Reklama

Kościół

Metropolita częstochowski: dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo

Dzisiaj świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki musi wybrzmieć na nowo, on bowiem głosząc prawdę Bożą stał się niebezpiecznym świadkiem wiary dla systemu. Po ludzku biorąc ks. Jerzy został zamordowany i utopiony w Wiśle, zaś na płaszczyźnie wiary zwyciężył i wstawia się za nami – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił patronatu honorowego I Kongresowi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odbywającemu się w dniach 16-17 września br. na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Materiał promocyjny

Abp Depo przypomina, że wśród 108 błogosławionych męczenników polskich II wojny światowej było wielu kapłanów, łącznie z biskupami. „Podkreślam to dlatego, że jedność kapłanów z wiernymi jest fundamentalnym zadaniem naszego pokolenia” – zaznacza duchowny.

Karol Porwich/Niedziela

„Jeszcze raz podkreślam tak jak kiedyś kard. Wyszyński prosił w testamencie, żeby Pan Bóg nas zachował od nienawiści społecznej. Wydaje mi się, że dzisiaj to wołanie jest jak najbardziej aktualne poprzez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego” – ocenia metropolita częstochowski.

Arcybiskup Częstochowy podkreśla też związki ks. Popiełuszki ze światem ludzi pracy. „Ks. Jerzy po raz pierwszy zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. To odebranie władztwa nad ludem władzom rządzącym w tamtym systemie było groźne. Dlatego Popiełuszko był tym człowiekiem, którego zwalczano na różne sposoby poprzez prowokacje i kłamstwa medialne. Ks. Popiełuszko był kapelanem ludzi pracy, a dzisiaj jest też nazywany kapelanem +Solidarności+” – mówi abp Depo.

Podziel się cytatem

„Jasna Góra jest duchową stolicą narodu polskiego. Przesłanie Kongresu na pewno winno znaleźć się w dziedzictwie młodego pokolenia, zwłaszcza dla wielu młodych ludzi, gdyż dla nich ks. Jerzy jest postacią historyczną” – ocenia metropolita częstochowski, odnosząc się do znaczenia Kongresu.

14 września br. przypadała 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta była inspiracją dla współczesnych czcicieli tego polskiego błogosławionego męczennika do zorganizowania 16 i 17 września I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania ks. Jerzego głównie wśród młodzieży oraz osób, które nie znały go za życia. Jednocześnie jest wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Podczas dwóch dni Kongresu odbywają się 2 główne debaty i 12 paneli tematycznych. W charakterze uczestników debat i moderatorów uczestniczy ponad 70 osób, reprezentujących różnorodne środowiska.


Kongres zakończy podpisanie Karty Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, będącej zobowiązaniem dla uczestników, aby promować nauczanie ks. Jerzego.

„Ks. Jerzy dla Polski przysłużył się przede wszystkim tym, że obudził poczucie godności i wolności w Polakach. Robił to w bardzo skuteczny sposób. Jego wypowiedzi, kazania, spotkania, otwarcie na drugiego człowieka powodowały, że robotnicy, z którymi się spotykał, uczyli się od niego zło dobrem zwyciężać. On mówił, że nie można odpowiadać nienawiścią na nienawiść. Słowa ks. Jerzego są testamentem, który powinniśmy przyjąć i go realizować” – podkreśla br. Zdzisław Duma OFMCap z Domu Zakonnego Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie-Olszanicy, jeden z inicjatorów Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Monika Książek

br. Zdzisław Duma, Adam Woronowicz, prof. Monika Przybysz, Tadeusz Majchrowicz, Bogdan Romaniuk

br. Zdzisław Duma, Adam Woronowicz, prof. Monika Przybysz, Tadeusz Majchrowicz, Bogdan Romaniuk

Bratanek ks. Jerzego, Marek Popiełuszko – pomysłodawca, fundator i prezes zarządu założonej w 2015 r. Fundacji im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”, jest przekonany, podobnie jak cała rodzina, o ciągłej pomocy błogosławionego członka rodziny. „Ks. Jerzy zawsze zostanie dla mnie wujkiem. Na co dzień był bardzo radosny i wesoły. Takiego go pamiętam i o takim opowiadam. Miałem też to szczęście, że z ks. Jerzym mogłem spędzić ostatnie dwa tygodnie w sierpniu 1984 r. Już w październiku został zamordowany. Chodziliśmy na lody i zwiedzaliśmy Warszawę” – wspomina bratanek błogosławionego.

Organizatorem I Kongresu ks. Jerzego Popiełuszki jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów (działającej na rzecz środowiska Tygodnika Katolickiego „Niedziela”). Przygotowania do organizacji Kongresu odbywały się w ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu, czyli Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

MK

Szczegółowe informacje dotyczące programu Kongresu zawarte są na stronie www.xjerzy.pl.

19 października 1984 r. ks. Jerzy został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia i zamordowany. Ciało wrzucono do Wisły. Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek z Polski i zagranicy. 6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany przez abp. Angelo Amato w imieniu Benedykta XVI.


2022-09-16 13:15

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy

– Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – powiedział 29 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w przededniu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję