia i 60. roku kapłaństwa odszedł do wieczności ks. prał. Jan Szetelnicki, wieloletni i charyzmatyczny proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję