Reklama

Kościół

Jasna Góra: rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Rozpoczęła się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestniczy w niej także Jasna Góra będąca w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Święto jest okazją do pokazania piękna regionu, przypomnienia historii, zobaczenia miejsc na co dzień niedostępnych. Tegoroczna piąta już edycja przebiega pod hasłem „Poczuj Smak Historii”. Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, prezes Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, ten smak w klasztornych zakamarkach jest szczególny, bo dotyczy duchowości.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Juromania

Karol Porwich/Niedziela

- Poznając smak historii myślimy nie tylko o tym, by spróbować danego produktu, ale także by spotkać się z tym, co dotyczy dziedzictwa kulturowego. Jasna Góra mająca 640 lat cała utkana jest smakami ludzi, którzy zostawili tu ślady swojej obecności np. w postaci zapisu albo jakiegoś daru - zauważa o. Tabulski. Podkreśla, że podczas Juromanii zobaczyć można miejsca, których bez przewodnika nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Na Jasnej Górze przewodnicy zapraszają do przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem Bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki.

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji podkreśla, że zabytkowa klasztorna biblioteka to coś wyjątkowego. - Wyjątkowe wnętrze, wyjątkowe zbiory, pielgrzymi mają szansę to zobaczyć, poczuć panującą tam harmonię - powiedziała urszulanka szara. Podkreśliła, że w tym roku szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki kładziony będzie na znajdujące się tam księgi gości. - Złożone w nich wpisy gości, pielgrzymów wiele mówią. Widzimy kto, po co, z jakimi intencjami tu przybywał, co towarzyszyło takim wizytom, poznajemy życie polityczne, kulturowe - dodała s. Małgorzata. Podkreśliła, że w oprowadzaniu po Jasnej Górze zawsze chodzi przede wszystkim o pokazanie tego co najważniejsze czyli ducha tego miejsca, miłości do Matki Bożej.

Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, wzbudza ogromne zainteresowanie i budzi wielkie emocje. - Zachwyca nie tylko pięknem murów, ale też tym, że dotyka współczesnej historii wplecionej w przeżywanie obecności na Jasnej Górze - podkreśla s. Faustyna Masin. Przewodnik przypomina, że jest to miejsce pamięci o cierpieniu Polaków, nie tylko w XX wieku, ale już od XVIII, przez powstania, wywózki na Syberię. Siostra zauważa, że w rocznicę napaści Rosji na Polskę, w obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka zwiedzanie Bastionu jest też uczczeniem pamięci Polaków, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny, ale jest również uczeniem się przebaczenia.

Reklama

Juromania przyciąga wielu miłośników regionu i historii z całej Polski.

Jasna Góra uczestniczy w niej po raz drugi. Historię ukrytą w klasztornych zakamarkach można poznawać od godz. 10.00 do 16.00. Zwiedzanie poszczególnych grup rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w Sali Papieskiej.

Podziel się cytatem

Trasa Juromanii wiedzie szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie aż do Krakowa Skałki.

2022-09-17 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jurajska Padwa odnowiona

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jura Krakowsko‑Częstochowska

Marian Florek/TV Niedziela

Była to podniosła uroczystość – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” pani Czesława Chechelska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich – i ważna dla mieszkańców Koziegłówek oraz okolicznych wiosek, którzy dla swojej parafii robią wiele, nie tylko wspomagając ją materialnie, ale i czynnie angażując się w uświetnianie każdej parafialnej uroczystości. Troska o dobro kultury chrześcijańskiej jest obecna wśród parafian, którzy wprost mówili- Przecież to zabytek, trzeba o niego zadbać, bo jak nie my to kto? A burmistrz Koziegłów- Jacek Ślęczka skomentował całą uroczystość  jako wyjątkową tak dla mieszkańców gminy Koziegłowy jak i dla władz samorządowych, i jako niezwykle ważny zasób sił duchowych na kolejne sto lat działania parafii.

Dzięki unijnym dotacjom a przede wszystkim wsparciu parafian, ludzi dobrej woli, samorządu, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, przy wielkim zaangażowaniu ks. Kazimierza Świerdzy, proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, zostały szczęśliwie sfinalizowane prace związane z odnową sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy i placu kościelnego w Koziegłówkach. W dniu 15 czerwca br. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski dokonał aktu  poświęcenia odnowionej świątyni i placu kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję