Reklama

Kościół

Jasna Góra: rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczy w niej także Jasna Góra będąca w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Święto jest okazją do pokazania piękna regionu, przypomnienia historii, zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych. Tegoroczna piąta już edycja przebiega pod hasłem „Poczuj Smak Historii”. Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, prezes Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ten smak w klasztornych zakamarkach jest szczególny, bo dotyczy duchowości.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Juromania

Karol Porwich/Niedziela

- Poznając smak historii myślimy nie tylko o tym, by spróbować danego produktu, ale także by spotkać się z tym, co dotyczy dziedzictwa kulturowego. Jasna Góra mająca 640 lat cała utkana jest smakami ludzi, którzy zostawili tu ślady swojej obecności np. w postaci zapisu albo jakiegoś daru - zauważa o. Tabulski. Podkreśla, że podczas Juromanii zobaczyć można miejsca, których bez przewodnika nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Na Jasnej Górze przewodnicy zapraszają do przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem Bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki.

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji podkreśla, że zabytkowa klasztorna biblioteka to coś wyjątkowego. - Wyjątkowe wnętrze, wyjątkowe zbiory, pielgrzymi mają szansę to zobaczyć, poczuć panującą tam harmonię - powiedziała urszulanka szara. Podkreśliła, że w tym roku szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki kładziony będzie na znajdujące się tam księgi gości. - Złożone w nich wpisy gości, pielgrzymów wiele mówią. Widzimy kto, po co, z jakimi intencjami tu przybywał, co towarzyszyło takim wizytom, poznajemy życie polityczne, kulturowe - dodała s. Małgorzata. Podkreśliła, że w oprowadzaniu po Jasnej Górze zawsze chodzi przede wszystkim o pokazanie tego co najważniejsze czyli ducha tego miejsca, miłości do Matki Bożej.

Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, wzbudza ogromne zainteresowanie i budzi wielkie emocje. - Zachwyca nie tylko pięknem murów, ale też tym, że dotyka współczesnej historii wplecionej w przeżywanie obecności na Jasnej Górze - podkreśla s. Faustyna Masin. Przewodnik przypomina, że jest to miejsce pamięci o cierpieniu Polaków, nie tylko w XX wieku, ale już od XVIII, przez powstania, wywózki na Syberię. Siostra zauważa, że w rocznicę napaści Rosji na Polskę, w obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka zwiedzanie Bastionu jest też uczczeniem pamięci Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, ale jest również uczeniem się przebaczenia.

Reklama

Juromania przyciąga wielu miłośników regionu i historii z całej Polski.

Jasna Góra uczestniczy w niej po raz drugi. Historię ukrytą w klasztornych zakamarkach można poznawać od godz. 10.00 do 16.00. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w Sali Papieskiej.

Podziel się cytatem

Trasa Juromanii wiedzie szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie aż do Krakowa Skałki.

2022-09-17 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja i akcja

Chodzą do szkoły i na uczelnie. Są pracownikami fizycznymi, nauczycielami, dyrektorami i politykami. Na pozór z miejskiego tłumu nie wyróżnia ich nic. Ich życie różni się jednak od wielu innych życiorysów. Cechuje ich niechęć do przeciętności i bylejakości. Także w odniesieniu do wiary. Sami spotkali żywego Boga i chcą do odkrycia relacji z Nim zachęcić także innych. Czynią to nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia. Jednak, aby takie ewangelizowanie było skuteczne, sami potrzebują wspólnoty, w której wzrastają.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję